معرفی دریاچه پلاستیرا در کشور یونان


دریاچه پلاستیراس که دریاچه تاورپوس نیز نامیده می شود، یک دریاچه مصنوعی است که توسط رودخانه تاورپوس (مگدواس) تغذیه می شود , در واحه منطقه ای کاردیتسا، در نزدیکی شهر کاردیتسا یونان واقع شده است. نام این دریاچه به نام ژنرال و سیاستمدار یونانی نیکلاس پلاستیاس است که اولین کسی بود که ساخت یک دریاچه مصنوعی را در این منطقه تصور کرد. با احداث این سد به مرور زمان، مناطق اطراف محیط زیست بسیار زیبایی رو شکل دادند و امروزه این مکان به یکی از مهم ترین مناطق گردشگری کشور یونان تبدیل شده است. در ادامه به طور مفصل در مورد دریاچه پلاستیرا توضیح داده ایم، با ما همراه باشید.

دریاچه پلاستیراس که به آن “سوئیس کوچک” نیز می گویند، با منظره ای ایده آل از زیبایی طبیعی بی نظیر احاطه شده است که ذهن ها را در نگاه اول مجذوب خود می کند. پلاستیرا یکی از بزرگترین دریاچه های مصنوعی در کشور یونان است که در مکانی ایجاد شده است که می توانیم تلاقی رودخانه های تاورپوس (Tavropos) و رود ایچلس (Achelous) را در دوران باستان پیدا کنیم. این یک شگفتی طبیعی است که موجودیت خود را مدیون چشم انداز الهام گرفته از ژنرال نیکلائوس پلاستیاس برای ایجاد سدی چشمگیر است که کل منطقه را زنده و سرسبز می کند. دریاچه پلاستیرا که در منطقه وسیع تری از آگرافا واقع شده است، در هر فصلی کاملاً سرسبز و پوشیده از درختان است و نوید تعطیلاتی را که آرزو داشتید را به شما می دهد.

عظمت دریاچه با قله های آلپ اطراف احاطه شده است. قله هایی پوشیده از برف یا پوشش های گیاهیی سرسبز، با نهرهای شتابان که با آبشارهای کوچک و بزرگ تلاقی می کنند، ورودی های باریک آب در میان صخره ها صحنه های جذابی را برای تماشا ایجاد می کنند، همه این زیبایی ها یک جزیره خرم وسرسبز را در وسط یک منظره ای خسته کننده ایجاد کرده که در آب های زمردی دریاچه منعکس شده است. در مجاورت این بهشت کوچک می توانید تعداد انگشت شماری از روستاهای جذاب واقع در امتداد ساحل دریاچه یا دامنه های کوهستانی را پیدا کنید که منظره ای ایده آلی از دریاچه را به شما ارائه می دهند!

ایده ساخت یک مخزن و سد در این منطقه ادعا شده است که برای اولین بار توسط ژنرال نیکولاس پلاستیاراس که در سال ۱۹۲۵ برای بازدید از زادگاه خود به این منطقه سفر کرده بود، مطرح شد. در این مدت سیل رودخانه تاورپوس  عمدتا کل منطقه را ویران کرده بود. وی وزیر کشاورزی را تحت فشار قرار داد و تیمی را برای بررسی این پرونده در سال ۱۹۲۹ تشکیل داد. سال های بعد تا زمان جنگ جهانی دوم، این ایده با مخالفت سیاستمداران روبرو شد.

ایجاد مخزن

بعد از جنگ، با اعلام نخست وزیری، این ایده توسط پلاستیراس احیا شد. شرکت برق (که تازه تأسیس شده بود) این پروژه را به عنوان بخشی از تلاش خود برای تأمین برق کشور تصویب کرد. یک مسابقه بین المللی در سال ۱۹۵۳ جهت انتخاب طرح سد، برگزار شد که برنده آن اومنیوم لیون  (Omniun Lyonnais)فرانسوی بود. ساخت سد در ۱۴ دسامبر ۱۹۵۵ آغاز شد و در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۰، سد به طور رسمی افتتاح گردید. امروز این دریاچه تا ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب شیرین را در خود نگه می دارد. این مخزن برای آبیاری و به عنوان منبع تغذیه نیروگاه برق آبی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین منبع اصلی آب رسانی به کاردیسا می باشد.

روستاهای اطراف پلاستیرای یوناندر ادامه مسیر کنار دریاچه، در حالی که همزمان به مناطق کوهستانی می روید، می توان ده ها روستا با مردمانی مهمان نواز را کشف کرد که در یک محیط طبیعی شبیه به افسانه ها زندگی می کنند. روستاهای کنار دریاچه کالیویا پزولاس (Kalivia Pezoulas) و نئوهوری (Neohori) از پیشرفته ترین روستای های اطراف دریاچه هستند و دارای زیرساخت های مناسب برای ارائه طیف گسترده ای از فعالیت های فضای باز نیز می باشند. در فاصله کمی از نئوهوری باغ گیاه شناسی را خواهید دید. این باغ، بهشتی بر روی زمین است که مساحت آن در حدود ده هکتار است و میزبان اکثر گیاهان بومی و همچنین گونه های نمایشی از جانوران بومی در رصدخانه حیوانات وحشی است.

از بین همه روستاهای کوهستانی، برخی از آن ها مانند کاریتسا با صومعه معروف “Panagia Pelekiti”  که در صخره ای عظیم تراشیده شده و “غار گاکیس” برجسته و مشهور هستند. روستای کاستانیا برای تفرجگاه های عاشقانه در جنگل مجاور مناسب است. دهکده مسنیکلاس (Mesenikolas) به دلیل شراب قرمز خود بسیار مشهور است و صومعه “Koroni” نیز در فاصله نزدیکی از روستا قرار دارد. دهکده مورفوونی (Morfovouni) زادگاه نیکولاس پلاستیاراس است. روستای مشاتو (Moshato) دارای یک سنت غنی از شراب سازی است. دهکده بلوکومیت (Belokomitis) نمایش عالی از معماری سنتی محلی را به گردشگران ارائه می دهد. روستای نرایدا(پری) (Neraida) یکی از جاذبه های گردشگری شناخته شده است. و در آخر، در روستای فیلاکتی (Filakti) می توانید از میدان سنگفرش و آبنمای زیبا و فواره های سنگی ساخته شده آن لذت ببرید.

نمای دیدنی دریاچه پلاستیرابیشتر روستاها، به ویژه نئوهوری و نرایدا، منظره ای ایده آل از دریاچه را ارائه می دهند. در کنار محل استقرار زیگوگنیکا (Zigogianneika)، درست قبل از رسیدن به سد، می توانید خیره کننده ترین منظره دریاچه را از یک جایگاه مرتفع مشاهده کنید. این مکان دیدنی معروف، در ارتفاع ۱۳۵۰ متری، منظره ای زیبا از آبدره های پی در پی از جزیره نیاگا (Niaga) و شکوه پانورامای دریاچه با قله های کوهستانی مرتفع در لبه افق را ارائه می دهد. از نقاط استثنایی که منظره ای خیره کننده ارائه می دهند نیز می توان از دو آتشگاه کازارما و کاستانیا نام برد.

دریاچه پلاستیرا در یونانآب های تمیز دریاچه در کنار ژئومورفولوژی خاص رشته کوه های اطراف، زمینی ایده آل را برای کسانی به جهانگردی و فعالیت های فضای باز و تفریحی علاقه مند هستند، ارائه می دهد. شرکت ها و امکانات ورزشی بسیاری در این منطقه فعالیت می کنند، این موسسات فعالیت های تفریحی و ورزشی گوناگونی را تدارک دیده اند و شما را به سمت پویایی و تحرک سوق خواهند داد. اگر روحیه ورزشکاری دارید پیاده روی و دوچرخه سواری در امتداد ساحل مناسب شما است، البته می توانید برای تنوع هم که شده در این دریاچه اسب سواری را نیز تجربه کنید.

اگر دوست دارید در آب های زلال و زمردی دریاچه گشتی بزنید، بهترین کار کرایه یک کانو یا یک دوچرخه آبی است. از غواصی های هیجان انگیز در سواحل پزولا و لمپرو لذت ببرید، هر ماه اوت ده ها شناگری که در مسابقه شنا پانلنیک شرکت کرده اند در دریاچه پلاستیرا نیز شنا می کنند. یکی از خاطره انگیزترین تجربیات شما از این سفر، قطعا پرواز با پاراگلایدر بر فراز قله های کوهستان های تمپلا، آگوناس و کوفولونگوس خواهد بود. یکی دیگر از امکانات ویژه در مجموعه تفریحی پلاستیرا تیراندازی است. با آزمایش مهارت های خود در تیراندازی با کمان در مکان های سازمان یافته در روستاهای روسو، سکلیزا و نرایدا، در قلب طبیعت قرار بگیرید.

از پیاده روی های هیجان انگیز در کوه های آگرافا از طریق شبکه گسترده ای از مسیرهای جنگلی سایه دار لذت ببرید. یکی از مسیرهای بوم گردی داخل “جنگل آموزشی” بلوکومیت را انتخاب کنید و تسلیم جادوی طبیعت شوید. علاوه بر این، پناهگاه کوهستانی آگرافا به منظور سرویس دهی به کوهنوردان در محل ” کارامانولی ” در نزدیکی روستای نرایدا (در اینجا می توانید یک مرکز اسکی کوچک پیدا کنید) در کنار پناهگاه کوهستانی “الاتاکاکوس” در جنگل بلوکومیت، راه اندازی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *