9 کاری که در سفر به مالزی نباید انجام دهید!


مالزی کشوری بین سنگاپور و تایلند است، این کشوری تلفیقی از فرهنگ ها، زبان ها و آیین های مختلف است و از این جهت کشور بی نظیر است. جمعیت این کشور از ۵۵٪ مالزیایی، ۲۳٪ چینی و ۷٪ هندی تشکیل شده است با این حال این آمار شامل قبیله های مختلف مردم بومی نمی شود. با چنین تنوعی کاملاً قابل درک است که مسافران کاملا گیج شوند که فرهنگ مالزی واقعاً چگونه است؟ کدام آداب و رسوم را دنبال می کنند؟ آیا کشوری بسیار محافظه کاری است یا خیر؟ هر کشوری با جنبه های خوب و بد خود همراه است و بخشی از لذت سفر کشف هر دو آن است. در زیر لیستی از کارهایی است که شما نباید در مالزی انجام دهید چراکه ممکن است با توجه به فرهنگ و سایر جنبه های عملی، شما را از شرایط ناخوشایند یا خطرناک قرار دهد، عنوان کردیم. با ما همراه باشید.

اگر قصد سفر به کشور مالزی را دارید، با خرید تور مالزی الماس چالوس سفر خود به این کشور با بهترین قیمت آنلاین برنامه ریزی کنید.

۱-به غذاهای محلی مالزی توهین نکنید!

مالزیایی ها به غذا، به خصوص غذای محلی و ملی خود، علاقه خاصی دارند. آن ها آنقدر به غذای خود افتخار می کنند که حتی وقتی به خارج از کشور سفر می کنند، باز هم به دنبال ناسی لمک خواهند بود. همچنین این غذا علت اصلی ایجاد اختلاف بین مالزیایی ها، سنگاپوری ها و اندونزیایی هاست، زیرا مالزی ها دوست دارند در مورد اصل و نسب غذاهای خود بحث کنند. از نظر آن ها، غذای مالزی بهترین غذای جهان است. بنابراین، ساده ترین راه برای به جلب دشمن در این کشور، توهین به غذای مالزیایی در مقابل مردم محلی است، یا بدتر از آن، گفتن اینکه غذای سنگاپوری بهتر است! به همین ترتیب، شما باید از گفتن سخنان ناخوشایند در مورد میوه ملی مالزی، خارگیل (durian) صرف نظر از اینکه بوی بد یا مشمئز کننده ای آن، خودداری کنید.

غذای محلی در مالزی۲-مالزی را با سنگاپور مقایسه نکنید

جهت درک بهتر از این مسئله، دانستن تاریخچه بین دو کشور بسیار حیاتی است. قبل از سال ۱۹۶۵، سنگاپور بخشی از کشور مالزی بود. اما به دلیل اختلافات عمیق سیاسی و اقتصادی، سنگاپور جدا شد و به یک کشور مستقل تبدیل گردید. از آن زمان، این شهر خود را از یک شهر کوچک با منابع بسیار اندک به یکی از کوچکترین اما پیشرفته ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است. رقابت خواهر و برادر سنگاپور و مالزی تا امروز ادامه دارد.

اگر بخواهم تشبیه خوبی انجام دهیم، سنگاپور مانند کودک ناخواسته ای است که به دنبال چیز بهتری از خانه خارج شده و موفق شده است تا جای خود را در جهان پیدا کند. از طرف دیگر، مالزی یک برادر بزرگ حسود است که ناامیدانه تلاش می کند این وضعیت را جبران کند و نمی خواهد اعتراف کند که خواهر کوچکترش وضعیت بهتری دارد. بنابراین، اول از همه، هرگز اشتباه نکنید و نگویید مالزی و سنگاپور یک کشور هستند، این حرف به مثابه توهین به سنگاپوری ها و هم مالزیایی ها خواهد بود. ثانیا، وقتی در مالزی هستید، به هیچ عنوان در خیابان و در مقابل مردم نگویید که سنگاپور بهتر، تمیزتر، سازمان یافته تر و… است.

با رزرو ارزان ترین هتل های مالزی الماس چالوس، سفری عالی را با بهترنی قیمت و کیفیت به این کشور زیبا تجربه کنید.

۳-در مالزی با انگشت به کسی اشاره نکنید!

گرچه اشاره کردن با انگشت اشاره در هرجای دیگر دنیا عادی تلقی می شود، اما در کشور مالزی، به ویژه در فرهنگ مالایایی، یک حرکت بسیار بی ادبانه است. چراکه این امر معمولاً با خصومت همراه است زیرا شما معمولا در هنگام سرزنش کسی یا هنگامی که می خواهید برتری خود را نسبت به اطرافیان نشان دهید، از انگشت سبابه خود استفاده می کنید. در عوض، اگر باید به شخصی یا چیزی اشاره کنید، از انگشت شست خود استفاده کنید. هنگام نشان دادن جهت، استفاده از کف دست باز نیز موثر است.

۴-در مالزی به چراغ های راهنمایی و رانندگی اعتماد نکنید!

رانندگان معمولا در آسیا از جهت رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی یا آداب و قوانین خوب رانندگی، چندان مشهور نیستند (البته شاید به جز سنگاپور). مالزی نیز از این قاعده مستثنی نیست. رانندگان مالزی به بی توجهی در جاده معروف هستند. در مالزی هرچه وسایل نقلیه بزرگتر باشند، بی احتیاطی بیشتر می شوند. وسایل نقلیه کوچکتر باید جای خود را به خودروهای بزرگتر بدهند. و متأسفانه، این بدان معنی است که عابر پیاده پایین ترین سطح در قطب توتم است! در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۰ عابر پیاده هنگام تلاش برای عبور از جاده های کوالالامپور جان خود را از دست دادند.

برای ایمنی خود هم شده اصلا تصور نکنید که اتومبیل ها حتی در صورت عبور شما از خط عابر پیاده، برای شما توقف خواهند کرد. به چراغ های راهنمایی اعتماد نکنید. چراغ راهنمایی ممکن است نشان دهد که نوبت شما برای عبور است، اما این بدان معنا نیست که شما مجبور نیستید قبل از عبور، دو طرف خیابان را نگاه کنید. حتی اگر از یک خیابان یک طرفه عبور می کنید، به هر حال همیشه به هر دو جهت نگاه کنید.

۵-از تاکسی سرویس های مالزی استفاده نکنید!

تاکسی ها در مالزی از شهرت خوبی برخورددار نیستند و دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد. بیشتر تاکسی های در مالزی تاکسی متر دارند، اما راننده ها اغلب نرخ ثابتی (قیمت های سرسام آور!) را به شما خواهند گفت. اگر به استفاده از تاکسی متر اصرار کنید، در ابتدا ممکن است راننده موافقت کند، اما فقط شما را در طولانی ترین، پر ازدحام ترین مسیر ها خواهد برد؛ در هر صورت این شما هستید که در این بازی می بازید. گردشگران با چمدان بزرگ اهداف مورد علاقه رانندگی تاکسی ها هستند. گفته می شود که تاکسی ها بیش از پنج برابر کرایه معمول، از گردشگران پول دریافت می کنند. اما گردشگران تنها قربانیان آن ها نیستند، حتی مردمان محلی نیز از این کلاهبرداری بی نصیب نمی مانند.

۶-از مطرح کردن نژاد و دین در مالزی خودداری کنید!

مالزی از نژادهای مختلفی تشکیل شده است، نژادهای اصلی آن مالایی، چینی و هندی است. در ظاهر، به نظر می رسد که در هماهنگی کامل زندگی در جریان است و خوب، تا حدی این مسئله کاملا درست است. اما آنچه ممکن است بلافاصله برای بازدیدکنندگان خارجی آشکار نباشد و محلی ها نیز به صراحت به آن اعتراف نکنند این است که تنش نژادی به ویژه در سال های اخیر در کشور رشد کرده است. البته در بیشتر جامعه سعی می شود که تا جایی که ممکن است از مباحث نژادی و مذهب دور باشند، گرچه مسلما برخی از افراد رفتار های درستی ندارند و در برخورد با اقلیت ها هنوز رفتارهای عادلانه ای صورت نمی گیرد. بنابراین، نژاد و مذهب موضوعی خطرناک برای صحبت کردن محسوب می شود. به عنوان یک بازدید کننده، خوب است که این موارد را در جمع مطرح نکنید.

آشنایی برا مردم کشور مالزی۷-به متکدیان مالزی پول ندهید!

وقتی در شهر قدم می زنید، ممکن است در خیابان با متکدیانی که معمولاً کودکان و زنان با نوزاد هستند، روبرو شوید. ممکن است به بهانه جمع آوری کمک مالی برای یک مدرسه، یتیم خانه و غیره به شما نزدیک شوند، گرچه ممکن است وسوسه شوید که کمک کنید، اما واقعاً نباید این کار را انجام دهید. این متکدیان اغلب بخشی از یک نوعی اتحادیه گدایی هستند. آن ها می توانند قربانی قاچاق های انسانی باشند. دادن پول به آن ها فقط باعث ثروتمندتر شدن قاچاقچیان می شود، حتی برخی از آن ها میلیون ها دلار از این راه پول جمع کرده اند. در حال حاض، مقامات تمام تلاش خود را برای ریشه کن کردن این مشکل انجام می دهند. اگر واقعاً می خواهید کمک کنید، بهتر است در عوض برای آن ها غذا بخرید.

برای تجربه یک سفر بی نظیر با مالزی با خرید ارزان ترین بلیط هواپیمای مالزی الماس چالوس سفر خود را مقرون به صرفه و آنلاین برنامه ریزی کنید.

۸-با جنس مخالف دست ندهید!

مالزی کشوری غالباً مسلمان است. در فرهنگ مسلمانان، تعامل بین زن و مرد (که از اعضای خانواده نیستند) با محدودیت های خاصی همراه است. تماس جسمی معمولاً چندان رایج نیست. بنابراین، اگر فردی از جنس مخالف از دست دادن به شما امتناع ورزید، ناراحت نشوید. اگرچه همه مسلمانان مالزی آنقدر محافظه کار نیستند، اما بهتر است از همان ابتدا رعایت کنید.

برای دست دادن با افراد هم جنس خود، دست دادن معمول کافی است. با این حال، برای کسب احترام بیشتر، این کار را مانند مردم محلی نیز انجام دهید. در مالزی معمولا برای  احترام با هر دو دست، دست می دهند. پس از آن، دستان را برروی سینه خود می گذارند. اگر فرد مقابل خیلی بزرگتر از شما است، سر خود را پایین بیاورید و به آرامی دست او را ببوسید. اما فقط در صورتی این کار را انجام دهید که سن آن ها بسیار زیاد باشد.

۹-داشتن پوشش نامناسب در مالزی ممنوع!

باز هم، به دلایل مذهبی، لباس های باز و کوتاه در میان اکثریت مردم محلی بسیار رایج نیست. هنگامی که آن ها به ساحل یا استخرهای عمومی می روند، بیشتر زنان مالایی با لباس شنا کاملا پوشیده شنا می کنند. در واقع، در برخی از ایالات محافظه کار در سواحل شرقی، پوشیدن بیکینی کاملاً ممنوع است. خوشبختانه این قوانین در مورد گردشگران اعمال نمی شود، اما اگر می خواهید نیمه برهنه یا کاملا برهنه شوید، بهتر است دوباره فکر کنید.

در سال ۲۰۱۵، گروهی از کوهنوردان اروپایی و کانادایی به جرم “بدحجابی عمومی” در کوه کینابالو دستگیر، زندانی و ۲۱۱۵ دلار جریمه شدند. آن ها در قله کوه برهنه شده بودند، ادرار می کردند و به راهنمای محلی خود که می خواست آن ها را از این کار منصرف کند، توهین کرده بودند. اقدامات آن ها باعث خشم عمومی شده بود زیرا مردم محلی این کوه را مقدس قلمداد می کردند. مردم محلی معتقدند که روح اجداد مرده آن ها به کوه می رود و تا ابدیت در آنجا آرام می گیرد. در همان ماه، زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر کوه کینابالو را لرزاند و منجر به کشته شدن ۱۸ نفر از جمله کودکان شد. این اولین زمین لرزه ای بود که در این منطقه رخ داده است. این امر بیشتر مردم محلی را متقاعد کرد که ارواح کوه از این عمل ناشایست خشمگین شده اند.

سفر به کشور مالزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *