کدام سفارت ها راحت تر ویزای شینگن می دهند؟


شینگن در اصطلاح به منطقه‌ ای در اروپا اطلاق می‌ شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌ های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از این جهت به منزله کشوری واحد به شمار می‌ آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هر اندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آنها سهل می‌ گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر هستند. بر همین اساس، با توجه به این که کشورهای مطرح اروپایی زیادی، به عضویت این منطقه درآمده‌ اند، ویزای شینگن از ارزش و اعتبار بالایی در سراسر دنیا برخوردار است. در این مقاله از مجله گردشگری الماس چالوس به طور ویژه به این موضوع که کدام سفارت ها راحت تر این ویزا را می دهند؟ خواهیم پرداخت، با ما در ادامه همراه باشید.

اخذ ویزای شینگن

برای ورود به منطقه شینگن نیاز به ویزای شنگن (Schengen Visa) دارید. این ویزا ورود به ۲۶ کشور عضو این پیمان را جواز می‌دهد و دارنده این ویزا خواهد توانست برای مدت‌ زمان و شرایطی مشخص به هریک از کشورهای عضو پیمان شینگن سفر کند. کشورهای عضو شینگن عبارتند از: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین، ۲۶ کشور عضو پیمان شینگن محسوب می‌شوند.

ماهیت و هدف از سفر متقاضی تعیین کننده نوع و مدت زمان ویزای شنگن خواهد بود. به بیان دیگر اینکه هدف از سفر شما شرکت در توری گردشگری است یا انجام فعالیتی تجاری و یا صرفا توقف چند ساعته در یکی از کشورهای عضو اتحادیه، نوع ویزا و مدت اعتبار آن را تعیین خواهد کرد.

ویزای شینگن می‌ تواند توسط هر یک از کشورهای عضو این پیمان صادر شود و با رعایت برخی قوانین، دارنده آن می‌ تواند در مدت زمان اعتبار ویزا بدون مشکل در هر یک از کشورهای منطقه شینگن تردد نماید.

ویزای شینگنویزای شینگن برای ایرانیان و کشورهای سخت گیر در این زمینه

ویزای شینگن در بین ایرانیان نیز طرفداران زیادی دارد و بسیاری از شهروندان ایرانی هر ساله به دلایل گوناگون از جمله تفریح و گردش درخواست خود را برای اخذ ویزای شینگن ارائه می‌ کنند. در سال‌ های اخیر به علل گوناگون به ویژه مسائل سیاسی، صدور ویزای شینگن برای ایرانی‌ ها با سخت‌گیری‌ های زیادی مواجه شده و بسیاری از این درخواست‌ ها هم معمولا رد می‌شود. نکته امید بخش در این رابطه این است که گرفتن ویزای شینگن از طریق سفارت برخی کشورها تا اندازه‌ ای راحت‌ تر بوده و احتمال بیشتری دارد.

یکی از روش‌های شناسایی کشورهای سخت‌گیر در زمینه صدور ویزای شنگن بررسی نرخ ریجکت ویزا توسط سفارت کشورهای عضو است. جالب است بدانید که در سال ۲۰۱۸ کشور مالت بیشترین آمار ریجکت ویزای شینگن را به خود اختصاص داده و بعد از آن کشورهای بلژیک، پرتغال و فرانسه در رده‌های بعدی سخت گیری قرار گرفته‌ اند. البته ذکر این نکته لازم است که این آمار فقط مربوط به متقاضیان ایرانی ویزای شینگن نبوده و یک آمار بین‌المللی است.

از سوی دیگر، کشور مبدا که متقاضی از آنجا درخواست خود را برای ویزا ارسال می‌ کند نیز در ریجکت یا قبول شدن درخواست موثر است. مثلا متقاضیان این ویزا در کشورهای نیجریه، عراق، گینه، کنگو و الجزایر بالاترین میزان ریجکت ویزا را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی، کشورهای فرانسه، اتریش، آلمان و هلند سخت‌ترین شرایط اخذ ویزای شینگن را برای ایرانیان وضع کرده‌اند. فرانسه برای متقاضیان که ویزا اولی هستند (تا به حال سفر خارجی نداشته‌اند) به طور کلی ویزا اعطا نمی‌کند. کشور آلمان، به دلیل اعلام بیش از حد پناهندگی از سوی ایرانیان، شرایط اعطای ویزای شینگن آلمان به متقاضیان ایرانی را به شدت سخت کرده، به طوری که اگر دعوت نامه نداشته باشید شانس گرفتن ویزای این کشور برای شما صفر خواهد بود. برای گرفتن ویزای شینگن اتریش و هلند نیز، باید مدارک مالی قوی به سفارت ارائه کنید.

شینگنراحت ترین کشور ها و سفارت ها برای گرفتن ویزای توریستی

اگر تصمیم دارید به صورت گروهی به منطقه شینگن سفر کنید، کشورهای مجارستان و سوئیس هم به اعتبار آژانس مسافرتی که شما از طرف آن‌ها اقدام می‌کنید، به شما به راحتی  اخذ ویزای شینگن  اعطا می‌کنند کشورهای ایتالیا، سوئیس و فرانسه جزو بهترین سفارت‌ها برای ویزای گروهی شینگن هستند و شرایط بهتری برای اعطای ویزای توریستی شینگن به متقاضیان ایرانی وضع کرده‌اند

نکته اینجا این است که افراد برای اخذ ویزای شینگن باید با مشاوران و کارشناسان و افراد با تجربه در این زمینه مشورت کنند و بهترین و آسان ترین راهکار را انتخاب نمایند. یکی از نکات بسیار مهم در زمینه اخذ ویزای شینگن  آن است که افراد باید به تمامی جزئیات مربوط به این موضوع آگاهی و احاطه کامل داشته باشند و باید بدانند این ویزا مختص به کار و تفریح می باشد و هیچگاه نمیتوان از آن برای اقامت طولانی استفاده کرد و باید ضمن سفر به اعتبار ویزا توجه بسیار ویژه داشت.

همانطور که پیشتر گفتیم اخذ ویزای شینگن از طریق سفارت برخی کشورها تا حدی راحت‌ تر است ولی در نهایت این شرایط پرونده متقاضی خواهد بود که بیشترین تاثیر را در ریجکت یا تایید درخواست او می‌گذارد. سفارت کشورهای اروپایی در ایران قوانین نانوشته‌ ای هم دارند که توجه به آنها برای اخذ ویزا لازم است. به عنوان مثال تجربه نشان داده که برای اخذ ویزای شینگن از سفارت فرانسه، سابقه سفر متقاضی بسیار مهم بوده و به طور معمول درخواست ویزای متقاضیانی که سابقه سفر به حوزه شینگن را در گذشته ندارند ریجکت می‌شود. مثال دیگر در مورد سفارت اسپانیا است که برای ویزا دادن به افراد مجرد سخت‌گیری خیلی زیادی دارد و در اکثر موارد درخواست ویزای این افراد را رد کرده است.

تجربه عملی ما در این زمینه نشان می‌دهد سفارت کشور ایتالیا از جمله سفارت‌های شینگن به حساب می‌آید که نسبت به سایر کشورها سخت‌گیری کمتری برای اعطای ویزای شینگن به ایرانی‌ها دارد. البته معنی این جمله این نیست که به راحتی موفق به اخذ ویزای شینگن ایتالیا شوید ولی در صورتی که مدارکتان کامل باشد و پرونده‌ای قوی تشکیل داده باشید احتمال اخذ ویزای شینگن از طریق سفارت ایتالیا از سفارت سایر کشورها بیشتر خواهد بود. دقت کنید که این موضوع ثابت نیست و این احتمال وجود دارد که در آینده سفارت کشورهای دیگر از شرایط راحت‌تری برای گرفتن ویزا برخوردار باشند.

کشور کوچک و دوست‌داشتنی ایسلند همچون ۳ سال گذشته بهترین کشور اروپایی برای اخذ ویزای شینگن است. نرخ رد درخواست ویزا از این کشور در سال ۲۰۱۷ تنها ۰٫۹۶% بوده است. به‌بیان‌دیگر از ۷۶۱۰ فرم ارسال‌شده به سفارت‌های ایسلند تنها ۷۳ مورد رد شده و باقی درخواست‌ها ویزا شده‌اند. بنابراین می‌توان از ایسلند به‌عنوان راحت‌ترین کشور اروپایی برای دریافت ویزای شینگن نام برد.

کشور فنلاند یکی دیگر از کشورهای بسیار زیبای اسکاندیناوی که شفق‌ های قطبی‌اش سالانه مسافران زیادی را به سمت خود می‌کشاند. سفارت فنلاند بعد از ایسلند بهترین کشور برای دریافت ویزای شینگن است که سخت گیری کمتری در حوزه ریجکت ویزا دارد.

ویزای شینگنویزای شینگن کدام کشور ارزان‌ تر است؟

هزینه اخذ ویزای شینگن به دو بخش تقسیم می‌شود: هزینه تعیین وقت سفارت شینگن و هزینه اخذ ویزای شینگن اگر خود برای تعیین وقت سفارت شینگن اقدام کرده‌ باشید، علاوه بر هزینه ترجمه مدارک باید در روز ارائه مدارک و انگشت‌ نگاری بسته به سفارت بین ۶۰ تا ۸۵ یورو به همراه داشته باشید. اما همچنین می توانید برای تعیین وقت سفارت و تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزای شینگن (به زبان انگلیسی) و باقی مدارک هزینه‌ ای را به آژانس و یا کارگزار خود پرداخت نمایید.

البته همان‌گونه که می‌دانید تعیین وقت سفارت‌ های اروپایی در شرایط فعلی یکی از معضلات موجود برای متقاضیان ایرانی است. اطلاع از اولین وقت سفارت موجود مستلزم ارتباطات نزدیک با سفارت و چک کردن مداوم سایت خواهد بود. از سوی دیگر تکمیل مدارک به‌ویژه فرم آنلاین درخواست ویزای شینگن یکی از تعیین‌کننده‌ترین عوامل در سرنوشت ویزا شما خواهند بود. بنابراین باید در تکمیل فرم و مدارک لازم برای دریافت ویزای شینگن نهایت دقت را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *