کره شمالی و جنوبی پس از جدایی چه تغییراتی کرده اند؟ کره جنوبی


در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم، هنگامی که مشخص شد ژاپن تسلیم قدرت های متفقین گشته است، این پرسش که چه اتفاقی برای کره خواهد افتاد، بیش از هر زمان دیگری مطرح شد. ژاپن پس از دهه ها اشغال شبه جزیره کره، عقب نشینی کرده بود. ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی توافق کردند کره را به شکلی برابر در آگوست ۱۹۴۵ به دو قسمت تقسیم کنند، در حالی که ایالات متحده قسمت جنوبی و اتحاد جماهیر شوروی شمال را به دست می گیرد.

این طرح برای بازگرداندن کنترل به کره ای ها و عقب نشینی بود و در سال ۱۹۴۸ تلاش های زیادی برای جلب رای ملت ها به این اتحادیه صورت گرفت. اما بی اعتمادی ناشی از چندین سال ایدئولوژی مختلف بیش از حد عمیق شده بود. آنچه به عنوان تقسیم تقریباً “تصادفی” آغاز شد، یکی از خصمانه ترین و به شدت نظامی شده ترین مرزهای جهان را به وجود آورد و یک ملت را به دو قسمت تقسیم کرد.

برای سفر به کره جنوبی، سرزمین شگفتی ها، تور کره جنوبی الماس چالوس را با بهترین قیمت خریداری کنید و سفر خود را آنلاین برنامه ریزی کنید.

امروزه کره شمالی کشوری استالینی است و بین ۸۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ زندانی ایالتی را نگهداری می کند، که بیشتر آن ها به جرایم سیاسی و نه کیفری زندانی هستند. وزارت خارجه ایالات متحده در گزارشی در سال ۲۰۱۱ اظهار داشت “نقض سیستماتیک و شدید حقوق بشر” در زندان های کره شمالی رخ داده است. کره شمالی کم ترین امتیاز آزادی مطبوعات را در شاخص آزادی مطبوعات سال ۲۰۱۳ دریافت کرده و بر اساس شاخص فساد سازمان بین المللی در سال ۲۰۱۴، یکی از فاسدترین کشورها در جهان است. برنامه هسته ای این کشور همچنین برای کشورهای غربی به خصوص کره جنوبی به شدت نگران کننده است.

زندگی در کره جنوبی با یک سبک کاملا بلند پروازانه و غرورآمیز سرمایه داری اداره می شود. این کشور همچنین به صورت رسمی دارای یک دموکراسی مشروطه است. با این وجود زندانیان سیاسی خاص خود را دارد. قانون جنجالی امنیت ملی کره جنوبی ابراز همدردی با کره شمالی را جرم می داند. دولت حتی یک شهروند خارجی را به اتهام “کمک به کره شمالی” از کشور دیپورت کرد. اما کره جنوبی در مقایسه با همسایه شمالی خود دارای فساد کمتری است و یک متحد اصلی برای قدرت های غربی است، به ویژه ایالات متحده، که هنوز تمرین های نظامی خود را در این کشور انجام می دهد.

بر فراز ابرها به نظر می رسد هر دو پایتخت از وسیع ترین بزرگ شهر ها هستند. ساختمان های بلند مرتبه در پیونگ یانگ تقریباً مشابه بلوک های آپارتمانی در سئول یا بوسان هستند. با وجود اندازه جغرافیایی مشابه، جمعیت کره جنوبی (۴۹ میلیون نفر) تقریباً دو برابر کره شمالی (۲۵ میلیون نفر) است.

چشم انداز مشترک

۲ شهر از چشم انداز مشترک رودخانه هان برخورددار هستند و چشم اندازهای ساحل رودخانه نیز تقریباً یکسان است. اگرچه میزان خودکشی در کره جنوبی بسیار زیاد است و پرش روی پل غیر معمول نیست. مسئله این است که برخی از مردم نمی توانند با سطح بالای رقابت بین فردی در کره جنوبی کنار بیایند. ایده ریتم سنجیده شده زندگی در اینجا وجود ندارد. هدف اصلی همگی موفقیت و تحقق فردی است.

مناطق مسکونی

جالب است بدانید که مردم کره شمالی اجباری در پرداخت قبض های مسکن و خدمات اجتماعی ندارند، دولت کره شمالی در صورت ازدواج زوج ها، به طور رایگان آپارتمانی را در اختیار آن ها قرار می دهد. از طرف دیگر، به دلیل سطح زندگی بالا در کره جنوبی، اجاره یک آپارتمان کوچک در کره جنوبی می تواند تا ۱۸۰ هزار دلار هزینه داشته باشد.

به دلیل رژیم غذایی نامناسب در کره شمالی، از نظر قدی مردم کوچک تر از کره جنوبی هستند. این امر بیشتر در بین کودکان مدرسه­ای دیده می شود. دانیل شوکندیک از دانشگاه سانگکیون کوان در سئول اختلاف قد را “تقریباً ۴ سانتی متر (۱.۶ اینچ) در پسران پیش دبستانی و ۳ سانتی متر (۱.۲ اینچ) در میان دختران پیش دبستانی” ارزیابی کرده است. تفاوت در طول زندگی نیز به همین ترتیب در میان مردم کره جنوبی بیشتر به چشم می خورد، در حالی که کره جنوبی به طور متوسط تا سن پیری ۷۹ سال زندگی می کند، اما در کره شمالی با اختلاف ده سال، طول عمر مردم به ۶۹ سال می رسد.

این ممکن است برای برخی تعجب آور باشد که هر دو کشور به شدت با مسئله خودکشی روبرو هستند. کره جنوبی با ۱۴۱۶۰ مورد خودکشی در سال ۲۰۱۲ بیشترین خودکشی را در “جهان صنعتی در هشت سال پیاپی” به ثبت رسانده است. یکی از پناهندگان کره شمالی، شین دونگ هیوک، بهت و حیرت خود را نسبت به این موارد ابراز داشته است. در مستند “کمپ ۱۴″، دونگ هیوک گفته است که او هرگز در مورد خودکشی در آن اردوگاه بدنام چیزی نشنیده است، در حالی که به طور متوسط ۳۹ نفر هر روز در کره جنوبی مرگ را انتخاب می کنند. او هم چنین اذعان کرد که “آن ها همه چیز دارند. آن ها غذا، لباس، خانه دارند و هنوز هم خود را می کشند! “.

مردم کره شمالیالماس چالوس با ارائه لیست کامل از بهترین هتل های کره جنوبی، امکان رزرو آنلاین ارزان ترین هتل کره جنوبی یرا برای شما فراهم کرده است. با رزرو هتل از الماس چالوس می توانید سفر خود را با کمترین قیمت و بهترین کیفیت برنامه ریزی کنید.

همه چیز در جبهه مد به طور مشابه قطبی به نظر می رسد. کره شمالی از نظر مد هم به پای کره جنوبی نمی رسد، شاید پیشرفت هایی داشته اما همچنان دولت شلوار جین تنگ، دامن کوتاه و حتی مدل موهای خاص را به شدت ممنوع می کند، در حالی که همسایگان جنوبی آن ها در آزادی کامل هستند و هر لباسی را که به آن علاقه دارد می پوشند. عروسی ها نیز به طور قاطع در این روز ها در دو طرف مرز متفاوت به نظر می رسد. زوج ها در کره جنوبی ممکن است لباس های عروسی سفید زیبایی بپوشند، یک مراسم پر زرق و برق و یک ماه عسل تماشایی تدارک ببینند، در حالی در کره شمالی روند سنتی همچنان پابرجا است و مردم تمایل دارند رویکرد ساده تری را در پیش بگیرند، معمولاً در یک رستوران یا در خانه جشن را برگزار می کنند.

.

گفته می شود کره جنوبی به هالیوود شرق تبدیل شده است، این کشورسرگرمی هایی را که مورد علاقه میلیون ها طرفدار از ژاپن تا اندونزی هستند را تولید می کند. حدود ۴۰۰ استودیوی مستقل با تولید محتوا برای بازار سرگرمی وجود دارد که به کره جنوبی کمک می کند تا برند ویژه موسیقی پاپ خود یعنی K-pop”، نمایش های تلویزیونی و بازی های ویدیویی خود را به کشورهای آسیایی و حتی اروپا و آمریکا صادر کند. در مورد سوابق موفق کره شمالی … خوب شما فقط باید نگاهی به نمودارها بیاندازید.

کره شمالی به دلیل جهان بینی کمونیستی، رسماً خداناباور است. با این حال در سال های اخیر، جنبش های جدیدی مانند کندوئیسم (Cheondoism) محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. در جنوب، پروتستان و کاتولیک در دهه های گذشته پیروان جدید زیادی را به دست آورده است، مسیحیان کره شمالی نیز که از آزار و اذیت گریخته اند به آن ها پیوسته اند.

مردم کره شمالی و جنوبی از بسیاری از انواع غذایی یکسان لذت می برند، زیرا دستورالعمل ها مدت ها قبل از ایجاد اختلاف از نسلی به نسل دیگر منتقل می شد. به عنوان مثال، دوک (Dduk) و یوت (Yeot)، نوعی کیک برنجی، قبل از امتحانات توسط همه دانش آموزان خورده می شوند و گفته می شود که این غذا برای آن ها شانس به ارمغان می آورد. جشن های فرهنگی به همین ترتیب در جامعه کره در دو طرف مرز ریشه دوانیده است. برخی از مهم ترین تاریخ ها در این دو کشور سال نو، روز شکرگذاری و دبروم می باشد. روز سال نو به طور سنتی با یک کاسه دوکگوک (سوپ کیک برنج) جشن گرفته می شود. بدون در نظر گرفتن مرزها، فرزندان کره­ای از همان کودکی احترام به والدین را یاد می گیرند و با عناوین مودبانه والدین خود را خطاب می کنند.

فرهنگ غذایی کره جنوبی

با مشاهده لیست کامل پروازهای موجود و رزرو آنلاین ارزان ترین بلیط هواپیما کره جنوبی الماس چالوس، سفر خود را همین حالا برنامه ریزی کنید.

اینترنت

در دنیای امروزی نفوذ اینترنت نامحدود است، دسترسی کاربران در کره جنوبی، جایی که ۸۱ از ۱۰۰ نفر در سال ۲۰۱۲ آنلاین بودند، بدون هیچ فلتر و مانعی است. در کره شمالی، فقط اعضای خدمات عمومی و سیستم های آموزشی مجاز به استفاده از شبکه جهانی وب، تحت کنترل شدید، هستند. یک پدیده جدیدی که در نتیجه توریسم وای فای رخ داده است، کره شمالی در تلاش برای دسترسی به وای فای، املاک نزدیک به سفارتخانه های خارجی را خریداری کرده است، در نتیجه قیمت مسکن در پیونگ یانگ افزایش یافته است. کره شمالی اینترنت خود را دارد که کوانگمیونگ نام دارد. به سایر نقاط دنیا متصل نیست و اساساً برای مرور صفحات طرفداران خاندان برجسته کیم، حزب حاکم کره شمالی ساخته شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *