11 کشور سردسیر دنیا


آشنایی با لیست کشورهای سردسیر برای کسانی که قصد مهاجرت به یک کشور دیگر را دارند اهمیت بسیار زیادی دارد. معرفی سردترین کشورهای جهان به شما کمک می کند تا یک مقصد مناسب برای زندگی انتخاب نمایید.

اگر شرایط جسمانی شما به گونه ای است که آب و هوای بسیار سرد و یخبندان های طولانی را طاقت نمی آورید، بهتر است به دنبال کسب اقامت در کشورهای سردسیر نباشید. البته باید روی دیگر سکه را هم دید! همانقدر که برخی از افراد از آب و هوای سرد و طاقت فرسا دوری می کنند برخی از افراد نیز تمایل خاصی به اقامت در این کشورها دارند. البته تمایل بسیاری از آن ها نیز صرفا یک مسافرت چند روزه است.

کشورهای سردسیر کدامند؟

هرچقدر که از خط استوا فاصله می گیریم میزان تابش نور خورشید و شدت آن کاهش می یابد، به نحوی در قطب جنوب و شمال، این میزان به کمترین حد خود رسیده و ساکنین قطب های شمال و جنوب ملزم به تحمل شب های طولانی و آب و هوای بسیار سردی هستند.

از شمالی ترین و جنوبی ترین مناطق جهان که بگذریم به کشورهایی می رسیم که در فاصله اندکی از این مناطق قرار گرفته اند و آب و هوای سرد و یخ بندان های طولانی را در طول سال تجربه می کنند. اگر تاکنون از سرمای هوا در فصل زمستان شکایت کرده اید پیشنهاد می کنیم این مقاله چالش برانگیز را مطالعه کنید.

۱-گرینلند

برخلاف آن چیزی که بسیاری از مردم تصور می کنند، گرینلند سرزمین سبزه زارها نیست! این کشور در زمره سردترین مناطق جهان قرار دارد به گونه ای که اگر بدن شما با سرما سازگاری نداشته باشد قطعا نمی توانید یک روز در زمستان های این کشور دوام بیاورید.

میانگین دمای سالانه در گرینلند منفی ده درجه است. میانگین دما در روزهای سرد زمستانی به منفی ۶۵ درجه می رسد و این میزان در فصل تابستان به هشت درجه بالای صفر خواهد رسید. این کشور حتی دمای منفی ۸۶ درجه سانتی گراد را نیز تجربه کرده است.

کشور گریلند۲-قزاقستان

قزاقستان در فصل تابستان آب و هوای گرمی دارد. دما در فصل تابستان حتی به ۳۰ درجه بالای صفر هم می رسد، اما اختلاف دما در تابستان و زمستان حتی به ۶۰ درجه سانتی گراد نیز خواهد رسید. بدین معنا که میانگین دما در فصل زمستان بین منفی ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد است. در برخی از شهرهای قزاقستان دمای هوا به قدری کاهش می یابد که اگر شما برای مدت کوتاهی بیرون از خانه بمانید قطعا انگشتان دست و پای خود را به علت سرمازدگی از دست خواهید داد.

معرفی قزاقستان۳-مغولستان

بسیاری از ایرانیان، مغولستان را یک کشور گرم با آب و هوای داغ و سوزان می دانند. همچنان نیز معلوم نیست این تفکر از چه امری برخواسته است، اما بد نیست بدانید که سرمای هوا در مغولستان به قدری است که صرفا در برخی از روزهای سال، دمای بالاتر از حد انجماد را تجربه می کنند.

یخ بندان های طولانی همه ساله باعث می شود بسیاری از جانواران وحشی جان خود را از دست بدهند. اگر می خواهید زمستان های وحشتناک مغولستان را از نزدیک تجربه کنید در ماه های اکتبر تا آوریل راهی این کشور شوید.

طبیعت مغولستان۴-فنلاند

فنلاند یکی از بهترین کشورهای جهان برای زندگی است، با این حال این امر به آب و هوای آن تعلق ندارد و از فرهنگ بسیار زیبای مردم و دولت های کارآمدی که دارد نشات می گیرد. این کشور شمالی ترین کشور در قاره اروپاست و به علت فاصله بسیار زیادی که با خط استوا دارد روزهای سرد و زمستان های طولانی را سپری می کند.

دمای هوا در این کشور تا منفی ۴۵ درجه نیز کاهش می یابد. بخش های جنوبی در طول سال به صورت میانگین شش تا هفت ساعت آفتاب را در آسمان مشاهده می کنند، این در حالی است که بخش های شمالی تر در اغلب ایام سال از مشاهده آفتاب محروم هستند، با این حال تابستان های دل چسبی در فنلاند وجود دارد.

۵-چین

چین کشور پهناوری است و تمامی نقاط آن دمای یکسان یا حتی مشابهی ندارند، با این حال بخش های شمالی تا مرکز کشور چین آب و هوای بسیار سرد و طاقت فرسایی را در طول سال می گذرانند. این کشور نیز همانند گزینه اخیر، تابستان های مطبوع و خوش آب و هوایی را سپری می کند، با این حال زمستان های سرد که تا منفی ده درجه نیز می رسد، در کنار ساختمان های نامناسب و عایق بندی های ضعیف می تواند افراد عادی را با مشکلات جدی مواجه کند.

۶-آلاسکا

یکی دیگر از مناطق سردسیر جهان که البته محبوبیت بسیار زیادی دارد آلاسکا نام دارد. امکانات گرمایشی در این منطقه از امریکا به قدری است که شما هرگز سرمای گزنده هوا را در منزل احساس نخواهید کرد، با این حال شدت بارش برف در برخی از ایام سال حمل و نقل را در این کشور محدود می کند. آلاسکا زمستان هایی با منفی ۶۵ درجه سانتی گراد را پشت سر می گذارد. این منطقه بیشتر به عنوان یک منطقه گردشگری شناخته می شود و کمتر فردی از ایران حاضر به زندگی در آلاسکا می شود.

۷- کانادا

یکی دیگر از ایالت های امریکای شمالی که روزها و شب های سردی را تجربه می کند کانادا است. البته تفاوت دما در میان شهرهای مختلف کانادا بسیار زیاد است، اما در برخی از نقاط این کشور دمای هوا به منفی ۶۳ درجه نیز می رسد.

شهر snag سردترین نقطه امریکای شمالی است که در کانادا قرار دارد. در شهر اتاوا میزان بارش برف به قدری است که مردم در برخی از ایام سال مجبور به اسکی روی یخ برای رفت و آمدهای ضروری هستند. زیرساخت های فوق العاده پیشرفته در کشور کانادا باعث شده است مردم این کشور در ساختمان های خود اعم از ساختمان های مسکونی و موسسات عمومی و خصوصی، روزها و شبهای گرم و دلچسبی را سپری کنند.

۸-ایسلند

ایسلند به معنای سرزمین یخی است. شما در بهترین حالت ممکن می توانید دمای منفی ده درجه را در این کشور تجربه کنید. دمای هوا در برخی از ایام سال به منفی ۴۰ درجه نیز می رسد. این امر باعث شده است ایسلند در زمره کم جمعیت ترین کشورهای جهان نیز قرار گیرد.

هرچند فعالیت های آتشفشانی در این کشور رخ می دهد و بادهای گرم گلف استریم نیز در این ناحیه جریان دارد، با این حال در تقابل با بادهای سرد قطبی قدرت خود را از دست داده و قادر به گرم کردن این کشور کوچک در غرب اروپا نیستند.

۹-روسیه

روسیه یکی از کشورهای پهناور جهان است که در بخش های شمالی قرار داشته و طبیعتا آب و هوای سردی دارد. برای درک بهتر این موضوع بهتر است بدانید که روسیه در شمال کشورهای سردسیر همچون قزاقستان، مغولستان و چین قرار دارد.

زمانی که این کشورها به عنوان سردترین مناطق جهان معرفی می شوند قطعا روسیه آب و هوای سردتری را تجربه می کند. با این حال کشور روسیه بسیار پهناور است و نقاط مختلف آن، شرایط آب و هوایی یکسانی ندارند.

میانگین دمای هوا در روسیه منفی ۲۷ درجه است اما یک روستا در این کشور به عنوان سردترین روستای جهان شناخته می شود. روستای اویمیاکن نام روستایی است که زمستان های سرد و طولانی مدت با دمای منفی ۷۱ درجه را سپری می کند. سرمای هوا به قدری زیاد است که خاک تا عمق چند متری زمین یخ بسته است و امکان لوله کشی زیر زمینی وجود ندارد. برقراری تماس های رادیویی و  امثال آن ها در اغلب ایام سال به سختی صورت می گیرد و حتی دفن یک جنازه با خاک یخ زده ای که دارد ممکن است بیش از سه روز به طول انجامد.

کشور روسیه۱۰-نروژ

نروژ یکی از زیباترین کشورهای جهان است که در فصل تابستان با رویش گل ها و گیاهان به یک بهشت واقعی روی زمین تبدیل می شود. افزایش دمای هوا در فصل تابستان ناشی از جریان های گرم اقیانوسی است، اما با این حال نباید از روزهای سرد زمستان و شب های طولانی و یخ بندان در این کشور غافل شد. به فصل زمستان که نزدیک می شویم دمای هوای نروژ به علت مجاورت با قطب شمال رو به سردی رفته و در برخی از ایام سال تا منفی ۴۰ درجه نیز می رسد.

۱۱-استونی

در مقایسه با موارد اخیر، استونی کشور گرم تری محسوب می شود. در فصل تابستان ممکن است دمای هوا تا ۱۵ درجه سانتی گراد نیز برسد، اما در فصل زمستان دمای هوا بین منفی سه الی منفی هشت درجه در نوسان است. باران های طولانی در این کشور یکی از مهم ترین علل کاهش دما محسوب می شود. خشک بودن هوا باعث شده است زمستان های این منطقه شرایط نامطلوبی را به همراه داشته باشند و استونی را در زمره مناطق سردسیر جهان قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *