مردان دامن پوش اسکاتلند؛ معرفی و تاریخچه دامن اسکاتلندی


دامن‌های اسکاتلندی به عنوان “لباس ملی اسکاتلند” معرفی می شوند و یک نوع لباس کاملا شناخته شده در سراسر جهان است. کلت ها یا همان دامن های اسکاتلندی ریشه عمیق فرهنگی و تاریخی در کشور اسکاتلند دارند و برای یک اسکاتلندی واقعی نماد مقدس میهن پرستی و افتخار هستند. کلمه کلت مشتق شده از کلمه باستانی نورس، به معنی چین دار است و به لباس هایی گفته می شود که به دور بدن جمع می‌شوند. دامن اسکاتلندی از قرن ۱۶ میلادی در این کشور مرسوم شده و امروزه در جشن‌ها و مراسم رسمی و یا گاه به عنوان یک مد لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همه چیز درباره لباس ملی اسکاتلند

دامن اسکاتلندی تنها در جزایر انگلیس به عنوان لباس ملی در روزهای معمولی نیز پوشیده می شود و مختص یک روز یا مراسم خاص نیست.

 این لباس همچنین پوشش، لباس هنگهای اسکاتلندی در ارتش انگلیس است و در جنگ جهانی دوم نیز توسط سربازان پوشیده شده است.

برای هر فردی از نژاد اسکاتلندی ، کلت نمادی از افتخار قبیله ای است که به آن تعلق دارد. اولین بار مردان کوهستانی که در مناطق مرتفع اسکاتلند زندگی میکردند این دامن را پوشیدند. در این منطقه دامن‌های اسکاتلندی با نام  لاین یا گلیسی به معنای “پیراهن” یاد می شد و به طور معمول آنها را روی شانه می انداختند یا به عنوان روپوش روی سر می کشیدند. پوشیدن کلت های اسکاتلندی درزمانی که ارتش انگلیس از آنها به عنوان لباس رسمی استفاده می کرد باب شد. کلت تا زانو مشابه کلت مدرن امروزی تقریبا یک قرن است که مورد استفاده قرار میگیرد.

تاریخچه دامن اسکاتلندی

دامن اسکاتلندی فراتر از یک پوشش است و  به کسانی که آن را می پوشیدند  این اجازه را می داد که بسیار آزادتر حرکت کنند ، به ویژه در مناطق مرتفع اسکاتلند که هوا  بسیار مرطوب است با بافت محکم پشم خود ، مانعی بین باران و پوست ایجاد می کند. هنگامی که ارتشهای گذشته در اسکاتلند می جنگیدند ، کلت با چسبهای خود به محافظت از سرباز زره پوش کمک می کرد. وقتی شب ها سرد می شد ، این لباس به راحتی باز و پهن می شد تا پتویی باشد تا فرد صاحب آن گرم شود. همچنین اگر ارتش نیاز به حرکت با نیرویی بسیار سریعتر داشت ، ازین لباس استفاده می‌کردند، بنابراین آزادی حرکت سربازان با پوشیدن کلت امکان پذیر بود.

ساختار دامن اسکاتلندی

چهارخانه های مختلفی که درنقش پارچه آن وجود دارد هررنگ آن نمایانگر یک قبیله خاصی است که صاحب آن به آنجا تعلق دارد. این پوشش هنوز هم غرور و افتخاری را که توسط کسانی که در بالای سرزمین اسکاتلند زندگی می کردند را تداعی می کند.

 کلت برای اولین بار در قرن ۱۶ به عنوان کلت بزرگ با طرح شطرنجی ظاهر شد. این پوشش یک لباس تمام قد بود که می توان نیمه بالایی آن را به عنوان یک روپوش پوشانده شده روی شانه پوشید ، یا آن را تا سر بالا آورد. مدل پرچین کلت ه کیلت مدرن دهه ۱۷۲۰ توسط یک کواکر انگلیسی از لنکشایر به نام توماس راولینسون اختراع شد. او احساس کرد که پارچه شطرنجی کمربند دار دست و پا گیر است و راه حل او این بود که دامن را جدا کند و آن را به یک لباس مجزا با چینهای دوخته شده تبدیل کند. بعد از دوخت این مدل دامن خودش شروع به پوشیدن آن کرد. همکار وی، آیین مک نیز به تقلید از او همین پوشش را انتخاب کرد.  افراد قبیله ای که در چوب زنی ، تولید ذغال و ذوب آهن کار میکردند، وقتی رئیس خود را با لباس جدید دیدند ، خیلی زود آنها نیز این پوشش را برای خود انتخاب کردند. از آنجا استفاده از آن در میان کوهستانی ها و حتی در میان بعضی از مناطق پست کوهستانی نیز گسترش یافت. گفته شده است که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه کلت با پلیسه های جدا نشده از دهه ۱۶۹۰ اختراع شده بود.

نحوه پوشش دامن اسکاتلندی

این پوشش اسکاتلندی منحصر به فرد بودن در طراحی ، ساخت و مدل را نشان می دهد که آن را از سایر لباس ها متمایز می کند. این لباس  از کمر به دور بدن فرد پوشیده می شود، از یک طرف شروع می شود ، از جلو و عقب و از طرف جلو دوباره به طرف مقابل پیچیده میشود. اتصال دهنده ها از بند و سگک در هر دو انتهای کلت قرار دارند ، بند انتهایی آن معمولاً از شکافی در کمر عبور می کند تا از بیرون بسته شود و یا ممکن است در داخل کمر بماند و همانجا بسته شود.

یک دامن اسکاتلندی بدن را از کمر به پایین تا مرکز زانوها می پوشاند. لایه های همپوشانی جلو “پیش بند” نامیده می شوند و مسطح هستند. یک لایه‌ی پارچه نازک چین دار هم در اطراف کناره ها و پشت است. یک سنجاق کلت به پیش بند جلوی گوشه آزاد بسته می شود اما از لایه زیر عبور نمی کند ، زیرا عملکرد آن اضافه کردن وزن است. در زیر دامن اسکاتلندی لباس زیر ممکن است پوشیده شود یا پوشیده نشود ، هم اکنون پوشیدن آن ترجیح داد میشود، اگرچه سنت این است که “یک اسکاتلندی واقعی” نباید هیچ چیزی را زیر لباس خود بپوشد.  با این وجود اداره تارتن های اسکاتلند هشدارمی دهد که در برخی شرایط این عمل می تواند “کودکانه و غیر بهداشتی” باشد.

این رسم عجیب تا جایی ادامه داشت که در جنگ جهانی اول ، هنگ توسط یک افسر ارشد بازرسی می شد، او آینه ای برای دیدن زیر دامن ها دردست داشت تا هر کسی که زیر کلت لباس زیر پوشیده باشد از هنگ خارج شده و بعد از درآوردن لباس بازگردانده شود!

یک کلت مرتب، وقتی روی محکمترین سوراخهای بندها بسته می شود نه آنقدر شل است که فرد  بتواند دامن را به راحتی دور بدن خود بچرخاند و نه آنقدر محکم که باعث جمع شدن پارچه شود. علاوه بر این، بلندی دامن کلت در هنگام پوشیدن به نقطه ای می رسد که حدود یک اینچ از مچ پا بالاتر باشد.

کلت اسکاتلندی را معمولا با جورابهای پشمی بلندی می پوشند که تا زانو بالا می‌آید. کیفی که از کمربا زنجیر آویزان است یا بند چرمی که ممکن است از چرم ساده یا برجسته باشد یا با روکش فلز یا پوست مهر و موم شده، همراه کلت پوشانده میشود.

سایر لوازم جانبی رایج ، بسته به رسمی بودن مکان استفاده از دامن اسکاتلندی، شامل موارد زیر است:

کمربند (معمولاً با سگک برجسته)

کت (از طرحهای مختلف سنتی)

یک سنجاق کلت

چاقوی کوچک غلاف دار که در قسمت بالای جوراب پشمی قرار نمیگیرد.

دامن اسکاتلندی گاهی اوقات با پیراهن نیز پوشیده می شود. این لباس بیشتر جنبه معمولی دارد و به عنوان یک اختراع نسبتاً مدرن ، نباید آن را با لباس های واقعی تاریخی اشتباه گرفت.

دامن اسکاتلندی را کجا می پوشند؟

امروزه بیشتر مردم اسکاتلند کلت را به عنوان لباس رسمی یا لباس ملی می دانند که در مراسمات رسمی یا جشن‌ها و.. استفاده میکنند. اگرچه هنوز تعداد معدودی از افراد وجود دارند که روزانه کلت می پوشند، اما به طور  افراد برای استفاده ازکلت آن را اجاره می کنند تا در عروسی ها یا سایر مناسبت های رسمی بپوشند. دامن اسکاتلندی ممکن است توسط هر کس بدون توجه به ملیت و تبار آن استفاده شود. برای پوشیدن لباس های نیمه رسمی ، کلت ها را معمولاً با پرنس چارلی یا کت آرگیل می پوشند. اکنون تأمین کنندگان تجاری کت‌های معادل آن را نیز به سبک ایرلندی و ولزی تولید کرده‌اند که آنها را باکراوات سفید است و پیراهن‌های رسمی ست میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *