بهترین فضاهای عمومی در سال ۲۰۲۰


سالی که گذشت، سال خوبی برای فضاهای عمومی نبود. از ابتدای سال ۲۰۲۰، ویروس ناخوانده‌ای مهمان فضاهای عمومی شد و همین امر باعث گردید تا مردم خود را در خانه قرنطینه کنند. اما حتی قرنطینه هم باعث نگردید که طراحان فضاهای عمومی دست از طراحی بردارند. وب‌سایت دیزاین بوم به مناسبت تمام شدن سال ۲۰۲۰ نگاهی به برخی از بهترین و زیباترین فضاهای عمومی جهان در این سال اداخته است. با ما در تا آخر این لیست همراه باشید.

خرید-بلیط-هواپیما-لحظه-آخری-1۱-کتاب‌فروشی با قفسه‌های قوس‌دار

شرکت معماری x+living که در شانگهای مستقر می‌باشد، طرحی از یک کتابفروشی در سال ۲۰۲۰ معرفی کرده است. این کتاب‌فروشی در شهر دوژیانگیان (dujiangyan)، جنوب چین قرار دارد. کتابفروشی جدید ویژگی‌های منحصربه فردی دارد از جمله سقف‌های آینه‌ای، قفسه‌های با قوس‌های بلند، محیطی منحصر به فرد که در آن می‌توان دنیای شگفت انگیز ادبیات و میراث فرهنگی را کشف کرد.

راه‌پله‌های این کتاب‌فروشی مارپیچ و در میان قفسه‌های قوس‌دار کتاب‌ها قرار دارد. فضای مطالعه کودکان در میان این قفسه‌ها قرار دارد. عناصری مانند بامبو سبز به صورت تصادفی و نامنظم در کنار قفسه‌های کتاب‌فروشی مشاهده می‌شود. در برخی قسمت‌ها تصاویر پانداها روی قفسه‌های کتاب آویزان است، زیرا این حیوان نیز از شاخه‌های بلند درختان بالا رفته و آویزان می‌شود. کوسن‌های رنگارنگ روی هم انباشه شده و فضاهای کوچک برای نشستن و مطالعه ایجاد کرده است. البته از این کوسن‌ها می‌تواند به صورت مجزا برای نشستن و استراحت استفاده کرد.

کتاب فروشی شانگهای ۲-اقامتگاه تفریحی در مکزیک

اقامتگاهی در پورتو اسکوندیدو (Puerto Escondido) مکزیک به نام کاسا کاووا (Casa Cova) در زمینی میان اقیانوس آرام و رشته کوه واشیاکاک (Oaxacan) ساخته شده است. این خانه تفریحی تنها ۷۰ متر با ساحل فاصله دارد. این پروژه به عنوان خانه تعطیلات برای دو خانواده طراحی شده است که شامل دو ترکیب مختلف از اتاق‌های خصوصی می‌باشد که از طریق بخش‌های مختلف بهم متصل می‌شوند.

خانه کاسا کاووا از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: یک فضای مشترک بزرگ و مرکزی و دو بازوی موازی که در واقع در سوئیت‌ها خصوصی برای اقامت خانواده‌ها هست. در فضای مشترک که سقف بلندی دارد، یک اتاق نشیمن، یک قسمت برای غذاخوردن و یک بار قرار دارد. سقف این قسمت با پالایا (palapa) پوشانده شده است که یک نوع روش پوشاندن سقف در این منطقه مکزیک می‌باشد. پالایا با برگ درختان خرما ساخته می‌شود برای ایجاد سایه و خنک کردن فضا در تابستان استفاده می‌شود.

طبیعت مکزیک۳-دوولوشن

در طبقه ۲۷ یک خانه ۵۰ طبقه، یک آپارتمان ۹۰ متری با ۲ اتاق خواب وجود دارد که صاحبانش، آن را اجاره و به یک پارک تبدیل کرده‌اند. این خانه در یک منطقه مسکونی جدید در شیامن چین، با تراکم بالا درست در خلیج Xiamen واقع شده است. در این ساختمان که هر طبقه آن ۶ واحد دارد، در حدود ۳۰۰ خاناده زندگی می‌کند و در اغلب طول سال ۷۰ درصد آن اشغال است. به طور کلی در این مجتمع ۶۰۰ نفر سکونت دارد. ساکنان محله می‌تواند به این پارک در داخل ساختمان رفته و از فضاهای عمومی آن لذت ببرند.

۴-کتابخانه کوچک در اندونزی

شرکت معماری شائو (Shau) کتابخانه کوچک در سمرنگ (Semarang) اندونزی ساخته است که یک پلکان بزرگ، یک طبقه ویژه (در طبقه دوم کتابخانه فضای توری مانند قرار دارد که مکانی مناسب برای بازی و مطالعه کودکان می‌باشد) و یک تاب مشترک بزرگ دارد. کتابخانه کوچک واراک کایو (Warak Kayu) در شهر جاوای مرکزی علاوه بر کتابخانه یک مرکز اجتماعات کوچک نیز فعالیت می‌کند. در واقع این کتابخانه نه تنها فضای برای مطالعه به حساب می‌اید بلکه مکانی برای میزبانی رویدادها و کارگاه‌های گروهی نیز مورد استفاده می‌باشد.

۵-مرکز فرهنگی در مرکز قاهره

مرکز فرهنگی دوار الازبا (dawar el ezba) یک شرکت اجتماعی است که در ازبت خیرالله، یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های غیررسمی قاهره قرار گرفته است. در این منطقه که در حدود ۸۵۰ هزار نفر زندگی می‌کنند، تنها یک مدرسه وجود دارد. باقی ساختمان‌ها کارگاه‌های فلز و چوب هستند که در میان خانه‌های نیمه ویران دیده می‌شوند.

این مرکز با هدف فعالیت‌های تفریحی و آموزشی برای مردم این منطقه بنا گردیده است. مرکز دوار الازبا شامل آشپزخانه‌ای است که در آن آموزش‌های حرفه‌ای برای زنان، یک استودیوی هنری برای کودکان و یک فضای تئاتر برای فعالیت‌های چند منظور وجود دارد. این ساختمان به دنبال بازآفرینی معماری منطقه بوده و برای ساخت آن نیز از مصالح محلی استفاده شده است. هدف از ساخت این مرکز فرهنگی عامل زنده نگاه داشتن معماری و فرهنگ منطقه است.

۶-رستوران ژاپنی در مکزیکوسیتی

رستوران ژاپنیرستوران توری توری سانتافه (tori tori santa fe) پنجمین پروژه از زنجیره رستوران‌های مشهور ژاپنی در مکزیکوسیتی است. این رستوران در طبقه همکف یک برج اداری در محله سانتافه مکزیکوسیتی ساخته شده است. رستوران توری توری توسط استودیو اسراو (Esrawe) بنا گردیده که در فضای ۷۲۰ متر مربعی بنا شده است. برای ساخت بنا از چوب درخت بلوط استفاده شده است. دیوارهای شیشه‌ای بلندی رستوران را محصور کرده است. در مرکز رستوران یک ساختمان هندسی به صورت استوانه‌ای بلند قرار درد که با صدها صفحه چوبی کم‌رنگ در یک زاویه مناسب قرار گرفته‌اند.

۷-میدان قدیمی در مراکش

میدان Djemaa el Fna در شهر مارکاشا، یکی از معروف‌ترین میدان‌های مراکش است. این میدان که به جامع الفنا (مکان تجمع توده مردم) معروف است، از غرفه‌ها‌ی اشیاء کهنه و قدیمی، نوازندگان و پیشگویان و ماربازارن تشکیل شده و هرگز تعطیل نمی‌شود. البته دورتا دور میدان نیز رستوران‌ها و کافه‌های دیده می‌شود که اگر علاقه‌ای به بیرون نشستن ندارید، به آنجا می‌توانید بروید و از یک غذا یا نوشیدنی عربی لذت ببرید.

۸-بازار اصلی کراکوف

بازار اصلی کراکوف لهستانیکی از محبوب‌ترین و البته زیباترین فضاهای عمومی اروپا در کراکوف لهستان قرار دارد. کراکوف به فلورانس لهستان مشهور می‌باشد و هچنین این شهر یکی از مهم‌ترین شهرهای فرهنگی اورپا است. بزرگ‌ترین میدان شهر قدیمی کراکوف به نام میدان اصلی بازار یا رینکل گلونی (Rynek Glowny) است که در قرون وسطی اروپا ساخته شده، قدمتی در حدود ۱۳ قرن دارد. این میدان شامل چند ساختمان تاریخی، کاخ، کلیسا است که معماری اروپایی را به بیننده یادآور می‌شود. عابران پیاده می‌توانند از ۱۳ مسیر پیاده وارد میدان شوند. مرکز میدان که در سال ۱۵۵۵ تحت سلطه کلاث هال (Cloth hall) بود، به سبک رنسانس با یک اتاق زیرشیروانی بازسازی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *