معرفی پارک ملی بوجاق در استان گیلان


کشور ما به دلیل شرایط خاصی که از نظر مناظر طبیعی و محیط زیست دارد، مملو را از پارک های ملی مختلف است و شما می توانید در استان های مختلف ایران پارک های ملی گوناگونی را مشاهده کنید.

یکی از جذاب ترین و فوق ‌العاده ترین پارک های ایران که محبوبیت بسیار زیادی نیز دارد و شما می توانید گونه های زیستی و جانوری مختلف را در آن مشاهده کنید، پارک ملی بوجاق در استان گیلان است.

در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به این پارک ملی انداخته و در رابطه با آن توضیحاتی را به شما ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید تا این پارک ملی خاص را به شما معرفی کنیم.

پوشش گیاهی بوجاقپارک ملی بوجاق

شما  می توانید با سفر به استان گیلان یک منطقه حفاظت شده در بندر کیاشهر، واقع در شهرستان آستانه اشرفیه به نام پارک ملی بوجاق را مشاهده کنید.

این پارک نخستین پارک ملی خشکی – دریایی ثبت شده در ایران بوده و نزدیک به ۳۳۰۰ هکتار وسعت دارد. همان طور که گفته شد این پارک خشکی – دریایی است و از این وسعت ۱۶۰۰ هکتار آن منطقه دریایی بوده و ۱۶۰ هکتار آن محوطه تالابی این مجموعه محسوب می شود. بقیه مساحت این پارک ملی شامل محوطه خشکی شده و به زمین های ساحلی و جلگه ای تقسیم می شود.

اگر بخواهیم از نظر موقعیت جغرافیایی نگاهی به پارک ملی بوجاق بیاندازیم، باید گفت که در شمال این منطقه دریای خزر و در سمت جنوب بندر کیاشهر واقع شده است.

از غرب این پارک ملی به رودخانه اوشمک و از شرق شهر زیبا کنار و سمت شرق نیز به تاسیسات صدا و سیما در کنار روستای امیر کیاسر متصل است. در سال ۱۳۸۱ بود که منطقه بوجاق جزء پارک های ملی ایران شد.

طبیعت دیدنی بوجاقپارک ملی بوجاق جز کدام دسته از پارک های ملی است؟

بر اساس تقسیم بندی های صورت گرفته در کشور ایران، پارک های ملی به چهار دسته مختلف تقسیم شده اند. این دسته بندی شامل موارد زیر می شود:

  • پارک ملی و پناهگاه حیات وحش
  • پارک ملی و منطقه حفاظت شده
  • پارک ملی و ذخیره گاه زیست کره
  • پارک ملی و منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش

پارک ملی بوجاق جزو ذخیره گاه زیست کره به حساب  می آید و در واقع به مناطقی ذخیره گاه زیست کره گفته  می شوند که علاوه بر حفاظت از محیط زیست، دستاوردهای علمی مختلف را نیز در اختیار دانشمندان قرار می دهند.

سپید رود بوجاقمعرفی گونه های زیستی موجود در پارک ملی بوجاق

از زمانی که این منطقه به عنوان پارک ملی تقسیم ‌بندی شد، تحقیقی بین سال های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ در این پارک صورت گرفت تا گونه های زیستی این منطقه به تفکیک مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند.

در این پارک ملی می توان ۲۳۴ گونه پرنده که ۴۹ تیر مختلف دارند را مشاهده کرد. نکته مهم این است که از این گونه های مختلف ۱۲ نوع آن جزء جانوران در معرض و خطر انقراض به حساب می آیند.

از مهم ترین پرندگانی که در پارک ملی بوجاق وجود دارند می توان به غاز، مرغابی، فلامینگو، لک لک، عقاب دریای، هما، توکا قمری، مرغ مگس گیر، چلچله و… اشاره کرد.

این تحقیقات نشان می دهد که گونه های مختلفی در پارک ملی بوجاق هستند، اما فقط تعداد محدودی از آن ها به عنوان پرندگان بومی این پارک به حساب می آید و بقیه آن ها شامل پرندگان مهاجر و عبوری هستند که در فصل زمستان وارد این منطقه شده و بعد از اتمام این فصل به زادگاه خود باز می گردند.

جانوران آبزی این منطقه نیز شامل ۵۰ گونه مختلف می شوند که از مهم ترین آن ها می توان به ماهی سفید، ماهی کپور، اردک ماهی، لای ماهی، سرخ باله و… اشاره کرد.

تنها پستانداری که در این پارک ملی زندگی می کند، فک خزری است. از نظر گونه های گیاهی نیز این پارک شامل ۲۴۸ گونه مختلف گیاهی است.

کرانه خزر در بوجاقبهترین زمان برای بازدید از پارک ملی بوجاق

افرادی که قصد بازدید از پارک ملی بوجاق را دارند، باید زمانی را برای سفر به منطقه انتخاب کنند که این پارک از نظر آب و هوایی در شرایط مناسبی قرار داشته باشد تا بتوانند در زمان مناسبی به این پارک ملی زیبا سفر کرده و از آن بازدید کنند و بتوانند تجربه لذت بخشی را به دست آورند.

اگر بخواهیم نگاهی به فصول مختلف بیاندازیم، باید گفت که پارک ملی بوجاق در هر یک از چهار فصل دارای زیبایی های مختلف و منحصر به فردی است.

به عنوان مثال در فصل بهار و تابستان این منطقه از نظر گیاهی در شرایط فوق العاده ای است و شما می توانید لحظات جذاب و لذت بخشی را در این پارک تجربه کنید و به تفریحات مختلفی همچون قایق سواری، قدم ‌زدن، دوچرخه‌ سواری، عکاسی و… مشغول شوید.

همان طور که گفته شد، عمده گونه های جانوری و پرندگان این پارک ملی به دلیل مهاجر بودن در فصل پاییز و زمستان به این منطقه سفر می کنند، در نتیجه اگر قصد دارید تا زیباترین و خاص ترین پرندگان پارک ملی بوجاق را مشاهده کنید، لازم است تا برای سفر به این منطقه در فصل پاییز یا زمستان برنامه ریزی کنید.

چگونه کمیاب ترین پرندگان را در پارک ملی بوجاق ببینیم؟

پرنده نگری بوجاقبسیاری از افراد به امید دیدن پرندگان کمیاب و فوق العاده زیبا به پارک ملی بوجاق رفته و از آن بازدید می کنند اما عموما افراد نمی توانند این پرندگان را مشاهده کنند. علت آن نیز بسیار ساده بوده و تنها به دلیل رعایت نکردن یک نکته ساده افراد نمی توانند پرندگان مختلف پارک ملی بوجاق را مشاهده کنند.

برای رسیدن به این هدف لازم است تا به یک موضوع بسیار مهم توجه داشته باشید. به دلیل آن که پرندگان عموماً چشمان تیزبینی داشته و از فاصله های بسیار دور می توانند زمین را رصد کنند، افرادی که لباس هایی با رنگ تند بپوشند به سرعت دیده شده و پرندگان از آن ها دوری می کنند.

به همین دلیل پیشنهاد ما این است که اگر می خواهید شانس بیشتری برای تماشای پرندگان کمیاب و زیبا را در پارک ملی بوجاق داشته باشید، بهتر است تا لباس هایی به رنگ طبیعت پوشیده و به اصطلاح استتار کنید. بهترین لباس ها برای شما مواردی با رنگ های کرم، خاکی، سبز و خاکستری هستند. پوشیدن این لباس ها باعث می شود که شما از چشم پرندگان مخفی شده و بتوانید از نزدیک آن ها را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *