10 تا از طویل ترین خطوط مترو جهان


خطوط مترو در تمامی کشورهای جهان به عنوان یکی از مهم ترین کاراکترهای محاسبه رونق و پیشرفت حمل و نقل زمینی شناخته می شود. هرچند ساخت اولین متروهای جهان و تجربه پیشرفت های اولیه در این خصوص به شهر لندن و کشور انگلستان بازمی گردد، اما به این کشور محدود نشد و سایر مناطق جهان نیز تدابیر گوناگونی برای بهره برداری از خطوط مترو ملی کشور خود اندیشیده و امروزه بزرگترین خطوط ریلی جهان در اختیار برخی از کشورهای آسیایی، اروپایی و امریکایی است. در ادامه این مقاله طویل ترین خطوط متروی جهان را به شما معرفی می کنیم.

بلیط قطار۱-مترو نانجینگ در کشور چین به طول ۲۲۵ کیلومتر (Nanjing Metro)

خط مترو نانجینگ با طولی برابر با ۲۲۵ کیلومتر به عنوان دهمین مترو طویل در جهان شناخته می شود. این مترو در شهر نانجینگ استان جیانگسو کشور چین قرار دارد. مترو نانجینگ در سال ۲۰۰۵ شروع به کار کرد و هم اکنون دارای ۶ خط، ۱۲۱ ایستگاه و ا۲۰۲ واگن است.

این مترو در طول یک روز تعداد ۲٫۲۴۸ میلیون نفر را جابجا می کند. تعداد مسافرانی که در طول یک سال با این مترو جابجا می شوند بیش از ۷۱۷ میلیون نفر هستند. مترو نانجینگ در حال حاضر به عنوان چهارمین خط مترو چین شناخته می شود، اما مدیران و مسئولین این مترو قصد دارند مسیرهای متصل را به شهرهای استان آن هویی نیز گسترش دهند.

در تور نانجینگ الماس چالوس می توانید از این خط مترو استفاده کنید.

خطوط مترو نانجینگ۲-مترو مکزیکو سیتی در کشور مکزیک به طول ۲۲۵ کیلومتر (Mexico City Metro)

کشور مکزیک نیز در زمره کشورهایی قرار دارد که یکی از طویل ترین خطوط مترو جهان را به خود اختصاص داده است. مترو مکزیکو سیتی نهمین خط مترو جهان است که با فاصله بسیار کمی از مترو نانجینگ در رتبه نهم قرار گرفته است.

این مترو در شهر مکزیکو سیتی به عنوان پایتخت کشور مکزیک و مناطق اطراف آن خدمت رسانی می کند. بهره برداری این مترو به سال ۱۹۶۹ باز می گردد و هم اکنون دارای ۱۲ لاین و ۱۹۵ ایستگاه به همراه  ۳۵۵ واگن است. این مترو روزانه بیش از چهارمیلیون و ششصد نفر را جا به جا می کند و در طول یک سال این رقم به  ۱٫۶۸۵ میلیارد نفر می ‌رسد.

در تور مکزیکوسیتی الماس چالوس می توانید سوار مترو این خط شوید!

خطوط متروی مکزیکو سیتی۳-مترو گوانگجو در کشور چین به طول ۲۴۰ کیلومتر (Guangzhou Metro)

کشور چین طویل ترین خطوط مترو جهان را دارد. مترو گوانگجو یکی دیگر از طویل ترین خطوط مترو جهان است که در کشور چین قرار دارد و تقریبا ۲۴۰ کیلومتر طول دارد که با هدف حمل و نقل مسافران در شهر گوانگجو و مناطق اطراف آن فعالیت می کند.

بهره برداری از این مترو به سال ۱۹۹۷ باز می‌ گردد و هم اکنون دارای ۹ لاین، ۱۶۷ ایستگاه و ۲۴۲ واگن است. مترو گوانگجو در طول یک روز مسافرانی به میزان شش میلیون و دویست هزار نفر را جابجا می کند و این میزان در طول یک سال به دو میلیارد و چهارصد میلیون نفر می رسد. گسترش لاین های این مترو نیز در برنامه های مدیران و مسئولین شهر گوانگجو قرار گرفته است.

در تور گوانگجو الماس چالوس می توانید از این خط مترو استفاده کنید.

خطوط مترو در گوانجو۴-مترو مادرید در کشور اسپانیا به طول ۳۰۰ کیلومتر (Madrid Metro)

کشور اسپانیا هفتیمن خط متروی جهان را دارد. این مترو با سیصد کیلومتر طول در شهر مادرید قرار داشته و در سال ۱۹۱۹ مورد بهره برداری قرار گرفته است. این مترو با توجه به سیستم قطار سبک شهری طراحی شده و برای حمل و نقل مردم مادرید و مناطق مجاور طراحی شده است.

متروی مادرید رکورد پله ‌برقی ‌های جهان را نیز با ۱۶۹۸ پله به اختصاص داده و هم اکنون دارای ۱۳ لاین و ۳۰۱ ایستگاه در شهر است. روزانه ۱٫۷۴ میلیون نفر و سالانه ۵۶۰٫۹ میلیون نفر با استفاده از این خط مترو در اسپانیا جابجا می شوند. این مترو هم اکنون نیز در حال گسترش است.

در تور مادرید اسپانیا الماس چالوس می توانید از این خط مترو استفاده کنید.

مترو مادرید اسپانیا۵-خطوط متروی سئول در کشور کره جنوبی به طول ۳۳۰ کیلومتر (Seoul Subway)

مترو سئول ۳۳۰ کیلومتر طول داشته و در شهرهای سئول، اینچئون، گینوگی‌ دو، چونگچئو نگنام ‌دو و گانگوون به ارائه خدمات می‌ پردازد. خطوط مترو سئول ۱۸ لاین و ۲۹۱ ایستگاه دارد؛ نکته حائز اهمیت این است که ۷۰٪ از خطوط این مترو زیر زمین قرار دارد.

این مترو روزانه ۸۴۰ هزار نفر و سالانه دو میلیارد و ششصد میلیون نفر را جابجا می کند. این مترو دارای امکانات بسیار زیادی از جمله اینترنت وای – فای، اینترنت پر سرعت نسل چهارم، سیستم هوشمند برای ارسال سیگنال برنامه‌ های تلویزیونی بر روی تلفن‌ های همراه، وایمکس داخلی، ارائه‌ بلیط با فناوری NFC و نیز مشاهده‌ برنامه‌ سفر مترو با استفاده از تلفن همراه اشاره کرد. این مترو در زمره تمیزترین متروهای جهان قرار دارد.

در تور سئول الماس چالوس حتما  از این خط مترو استفاده کنید.

۶-مترو مسکو در کشور روسیه به طول ۳۴۰ کیلومتر (Moscow Metro)

این مترو به عنوان پنجمین خط مترو جهان از حیث طویل بودن شناخته می شود و دارای ۱۲ لاین و ۲۰۰ ایستگاه است که قابلیت جابجایی ۹٫۷ میلیون مسافر را در طول روز و ۲٫۴۵ میلیارد مسافر را در طول یک سال دارد.

مترو مسکو یک مترو زیرزمینی است و عمق آن در یکی از ایستگاه های مهم حتی به ۷۴ متر نیز می‌ رسد. یکی از مهم ترین برنامه های مشخص شده برای آینده این مترو این است که با گسترش ۱۵۰ کیلومتری خطوط آن، مترو مسکو به عنوان سومین مترو طویل جهان شناخته شود.

پیشنهاد می کنیم در تور مسکو الماس چالوس حتی اگر تمایل به استفاده از مترو ندارید از ایستگاه های این خط مترو دیدن کنید.

متروی مسکو روسیه۷-مترو نیویورک در کشور آمریکا به طول ۳۸۰ کیلومتر (New York City Subway)

نیویورک به عنوان یکی از رویایی ترین مناطق جهان دارای چهارمین خط مترو طویل است که بخش های مختلفی از این کشور همچون بروکلین، کوئینز، منهتن و برانکس را به یکدیگر متصل کرده و مسافران این مناطق را به بهترین شیوه ممکن جابجا می کند.

این خط مترو دارای ۳۴ لاین و ۴۶۹ ایستگاه است و روزانه بیش از پنج میلیون نفر را در کانادا و مناطق ذکر شده جابجا می کند. این میزان در طول سال به یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر نیز می رسد. جالب است بدانید که فعالیت این مترو به صورت ۲۴ ساعته بوده و در تمامی ایام هفته خدمات رسانی می کند و همچنین به عنوان شلوغ ترین مترو جهان غرب شناخته می شود.

۸-مترو لندن در کشور بریتانیا به طول ۴۰۰ کیلومتر (London Underground)

هرچند صنعت مترو سازی از شهر لندن آغاز شده است، اما این شهر پرچمدار بزرگترین و طویل ترین خط مترو جهان نیست و از این حیث در رتبه سوم قرار دارد. این مترو که اصطلاحا با عنوان «the Tube» نیز شناخته می شود در شهرهای اسکس، هرتفوردشایر، باکینگهام‌ شایر و لندن خدمات رسانی می کند.

مترو لندن دارای ۱۱ لاین و ۲۷۰ ایستگاه است که می تواند روزانه چهار میلیون مسافر و سالانه به میزان یک میلیارد و سیصد هزار مسافر را جابجا کند. گسترش خطوط این مترو نیز در دستور کار قرار گرفته است.

در تور لندن الماس چالوس از این خط مترو دیدن کنید.

۹-متروی پکن در کشور چین به طول ۵۵۵ کیلومتر (Beijing Subway)

همانطور که گفته شد کشور چین طویل ترین خطوط مترو جهان را در اختیار دارد. مترو پکن دومین مترو طویل در سطح جهان است که در سال ۱۹۶۹ افتتاح شد و خطوط آن بیشتر مناطق پکن را در بر می‌گیرد.

این مترو ۱۸ لاین و ۳۳۴ ایستگاه دارد و تعداد مسافرانی که در روز حمل می‌کند ۹٫۲۷۸ میلیون نفر و تعداد مسافرانی که در طول یک سال جابجا می کند چیزی در حدود ۳٫۲۵ میلیارد نفر است. با توجه به برنامه های تعیین شده توسط مسئولین این مترو، در سالیان آینده  ۱۰۵۰ کیلومتر به خطوط این مترو اضافه می شود.

۱۰-متروی شانگهای در کشور چین به طول ۵۸۷ کیلومتر (Shanghai Metro)

مترو شانگهای در حال حاضر به عنوان طویل ترین مترو جهان شناخته می شود. ساخت این مترو به سال ۱۹۹۳ باز می گردد و تقریبا در سیزده منطقه مختلف فعالیت می کند. این مترو دارای ۱۴ لاین و ۳۶۴ ایستگاه است که از این حیث در رده دوم قرار دارد.

این مترو روزانه ده میلیون مسافر را در مناطق مربوطه جابجا می کند. افزایش لاین های این مترو به میزان ۱۸ عدد از جمله مهم ترین برنامه هایی ست که برای گسترش این مترو در نظر گرفته شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *