معرفی ١٣ نماد کریسمس و رازهای جذاب آنها


همزمان با فرا رسیدن سال نو میلادی در کشورهای مختلف دنیا بویژه مناطق مسیحی‌نشین جشن کریسمس در حال و هوای زیبایی برگزار میشود. در جشن کریسمس معمولا از عناصر و نمادهایی استفاده می‌شود که علاوه بر برگزاری زیباتر جشن هرکدام مفهومی خاص را به همراه داشته و یا افسانه‌ای پشت آن قرار دارد.  آیا شما با نمادهای زیبای کریسمس آشنایی دارید؟ از معانی و مفاهیم هر کدام از عناصر چطور؟ در این مقاله از الی گشت تصمیم داریم شما را با ١٣ نماد کریسمس و رازهای جذاب آنها آشنا کنیم. پس تا انتهای این مطلب هیجان‌انگیز همراه ما باشید.

۱.درخت کریسمس Christmas Tree

در حالی که بسیاری از فرهنگ‌های مختلف از گیاهان همیشه سبز برای تزئین در زمستان سرد و طولانی استفاده میکنند، آلمان اولین کشوری بود که استفاده از درخت کریسمس نورانی را رواج داد، تاجاییکه این نماد اصلی‌ترین سمبل کریسمس در سراسر جهان است. احتمالا برایتان جالب باشد که داستان خلق این درخت را بدانید. مارتین لوتر یک شب در جنگل قدم میزد و زیبایی ستاره‌هایی که از بین گیاهان و درختان کاج همیشه سبز عبور می‌کردند او را تحت تأثیر قرار دارد. او یکی از شاخه‌های کاج را برید و آن را به خانه آورد و با شمع تزیین کرد تا صحنه را برای خانواده‌اش بازسازی کند. این ایده گسترش یافت و اکنون کریسمس بدون داشتن درخت معنایی نخواهد داشت. درخت کاج کریسمس همیشه سبز در تمام سال سرسبز باقی می‌ماند و امید و شور زندگی را القا می‌کند. از نگاهی دیگر این درخت زیبا  به آسمان اشاره می کند تا یادآور باشد که خداوند بر بندگان خود ناظر است.

٢. تاج گل Wreaths

در شمال اروپا ، مشرکان اعتقاد داشتند که خورشید چرخى است که در زمستان از زمین دور مى شود و خانه هاى خود را با چرخ‌هایی که با سبزه و چراغ تزئین شده مزین می کردند تا خورشید را در زمان انقلاب زمستانی به سمت خود بکشند. با شروع گرایش به مسیحیت نماد تاج گل معنی جدیدی به خود گرفت این دایره‌ی سبز نامتناهی که اکنون جز نمادهای اصلی کریسمس به حساب می‌آید، بیانگر عشق پایان ناپذیر به خدا و نجات عیسی مسیح است. این تاج گل هیچ آغاز و پایانی ندارد وبا رنگ همیشه سبز، زندگی ابدی را یادآور می‌شود.

٣. هدایا Gifts

در میان مسیحیان هدیه کریسمس یادآوری می کند که چگونه خدا پسر خود را به ما هدیه داد و عیسی مسیح بزرگترین هدیه را برای آنها به ارمغان آورد. هدایا نماد عشق و مهربانی و یادآوری هدیه زندگی او سلامتی است که توسط ناجی امکان پذیر شده است.

۴. هالی Holly

هالی نام یک گیاه با برگهای خاردار و توت‌های قرمزاست. این گیاه تاج خارهایی را که مسیح به آن مصلوب شده بود و خونی که در آن واقعه ریخته بود را به یاد مسیحیان می‌اندازد.  گیاه هالی ممکن است در طول یک جشن شاد یک یادآوری غم‌انگیز به نظر برسد، اما این نماد در تمام اعصار باقی مانده است.  کلمه holly در برخی از زبانهای اسکاندیناوی به عنوان “خار مسیح” نیز ترجمه شده است. پس در واقع این گیاه مقدس نماد جاودانگی و همچنین تاج خارهایی است که منجی را پوشانده بودند و توت‌های قرمز خالصش نشان دهنده خونی است که توسط او برای پیروانش ریخته شده بود.

۵. بابانوئل Santa Claus

نیکلاس سنت برای نشان دادن عشق و گسترش مهربانی از خانه‌ای به خانه‌ی دیگر می‌رفت و در کریسمس به مردم هدیه می‌داد. او اولین بابانوئل کریسمس بود که با اینکار قصد داشت اراده نیک و عشق را برای همه مانند ناجی به ارمغان آورد. پس از او نیز سالهاست که بابانوئل به عنوان نماد دوست داشتنی کریسمس مشهور است.

۶. شمع Candle

نماد شمع در کریسمس به مسیحیان یادآوری می‌کند که عیسی نور جهان است. او نوری است که باید دنبالش کرد و از طریق او راه را در تاریکی زندگی یافت و همچنین نوری برای هدایت دیگران  بود.

٧. آب نبات عصایی Candy Canes

آب نبات عصایی معمولا برای ساکت نگه داشتن بچه ها در مراسم کریسمس استفاده می‌شد و هنوز هم استفاده از این روش مرسوم است. اما این آبنبات‌های زیبا تاریخچه‌ای در قلب خود دارد. در سال ۱۶۷۰ ، یک گروه سرود در کلیسای جامع کلن نتوانست اعضای گروه کر را در هنگام تمرین برای ارائه زنده برنامه Nativity Scene ، از گفتگو باز دارد ، بنابراین او می خواست چوب های نعناع فلفلی (که در آن زمان یکی از غذاهای محبوب بود) را به آنها  دهد تا مشغول شوند. او از یک آب نبات ساز محلی خواست که آنها را به شکل قلاب چوپان درآورد و به کودکان یادآوری کند که عیسی “چوپان خوب” است که گله های خود را ایمن نگه می دارد. آبنبات های عصایی شکل در سراسر اروپا پخش شده و امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

در واقع این آب نبات یک عصای چوپان است که برای برگرداندن بره هایی که از گله جدا شدند،  استفاده میشود. مسیحیان منجی را اغلب چوپان خوبی می‌پندارند که مردم را به آغوش خود فرامی‌خواند. رنگ سفید روی عصای آب نبات نشانگر خلوص حضرت عیسی (ع) است و راه راه های قرمز نمادی از خون ریخته شده‌ی او برای پیروانش است.

٨. تاپر ستاره Star Tree-Toppers

بسیاری از مردم درختان کریسمس خود را با یک تاپر ستاره درخشان در بالای آن تزیین می‌کنند و یا طرح را به طرق دیگر در تزئینات خود گنجانده‌اند. این ستاره ممکن است یکی از معروف ترین نمادهای کریسمس کتاب مقدس باشد که حتی در جشن‌های سکولار نیز راه پیدا کرده است. این نماد نشان دهنده ستاره ای است که پس از تولد عیسی در آسمان ظاهر شد و سپس سه انسان خردمند را به دیدار وی کشاند. همچنین به مسیحیان یادآوری می کند که مانند نور هدایت خود از عیسی پیروی کنند و امید درخشانی برای همه بشریت است.

٩. بنت قنسول Pointsettias

پوینزتیا یا بنت قنسول به گل کریسمس مشهور است. ممکن است شما فکر کنید که رنگ قرمز روشن آنها در برابر برگهای سبز آنها تنها دلیلی است که گل poinsettia را با کریسمس مرتبط می‌کنیم ، اما در واقع ریشه آن در فرهنگ عامه مکزیک است. در پس این گل زیبا افسانه‌ای وجود دارد و آن این است که در مکزیک ۲ کودک به نام پدرو و پاپیتا  در خانواده فقیری در مکزیک زندگی می‌کردند در شب کریسمس که هرکس هدیه‌ای را برای عیسی مسیح در کلیسا می‌برد، این دو خواهر و برادر پولی برای هدیه خریدن نداشتند برای همین پاپیتا بسیار ناراحت بود ،برادرش  به او گفت اگر به کسی که دوستش داری هدیه‌ای از صمیم قلب و خالصانه بدهی او حتما خوشحال می‌شود، پاپیتا قبول کرد و در راهه رفتن به کلیسا از کنار جاده دسته ای علف هرز چید با خود به کلیسا برد با احترام جلوی تابوت عیسی مسیح گذاشت،ناگهان همه کسانی که در کلیسا بودن از دیدن صحنه ی معجزه حیرت زده شدند و دیدند که بین آن همه هدیه گران قیمت  به خواست خدا آن دسته علف هرز که خالصانه هدیه داده شده بود به دسته گلی زیبا با برگهای قرمز آتشین مبدل شد و از آن روز به بعد این گل برای تزیین کریسمس مرسوم شد.

١٠. جوراب ساق بلند کریسمس Christmas Stockings

جوراب های ساق بلند از دهه ۱۸۰۰ به یکی از نمادهای کریسمس بدل شد. در این زمان مردم جوراب‌های خود را با دقت روی دودکش آویزان می‌کنند و هیچ کس به طور قطعی نمی‌داند که چگونه این رسم آغاز شده است. مشهورترین داستان در اینباره اینطور روایت می‌شود که  پیرمرد فقیری نگران آینده سه دخترش بوده، زیرا پول کافی برای دادن جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی برای آنها نداشته است. ظاهراً مردی بنانم سنت نیکولاس از اوضاع و احوال آنها خبر داشته و قصد کمک به آنها را دارد اما می‌دانست که این مرد خیرات را نمی‌پذیرد. نیکلاس در اقدامی خلاقانه دودکش خانه‌ی پیرمرد را پایین کشید جوراب‌های دختران را که هر کدام برای شستن آویزان شده بود، پر از طلا کرد.

١١. تزیین با ریسه Decorating With Lights

کریسمس در اکثر نقاط جهان در یک زمان تاریک و سرد اتفاق میوفتد، بنابراین تزئین با ریسه‌هایی که همه چیز را روشن و نورانی می‌کند حتی اگر به معنای آنها فکر نکنید منطقی است. برای مسیحیان ، چراغ ها نماد عیسی به عنوان نور جهان و راهی است که او برای نجات مردم از تاریکی به وجود آورده است.

تزیین درخت کریسمس با ریسه

١٢.فرشتگان Angels

فرشتگان خبر تولد منجی را اعلام کردند. آنها آواز خواندند و مژده تولد مسیح را در همان شب اول کریسمس علنی کردند. از همین رو فرشته‌ یکی از نمادهای زیبای کریسمس شد.

١٣. زنگ Bells

زنگوله های درخت کریسمس

در افسانه‌های مسحیان زنگ‌ها به صدا در می آیند تا گوسفندهای گمشده را به سمت گله ها هدایت کنند. زنگ نمادی از کریسمس است که آدمیان را هوشیار کرده و برای رسیدن به راه هدایت به آنها کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *