تحصیل در مالزی – راهنمای تحصیل در مالزی


تحصیل در مالزی یک گزینه عالی برای ادامه تحصیل در کشورهای آسیایی محسوب می شود.  آیا مایلید در بزرگترین و پرجمعیت ترین قاره زمین ، قاره آسیا تحصیل کنید؟ اگر دانشجویی  هستید که به دنبال ادامه تحصیل در کشورهای پیشرفته با سطح علمی بالا و هزینه ای معقول هستید، تحصیلات در بعضی کشورهای جنوب شرقی آسیا برای شما گزینه هایی ایده آل است. با وجود گزینه های بسیار زیاد ، ممکن است از خود بپرسید که کدام مقصد برای ادامه تحصیل شما مقصد مناسب تری است؟ بهترین کشور جنوب شرق آسیا برای ادامه تحصیل را چگونه انتخاب کنیم؟ کدام کشور می تواند برای ادامه تحصیل در جنوب شرقی آسیا برای شما مفیدتر باشد؟ امروزه خانواده های ایرانی به دلیل هزینه بالای تحصیل در جهان غرب، ترجیح می دهند برای ادامه تحصیل فرزندانشان به کشورهای جنوب شرق آسیا روی بیاورند. از همین رو در این مقاله از مجله گردشگری الماس چالوس شما را راهنمایی خواهیم کرد که بهترین کشور جنوب شرق آسیا برای ادامه تحصیل کجاست؟ برای دانستن پاسخ این سوال و کسب اطلاعات تکمیلی، با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

مالزی، کشوری ایده آل جهت ادامه تحصیل

مالزی به عنوان یکی از زیباترین کشورهای آسیا شناخته شده‌ و میل به تحصیلات عالیه و وضعیت آموزشی در مالزی به سرعت اقتصاد این کشور در حال پیشرفت است. مالزی که در جنوب شرقی آسیا واقع شده است یکی از محبوب‌ترین کشورهای آسیایی برای ادامه تحصیل هم به‌ شمار می‌رود. این کشور به دلیل یکی از امن‌ ترین و زیبا‌ترین کشورهای آسیایی است به یکی از پرطرفدارترین مقصدها برای ادامه تحصیل در بین دانشجویان تبدیل شده است. برای دانشجویانی که در جست و جوی فرهنگ متفاوت و امکانات مدرن هستند، توصیه می شود که تحصیل در مالزی را جز یکی از انتخاب‌های خود قرار دهند. دانشجویان ایرانی هم در بازه کوتاهی به دانشگاه‌ های مالزی علاقه زیادی نشان دادند و خیلی از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل به سمت این کشور روانه شدند. علاوه بر این کشور مالزی از امکانات رفاهی و تفریحی و جاذبه‌ های گردشگری بسیار زیادی برخوردار است؛ از این رو این کشور یکی از توریستی‌ ترین کشورهای آسیایی نیز به‌ شمار می‌ رود و سالانه افراد زیادی به مالزی سفر می‌ کنند؛ به‌همین دلیل این کشور از تنوع فرهنگی زیادی برخوردار است.

مزایای ادامه تحصیل در مالزی

سالانه افراد زیادی به منظور ادامه تحصیل در دانشگاه های مالزی اقدام می‌ کنند. همانطور که گفتیم دانشجویان ایرانی زیادی نیز دانشگاه‌ های این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌ کنند. در ادامه‌ی مطلب به معرفی مزیت‌های ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور مالزی خواهیم پرداخت.

تحصیل در مالزی– امکان تحصیل به ‌زبان انگلیسی

در کشور مالزی اغلب دانشگاه‌ها واحدهای درسی رشته‌های تحصیلی مختلف را به ‌زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. این نکته را به‌ یاد داشته باشید که در صورتی که شما بتوانید تحصیلات خود را به ‌زبان انگلیسی به ‌پایان برسانید، می‌ توانید در آینده‌ای نزدیک به ‌موقعیت‌های شغلی بهتر و استخدام در شرکت‌ ها و موسسه‌های بین المللی فکر کنید. مالزی تعداد زیادی برنامه به زبان انگلیسی برای هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد دارد. این کشور تحت تأثیر ارتباط تاریخی خود با سیستم آموزشی انگلیس ، رشد اقتصادی و موقعیت مناسب قرار دارد. بیش از ده شعبه از دانشگاه های انگلیس ، استرالیا ، ایرلند نیز در این کشور فعالیت می کنند. هزینه تحصیل در آنها از دانشگاههای دولتی مالزی بیشتر است، اما از انگلیس و استرالیا کمتر است. آموزش به طور کامل به زبان انگلیسی انجام می شود و پس از فارغ تحصیلی می توانید از دانشگاه مشهور اروپا دیپلم بگیرید.

– برخورداری از امنیت بالا

دغدغه‌ ی اساسی اغلب خانواده‌ هایی که فرزندان خود را برای ادامه تحصیل به ‌خارج از کشور می‌ فرستند، تامین امنیت فرزندان آنها در طول دوره‌ ی ادامه تحصیل آنها است. میزان جرم و جنایت و بزهکاری در بعضی از کشورها به‌ حدی بالا است که خانواده‌ ها برای فرستادن فرزندانشان به بعضی از کشورها دچار تردید می‌ شوند. در بعضی از کشورها گاهی برای تامین امنیت دانشجویان برای آنها مقرراتی برای رفت و آمد و تردد در شهر قائل می‌ شوند و این نشانه‌ ی خوبی برای فرستادن فرزندتان به‌ یک کشور غریبه و راه دور نیست. با توجه به ‌امنیت بالای کشور مالزی و قوانین مناسب برای افراد خارجی، شما می‌ توانید با خیال راحت دانشگاه های مالزی را برای ادامه‌ ی تحصیل خود یا فرزندتان انتخاب کنید.

برخورداری از امکانات خوب برای تحصیل در مالزی

می‌ توان گفت که تمام دانشگاه های کشور مالزی از لحاظ امکانات آموزش عالی در سطح بسیار بالایی قرار دارند و حضور یک دانشجو در دانشگاه‌های این کشور می‌ تواند مزایای بسیار زیادی را در طول تحصیل و حتی بعد از اتمام تحصیل برای او داشته باشد. دانشگاه های کشور مالزی امکانات و تسهیلات بسیاری را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌ دهند.

– دارا بودن دانشگاه‌های معتبر

با توجه به ‌میزان جذب دانشجویان خارجی و بالا رفتن کیفیت آموزشی، امروزه دانشگاه های مالزی دارای اعتباری جهانی از لحاظ کیفیت تحصیل و خدمات تحصیلی و همین طور تعداد جذب دانشجویان بین المللی هستند.

دانشگاه های مالزی– هزینه‌ های مناسب

با توجه به ‌امکانات بالا و شرایط آرام و نزدیکی فرهنگ کشور مالزی از لحاظ دینی و اجتماعی به ‌کشور خودمان ایران، و در مقام مقایسه‌ ی قیمت‌ ها و هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه های مالزی با دانشگاه‌ذهای کشورهای دیگر، دانشگاه‌ های این کشور از لحاظ فرهنگی و اقتصادی می‌ توانند مقصدهای تحصیلی مناسبی برای دانشجویان ایرانی به ‌حساب بیایند. به ‌یاد داشته باشید که مدرک یک دانشجوی فارغ التحصیل از یکی از دانشگاه های مالزی، مورد تایید در کلیه‌ی کشورهای اروپایی است و دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه‌ها می‌ توانند در تمامی نقاط خوب دنیا برای خود آینده‌ ی شغلی و رفاه داشته باشند. همچنین شما می‌ توانید از امکان انتقال دانشجو بعد از تحصیل در مدت زمان معین به ‌کشور خود بهره‌ مند شوید. بعضی از دانشگاه های مالزی به‌ شما این امکان را می‌دهند که بعد از ادامه تحصیل در مدت زمان معین، امکان انتقال به ‌یکی از دانشگاه‌ های کشور خودتان را داشته باشید.

با توجه به ‌امکانات بسیار بالا و پیشرفته بودن این کشور، امروزه مالزی یکی از پرطرفدارترین کشورهای دنیا جهت ادامه تحصیل است. مالزی به کشور آب و آفتاب معروف بوده و کشوری زیبا با آب و هوای گرم و مرطوب است که می‌تواند دوران دانشجویی بی نظیری را برای شما رقم بزند.

تحصیل در مالزی | سیستم آموزشی مالزی

بر اساس طرح ویژه ای که در مجلس مالزی به تصویب رسیده است، دولت موظف به هزینه کردن ۴۰.۳ میلیارد رینگت در زمینه آموزش می باشد. این نشانگر اهمیت بالای تحصیلات در دولت مالزی است.

تحصیلات در مالزی شامل دوره ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان هم چنین دانشگاه می باشد.

دوره دبستان و راهنمایی و دبیرستان در مدارس دولتی در این کشور رایگان می باشند.

وزارت تحصیلات عالیه تمامی حوزه های تحصیلات در این کشور را کنترل می کند. هم چنین تحصیلات عالی در این کشور به دو صورت دولتی و آزاد است. بیشتر دوره های مربوط به دوره لیسانس به زبان باهاسا و بیشتر دوره های فوق لیسانس و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

تحصیل در مالزی | نظام آموزش عالی مالزی

برای ورود به دانشگاههای مالزی گذراندن موفقیت‌آمیز “STPM” که همان مقطع دیپلم دبیرستان در مالزی است، الزامی می‌باشد که همان مدرک مشابه A_Level در نظام آموزشی انگلستان است. نظام آموزش عالی مالزی به دو دسته‌ی خصوصی (Private) و دولتی (Public) تقسیم می‌گردد که در دانشگاههای دولتی بیشترین سهمیه پذیرش به دانشجویان بومی تعلق می‌گیرد.

مقاطع تحصیلی در مالزی به صورت «فوق‌دیپلم، H.N.D»، “Bachelor”، “Master”، “Ph.D” تقسیم می‌ گردد. البته بعضی از دانشگاه های مالزی شرایط ویژه‌ای نیز برای افرادی که در مقطع Bachelor با معدل First Class Honours یا دانشجوی بسیار ممتاز شناخته گردند قائل هستند و اینگونه افراد می‌ توانند در دوره‌ی Ph.D تحصیل نمایند. بسیاری از دانشگاهها در مالزی پیمان همکاری با دانشگاههای معتبر غربی و آسیایی دارند و از این نقطه نظر به سبب شرایط سهل و محیطی امن بهترین سکوی پرش به سمت دانشگاههای معتبر جهانی محسوب می‌ گردند.

تحصیل در مالزیدانشگاه های مالزی

مالزی دارای چندین دانشگاه بین‌المللی است. تعدادی از دانشگاه های مالزی در رتبه های برتر جهانی قرار دارند و جز دانشگاه های برتر محسوب می شوند. برای مثال در حال حاضر ، دانشگاه مالایا مالزی در رتبه بندی ۵۹ دانشگاه برتر رتبه بندی QS قرار دارد ، در صورتیکه ۸ سال پیش در رتبه ۱۵۶ بود! پس پیشرفت سطح علمی مالزی به خوبی قابل لمس است. دانشگاه‌ های بین المللی مالزی هم با هدف گسترش و بهبود آموزش عالی کشور تاسیس شده است. دانشکده‌ های موجود در شعب دانشگاهی شامل دانشگاه ناتینگهام و دانشگاه موناش استرالیا است. سرمایه‌گذاری مالزی در پردیس‌های شعبه بین‌المللی منجر به توسعه جدید EduCity در جوهور، واقع در جنوبی ترین شبه‌جزیره مالزی( ۵ کیلومتری شمال سنگاپور) شده است. این پردیس ۳۵۰ هکتاری توسط هشت شعبه بین‌المللی اداره می‌شود که زیر نظر دانشگاه‌ های برجسته از سراسر جهان اداره می‌ شوند از جمله دانشگاه ردینگ انگلستان، دانشگاه ساوتهمپتون و دانشگاه پزشکی، دانشگاه نیوکاسل، موسسه دریایی هلند،

دانشگاه رافلز خصوصی سنگاپور و دانشکده هنرهای سینمایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی از آمریکا تعدادی از آنهاست. در ادامه برخی از دانشگاه های مطرح مالزی را بررسی خواهیم کرد.

دانشگاه مالایا University Malaya

دانشگاه مالایا اولین دانشگاه کشور مالزی است که در جنوب غربی شهر کوالالامپور واقع شده است. این دانشگاه در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کشور مالزی شناخته می‌شود و دانش‌ آموختگان موفق و معروف زیادی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده‌ اند. تاریخ تاسیس این دانشگاه سال ۱۹۴۷ است و تاکنون توانسته بیشتر از ۲۵۰۰ دانشجو را جذب کند. دانشگاه مالایا با اکثر دانشگاه‌های معتبر جهان در حال تبادل دانشجو، استاد، مقاله‌ ها و مباحث علمی و پژوهش‌ های مختلف است. به ‌یاد داشته باشید یکی از مجهزترین مرکزهای سلامتی و بیمارستان‌ های دولتی کشور مالزی در نزدیکی دانشگاه ملایا قرار گرفته است. همچنین سیستم حمل و نقل عمومی و مراکز تاکسی و مترو در نزدیکی این دانشگاه وجود دارند که رفت و آمد به این مکان را بسیار آسان کرده است

دانشگاه کبانگسان UKM

یک دانشگاه ملی که جز برترین‌ های این کشور و همین طور جز بهترین‌ های جهان نیز می‌ باشد دانشگاه دانشگاه کبانگسان UKM است. از رشته‌های برتر این دانشگاه برای تحصیل، رشته‌های پزشکی و مهندسی است. دسترسی به این دانشگاه با انواع وسایل نقلیه امکان‌پذیر بوده و فاصله نزدیکی با منطقه ایرانی نشین این کشور، دارد.

دانشگاه یو اس ام (University Sains Malaysia)

دانشگاه USM، دانشگاهی است که به دانشگاه علوم مالزی شهرت دارد و مرکز تحقیقات پژوهشی این دانشگاه جز مهم‌ ترین مراکز تحقیقاتی در آسیا است. این موضوع زمانی به دانشجویان، اثبات شد که متوجه شدند که سالانه پروژه‌های موفقی از این مرکز تحقیقاتی، به دنیا علم و فناوری، معرفی می‌ شود. در این دانشگاه، بیش از ۶۰۰۰ دانشجو تحصیل می‌ کنند که نزدیک به ۱۵۰۰ نفر آن ها دانشجویان خارجی هستند.

دانشگاه های مالزیدانشگاه یو تی ام (UTM)

دانشگاه UTM یکی دیگر از دانشگاه های آسیایی که از قدیمی‌ ترین و بزرگ‌ ترین دانشگاه‌ های فنی مهندسی مالزی محسوب می شود و در سال ۱۹۰۴ تاسیس شده است. محل تاسیس این دانشگاه، شهر کوالالامپور و از دو شعبه اصلی تشکیل شده است. این دانشگاه سالانه ۱۶۵۰۰ دانشجو را در رشته‌های کارشناسی و ۶۵۰۰ دانشجو را در رشته‌ های فوق لیسانس و ۱۸۰۰ دانشجو را در مقطع دکترا را می پذیرد. این آمار نشان می‌دهد که این دانشگاه توانایی این را دارد که سرانه علمی کشور را تغییر دهد. دانشگاه UTM رتبه ۳۲۹ را در جهان، از آن خود کرده است.

هزینه تحصیل در مالزی

هزینه تحصیل  در دانشگاه های مختلف مالزی و برای مقاطع و رشته های مختلف بسیار متفاوت است.

به طور میانگین بین ۷ تا ۱۴ هزار دلار در سال برای شهریه و خوابگاه می بایست هزینه پرداخت. اگر این هزینه ها را بخواهیم کمی دقیق تر بررسی کنیم بدین شکل خواهد بود:

هزینه تقریبی مقاطع مختلف تحصیلی :

  • دوره های زبان در کالج: ۸۰۰ دلار در ماه ( به همراه خوابگاه )
  • دوره پیش دانشگاهی: ۱۰ هزار دلار در سال ( به همراه خوابگاه )
  • مقطع کارشناسی: ۱۲ هزار دلار در سال ( به همراه خوابگاه )
  • کارشناسی ارشد: ۷ هزار دلار در سال ( به همراه خوابگاه )
  • دکتری: ۷ هزار دلار در سال ( به همراه خوابگاه )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *