8 تا از خطرناک ترین حیوانات جنگل آمازون را بشناسید!


جنگل‌ آمازون زیستگاه مناسبی برای گونه‌ های مختلف جانوری است. هرچند در این میان شماری از خطرناک‌ترین گونه‌ ها نیز در جنگل آمازون سکونت دارند.

جنگل ‌های بارانی آمازون یکی از بهترین اکوسیستم ‌های جهان است که زیستگاه بسیاری از گونه‌ های گیاهی و جانوری شناخته شده است. هرچند شاید هنوز تمامی گونه‌های ساکن جنگل آمازون برای بشر شناخته شده نباشند، اما دست کم می‌دانیم که این گستره‌ی سبزرنگ و شگفت انگیز که در کشورهایی همچون برزیل، پرو و کلمبیا گسترش یافته، شماری از مخلوقات خطرناک و در عین حال ترسناک این سیاره را در خود پناه داده است. موجوداتی که بسیاری از آنها به خاطر جثه و اندازه‌ی قابل توجه و خصوصیات ظاهری متفاوت و شگفت انگیزشان شهرت یافته­اند.

اما داستان جنگل آمازون تنها معطوف به این پوشش انبوه و مخلوقات ترسناک ساکنش نیست، چرا که رودخانه آمازون هم به نوبه‌ی خود زیستگاه شماری از موجودات خطرناک این سیاره است. رودخانه آمازون لقب پهناورترین رودخانه جهان را از آن خود کرده و سکونتگاه شماری از انواع تمساح و سوسمار های آمریکایی سیاه، پیرانا و نیز مار های غول پیکر آناکوندا است. هر چند سمور های آبی بزرگ جثه هم حضوری پررنگ در این رودخانه دارند، موجوداتی که علی‌رغم ظاهر بامزه، قاتلانی مرگ‌آفرین هستند.

در تور برزیل الماس چالوس شما فرصت گشت و گذار در جنگل آمازون را خواهید داشت.

ماجراجویی در جنگل آمازون۱-عنکبوت سرگردان برزیلی Brazilian Wandering Spiders در جنگل آمازون

عنکبوت سرگردان برزیلی یکی از مرگ‌بارترین مخلوقات سمی جهان است. نیش این عنکبوت می‌تواند باعث از دست دادن کنترل روی عضلات و ماهیچه‌ها و در نتیجه فلج شدن و فرد را دچار دردی شدید و کشنده می­کند. همچنین تورم شدید ریه و حلق می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد مشکلات جدی تنفسی شده و در نهایت باعث مرگ انسان می­شود.

جالب است بدانید این عنکبوت شب‌ها کف جنگل پرسه زده و از این رو عنکبوت سرگردان نامیده شده است. فرد ممکن است حتی متوجه حضور عنکبوت نشود تا زمانی که مورد حملات مرگبار آن قرار بگیرد. عنکبوت سرگردان مکان‌های مرطوب و تاریک را ترجیح داده و در طول روز بیشتر زیر سنگ‌های کف جنگل و شکاف‌ها پنهان می‌شود. از طرف دیگر از این عنکبوت با نام «عنکبوت موز» هم یاد می‌شود، چرا که با پنهان شدن در بسته‌بندی موز به دیگر مناطق منتقل می‌شود. آن‌ها حتی با مخفی شدن در لباس افراد هم مسافرت می‌کنند. اما باید بدانید این کابوس سرگردان تنها مشکل پیش روی سافاری ‌دوستان جنگل‌ آمازون نیست.

حیات وحش آمازون۲-قارچ کشنده Killer Fungi در جنگل آمازون

آمازون تقریبا از هر مخلوق خطرناک چیزی در سبد شگفت ‌انگیز خود دارد، هر ساله شاهد کشف گونه‌ های جدیدی در تمام نقاط جهان هستیم که یکی از جالب توجه‌ترین آن ‌ها گونه ‌ای قارچ ساکن جنگل آمازون است که در جایی عجیب و غیرقابل انتظار رشد و نمو می‌کنند!

این قارچ روی بدن مورچه‌ها زندگی کرده و از این حشره به‌عنوان میزبان بهره می‌برد. همانطور که آرام آرام قربانی در حال مرگ و نابودی است، این قارچ رشد کرده و اسپور یا هاگ خود را منتشر می‌کند. در نهایت آن‌ها از جسد مورچه برای رشد بیشتر استفاده می‌کنند.

مورچه در کف جنگل مشغول جستجو و گشت و گذار است، بی‌خبر از آنکه قارچی خطرناک به بدنش چسبیده است. آن‌ها سپس مواد شیمیایی خاصی آزاد می‌کنند که رفتار مورچه را تحت کنترل درآورده و در واقع او را مبدل به یک زامبی می‌کند. در نهایت قارچ مورچه را وادار می‌کند تا پیش از مرگ به سمت درختی رفته و به آن متصل شود. در نتیجه قارچ مجددا در محیط زیست مطلوب خود منتشر شده و از نو در کمین شکار جدید صبورانه انتظار می‌کشد.

حیوانات خطرناک جنگل آمازون۳-مورچه فشنگی Bullet Ants

مورچه فشنگی دردناک‌ترین نیش جهان را از آن خود کرده است، دردی که همانگونه که از نامش پیدا است، با درد ناشی از اصابت گلوله به بدن برابری می‌کند. این مورچه هنگام گزیدن سمی را وارد بدن فرد می‌کند که تأثیرات وحشتناکی را از خود بر جای گذاشته و دست کم برای دوازده ساعت او را آزار می‌دهد. البته دامنه درد تا یک روز کامل هم طول می‌کشد.

مورچه فشنگی های آمازون۴-حشره قاتل Assassin Bugs

حشرات قاتل به درستی نامی چنین ترسناک و ناخوشایند دارند. این حشرات در گوشه و کنار جهان زندگی می‌کنند، اما گونه ‌ای از آن‌ها ساکن جنگل‌ آمازون است که برای بقای در این محیط زیست منحصربه‌فرد، شیوه‌ای خلاقانه را در پیش گرفته است.

این حشرات از خرطوم بلند خود برای کشتن شکار استفاده می ‌کنند. در واقع آن‌ ها با کمک خرطوم مایعی سمی را وارد بدن شکار کرده و اندام‌های داخلی او را هضم می‌کنند و سپس به کمک خرطوم محتویات داخل بدن را می‌مکند!

حشره قاتل آمازون۵-هزارپای غول پیکر آمازونیAMAZONIAN GIANT CENTIPEDE

همانگونه که از نام این هزارپا پیدا است، با بندپایی غول‌پیکر و بزرگ جثه مواجه هستیم که می‌تواند تا ۳۰ سانتی‌متر رشد کند. این بزرگی به هزارپا کمک می‌کند تا از عهده‌ شکار حیوانات کوچکی همچون عنکبوت، موش، پرندگان کوچک، خفاش، مارمولک وحتی مارها برآید.

این موجود ترسناک سمی نیست، اما در عوض دور شکار حلقه زده و شروع به خوردن آن می‌کند در حالی که قربانی آرام آرام جان می‌دهد. واضح است که این هزارپا تهدیدی برای انسان به شمار نمی‌رود، اما نیش آن دردناک بوده و باعث ایجاد تب و ضعف عمومی بدن می‌شود. پس در نهایت می‌بینیم که او هم جایی در فهرست موجودات خطرناک آمازون را به خود اختصاص داده است.

۶-افعی گودال Pit Vipers

افعی گودال نام خود را مرهون سنسورهای گرمایی است که در سر مار و حدفاصل بین چشم و حفره‌های بینی واقع شده‌اند. این حفره‌های عجیب قادر به تشخصیص تغییرات دمایی در محیط اطراف بوده و به افعی کمک می‌کنند تا از این اطلاعات برای به دام انداخن شکار خود استفاده کند.

افعی گودال خانواده‌ای بسیار وسیع دارد که از گونه‌های مختف از مار همچون مارهای آبی سمی (moccasins) یا مارهای زنگی است. اما تمامی این مارها در یک نکته با یکدیگر مشترک هستند، چرا که همه در زمره‌ی مارهای سمی جای دارند. در این میان سم افعی گودال تفاوتی خاص دارد. سم این مار به جای حمله به دستگاه تنفسی قربانی، به گلبول‌های قرمز خون حمله می‌کند.

افعی-گودال آمازون۷-عقاب هارپی Harpy eagle

هارپی از موجودات ترسناک اساطیری است که دارای سر انسان و بدنی پرنده مانند بوده است. با این حساب باید از عقاب هارپی ترسید که نام یکی از مخلوقات مخوف اسطوره‌ای با چنگال ‌هایی بلند و وحشتناک را یدک می‌کشد.

این پرنده در شمار بزرگ‌ترین شکارچیان جنگل آمازون قرار ندارد، اما به لطف داشتن چنگال‌ های بلند خود که بی‌ شباهت به چنگال خرس‌های گریزلی است، به راحتی قادر به بلند کردن یک کودک است. به همین خاطر شاید بسیاری ترجیح دهند تا حد ممکن از این پرنده ترسناک دور بمانند. این پرنده بزرگ جثه گاهی تا ۹۵ سانتیمتر طول داشته و آشیانه‌ای بسیار بزرگ و چشمگیر دارد.

عقاب هارپی ۸-خفاش‌ های خون‌ آشام Vampire Bats

برخلاف بسیاری دیگر از گونه‌های خفاش که بیشتر از انواع میوه تغذیه می‌کنند، این گونه علاقه‌ای خاص به خون دارد. در واقع آنها تمام نیازهای غذایی خود را از خون قربانیان تأمین می‌کنند.

آنها همچون دیگر گونه‌های خفاش شب زی بوده و شب‌ هنگام به شکار می‌روند. حیوانات غرق در خواب و گاهی انسان بهترین منبع برای تأمین خون مورد نیاز این خفاش هستند! البته خوشبختانه آنها آنقدر خون نمی‌نوشند تا قربانی به خاطر از دست دادن خون جان خود را از دست دهد. اما از آنجایی که دهان آنها دارای انواع مختلفی از باکتری‌های بیماری‌زا است، گاز آنها می‌تواند باعث انتشار بیماری و حتی عفونت شود.

اگر حین سافاری ماجراجویانه در جنگل‌ آمازون، شب هنگام خود را در قلمروی خفاش‌های خون آشام یافتید، در جستجوی آنها به آسمان نگاه نکنید. چرا که این نوع خفاش در حقیقت از راه خزیدن روی زمین خود را به قربانی نزدیک می‌کند.

تور مالدیو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *