معرفی جاذبه های دیدنی شهر گراتس اتریش


دومین شهر بزرگ اتریش، گراتس بر روی رودخانه مور قرار دارد و مدت­ها است که به یک ایستگاه محبوب برای گردشگران تبدیل شده است. اولین گشت­وگذار خود را از بناهای تاریخی شهر، به ویژه در شهر قدیمی با نمای باروک شروع کنید. قرعه بعدی به تپه زیبای شلوسبرگ که پشت شهر قدیمی قرار دارد، می رسد. با کاوش های انجام شده مشخص شد این منطقه از سال ۸۰۰ میلادی آباد شده است، اما نام شهر گراتس اولین بار در سال ۱۱۲۸ ذکر شد، و پس از آن زمان به دست هابسبورگ ها رسیده است. در گذشته شهر گراتس به عنوان یک مکان تجاری و بازرگانی اهمیت بسیاری داشته است.

بسیاری از بناهای برجای مانده تحت تأثیر سبک های معماری ایتالیایی از جمله شلوس اگنبرگ قرار گرفته­اند. در نتیجه این انبوه از ساختمان های با اهمیت تاریخی، امروز گراتس یک مرکز مهم فرهنگی است که در سال ۱۹۹۹ به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. گراتس همچنین زادگاه ستاره هالیوود “آرنولد شوارتزنگر” است، و یک موزه کوچک نیز در این شهر به این هنرمند نامی اختصاص داده شده است. در ادامه به معرفی ۸ مکان دیدنی شهر گراتس می پردازیم، با ما همراه باشید.

شهر قدیمی گراتس (Old Town Graz)

مرکز شهر قدیمی گراتس که در لیست یونسکو نیز به ثبت رسیده است، مملو از معماری تاریخی است و قطعا کاوش در پیاده رو های آن بسیار لذت بخش خواهد بود. از موارد برجسته این منطقه می توان به هاپپلاتز، میدان اصلی و در ساحل رود مور اشاره کرد. در مرکز شهر قدیمی یک مجسمه بسیار زیبا آرشیدوک یوهان (۱۷۸۲-۱۸۵۹) را مشاهده خواهید کرد، که در زمان خود تلاش زیادی برای آوردن صنعت به منطقه و بهبود ارتباطات و تجارت انجام داد. از دیگر بناهای قابل توجه می توان به تالار شهر (Rathaus)، ساخته شده در سال ۱۸۹۳ و هاوس ام لوگ (Haus am Luegg) در قرن هفدهم، با نمای جذاب آرک دار و تزئین شده از گچ اشاره کرد.

در غرب میدان اصلی، کلیسای فرانسیسکان گوتیک (Franziskanerkirche) قرار دارد که به برج غربی از سال ۱۶۴۳ و شبستان اواخر گوتیک با سقف طاقدار آجدار خود، بسیار قابل توجه است. نمازخانه کلیسای سنت آنتونی، که از سال ۱۶۵۰ توسط یک مشبک باروک از ساختمان اصلی جدا شده است و مجسمه مریم مقدس که از سال ۱۷۲۰ در این کلیسا قرار گرفته است، ارزش دیدن را دارد. از دیگر جاذبه های شهر قدیمی می توان به موزه گراتس (موزه تاریخ رسمی شهر)، موزه مورن آپاتک تریاک (اختصاص داده شده به روش های باستانی دارویی) و موزه رابرت استولز (به مناسبت بزرگداشت آهنگساز مشهور اتریشی) اشاره کرد.

شهر قدیمی گراتسشلوسبرگ و برج ساعت (Schlossberg and the Clock Tower)

بالاتر از شهر قدیمی گراتس، شلوسبرگ برافراشته شده است. از این تپه ۴۷۳ متری می توان با تله کابین بالا رفت که رسیدن به قله آن فقط سه دقیقه طول می کشد. متناوباً، با یک پیاده روی دلپذیر ۲۰ دقیقه ای می توانید به آنجا برسید. قابل ذکر است که برج باشکوه ساعت(Uhrturm)  به ارتفاع ۲۸ متر، مشهورترین بنای دیدنی شهر است. این برج عظیم در سال ۱۵۶۱ ساخته شده است، این برج تمام چیزی است که از استحکامات عظیمی که قبلا در این محل ساخته شده بودند و پس از پیمان وین در سال ۱۸۰۹ برچیده شدند، باقی مانده است. از دیگر جاذبه های این محل می توان به چاه ترکی (Türkenbrunnen) با عمق ۹۴ متر و برج ناقوس کلیسا (Glockenturm) با ارتفاع ۳۵ متر، ساخته شده در سال ۱۵۸۸، اشاره کرد.

موزه هنر گراتس (Graz Art Museum)

بنظر می رسد که انگار سبکی از زندگی بیگانه های فضایی در وسط معماری با شکوه قدیمی گراتس پنهان شده است! موزه هنر فوق مدرن گراتس (Kunsthaus Graz) در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است، و این شهر را به عنوان شهر فرهنگ اروپا تبدیل کرده است. این گالری با تمرکز بر روی آثار هنری معاصر اواسط قرن بیستم، میزبان هنرمندان بسیاری از سراسر جهان است و نمایشگاه های موقت و متنوعی را مرتباً برگزار می کنند. بهترین منظره از این ساختمان در شب وجود دارد، زمانی که این ساختمان مانند سفینه فضایی روشن می شود. در هنگام بازدید از موزه، تورهای راهنما انگلیسی و راهنمای صوتی نیز در دسترس هستند.

موزه-هنر-گراتسلندهاوس و اندرونی (The Landhaus and Courtyard)

در قلب شهر پیاده روهای قدیمی گراتس، بنای لندهاوس با شکوه واقع شده است که محل استقرار دولت اشتریایی بوده است. این بنا به سبک رنسانس در سال ۱۵۶۵ ساخته شده است و به عنوان یکی از بهترین ساختمان های این چنینی در اتریش شناخته می شود. با گذر از نمای اصلی باشکوه، تحت سلطه پنجره های گرد و چوبی، در یک حیاط مجلل با آلاچیق های سه طبقه در دو طرف قرار خواهید گرفت. همچنین یک فواره زیبای رنسانس نیز در این حیاط وجود دارد.

در صورت امکان، سعی کنید زمان بازدید خود را هم زمان با یکی از کنسرت های فضای باز یا نمایش های تئاتر که در اینجا برگزار می شود، تنظیم کنید. از نکات برجسته داخلی می توان به تالار مجلل شوالیه ها با سقف گچ بری نفیس از سال ۱۷۴۶ اشاره کرد. از دیگر ساختمان های دولتی برای بازدید، گراتس بورگ است. این کاخ قدیمی به خاطر پله های دوتایی مارپیچی قرن پانزدهمی خود مشهور است که در هر طبقه به هم می رسند و یک توهم نوری عجیب و غریب ایجاد می کنند.

جزیره مور (Murinsel)

یکی دیگر از بناهای تاریخی گراتس که به منظور گرامی­داشت شهر گراتس به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا، در سال ۲۰۰۳ ساخته شده است، جزیره ای ساخته به دست انسان است که به نام مورینزل یا جزیره مور شناخته می شود. این جزیره کاملاً ساخته شده از فولاد و شبیه یک صدف بزرگ وارونه است، در واقع این سازه یک جزیره شناور به طول ۴۷ متر در وسط رودخانه مور است که توسط دو پل عابر پیاده به کرانه های آن متصل می شود. بخش میانی متشکل از یک آمفی تئاتر بی نظیر است که برای کنسرت ها و سایر رویدادها استفاده می شود. در اینجا یک کافه و همچنین زمین بازی مخصوص کودکان با پلکان طنابی و سرسره وجود دارد.

جزیره-مور اتریشکلیسای جامع گراتس (Graz Cathedral)

یکی از برترین کارهایی که می توان در گراتس به صورت رایگان انجام داد، بازدید از کلیسای جامع اواخر گوتیک سنت گیله می باشد. این بنا بین سال های ۱۴۳۸ تا ۱۴۶۲ در محل کلیسای قبلی که به سنت جیلز اختصاص یافته بود ساخته شده و اولین بار در سال ۱۱۷۴ به آن اشاره شد. از نکات قابل توجه، درگاه اصلی است که با نشان سازنده آن، امپراطور فردریک سوم تزئین شده است. در دیواره خارجی جنوبی، رو به یک مربع کوچک، بقایای نقاشی های دیواری اواخر گوتیک وجود دارد که قدمت آن به سال ۱۴۸۵ بازمی­گردد. این نقاشی تاریخی پرتره سرزمین طاعون (Landplagenbild) نامیده می شود و گراتس را که توسط طاعون، ترک ها و طاعون ملخ تهدید می شود؛ به تصویر می کشد. فضای داخلی باروک به همان اندازه چشمگیر است، شبستان وسیع آن با یک طاق محسور کننده باریک که با دو جعبه متبرکه عتیقه متعلق به سال ۱۴۷۷ در کنار هم قرار گرفته اند، از گروه کر جدا شده است.

 آرامگاه گراتس (Graz Mausoleum)

پس از بازدید از کلیسای جامع، حتماً از مقبره مجاور آن نیز دیدن کنید. این آرامگاه زیبا، در اوایل دهه ۱۶۰۰ در کنار کلیسای جامع و کلیسای سنت کاترین (Katharinenkirche) برای امپراطور فردیناند دوم ساخته شده است، همچنین در آنجا می توانید نمازخانه آرامگاه را که با آثار هنری و مجسمه های نفیس مزین شده است، پیدا کنید. به دلیل ارتفاع و چشم اندازهای دیدنی این بنا، آرامگاه گراتس در بین مردم محلی به “تاج شهر” معروف است.

آرامگاه-گراتس اتریشاسلحه خانه اشتایر (The Styrian Armoury)

اسلحه خانه اشتایر (Landeszeughaus) واقع در هرنگاسه گراتس، مانند بسیاری از دیگر جاذبه های مهم این شهر، بخشی از کلکسیون موزه ژوانوم است. در واقع این مکان مهم تاریخی از سال ۱۶۴۴ محل نگهداری زرادخانه استانی است. مجموعه دائمی آن که به عنوان بزرگترین زره خانه تاریخی جهان شناخته می شود، شامل ۱۳۴۰۰ اسلحه کوچک و لوازم جانبی است که شامل ۴۲۵۹ اسلحه کمری می باشد. مجموعه توپخانه آن شامل اسلحه های رگباری، خمپاره، توپ شاهین و لوازم جانبی آن ها است و بیش از ۲۰۰۰ سلاح مانند شمشیر در این موزه اسلحه وجود دارد.

قابل توجه ترین بخش موزه، نمایش زره ها است، که نشان می دهد چگونه سربازانی از هر رده خود را در برابر سلاح های زمان خود محافظت می کردند. در میان این ۳۸۴۴ اسلحه زره، یک زره اسب نیز وجود دارد که در حدود سال ۱۵۱۰ در اینسبروک ساخته شده است. این مجموعه ها به طرز چشمگیری به شکلی سنتی، سبک زرهی و ارتشی را، بدون علائم و پلاکاردهایی که ظاهر تاریخی محیط را خراب کنند، به نمایش در می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *