چگونه با استرس ناشی از اسباب‌کشی کنار بیاییم؟


برترین‌ها: حقیقتاً جابه‌جایی و اسباب‌کشی یکی از سخت‌ترین کار‌ها برای هر خانواده‌ای است. بیشتر افراد، زمانی که حتی تصمیم به اسباب‌کشی می‌گیرند دچار استرس زیادی می‌شوند، چه برسد به شروع پروسه جمع کردن وسایل و پیش بردن کارها. حتی اگر شما تا به حال بار‌ها و بار‌ها اسباب‌کشی کرده باشید هم طی کردن روند جابه‌جایی می‌تواند برایتان استرس و هیجان بسیاری را به همراه داشته باشد.

اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان استرس‌های ناشی از جابه‌جایی را از بین برد و یا حداقل آن‌ها را کنترل کرد؟ در این مطلب همراه ما باشید تا در این رابطه بیشتر با هم صحبت کنیم.

چگونه با استرس ناشی از اسباب‌کشی کنار بیاییم؟

کنترل کردن استرس

وقتی تصمیم به اسباب‌کشی می‌گیرید می‌توانید برای کاهش استرس خود از دوستانتان کمک بگیرید، اما وقتی که آن‌ها به کمک شما می‌آیند باید تا جای ممکن آرامش خود را حفظ کنید تا این استرس به آن‌ها نیز منتقل نشود. معمولاً کمک کردن در فرآیند اسباب‌کشی برای افرادی که برای کمک می‌آیند یک تجربه وحشتناک است، به همین دلیل هم سعی کنید که در وهله اول استرس خود را کنترل نمایید تا از همراهی دوستانتان لذت ببرید.

برای کاهش استرس خود باید کار‌های بسیاری انجام دهید، مثلا در وهله اول باید برنامه‌ریزی دقیق داشته باشید. کار‌های خود را بر اساس اولویت یادداشت کنید و طبق همان پیش بروید. از جزئی‌ترین مسائل و کار‌ها نیز در برنامه خود غافل نشوید.

در صورت امکان سعی کنید که از هفته‌های قبل کار خود را شروع کنید و همه چیز را به دقیقه نود موکول نکنید! این کار باعث می‌شود که تمامی کار‌ها بر طبق برنامه‌ریزی‌ای که داشتید پیش برود و هیچ چیزی به دلیل فشار و محدودیت زمانی از قلم نیفتد. در چنین شرایطی لازم نیست که تمام زمان شبانه‌روز خود را به کار کردن بگذرانید و می‌توانید سر موقع کتابتان را بخوانید، با دوستتان به گردش بروید و از تفریحات و کار‌های شخصی‌تان جا نمانید.

چگونه با استرس ناشی از اسباب‌کشی کنار بیاییم؟

احتمالاً در ذهنتان مدام مرور می‌کنید که اگر کار‌ها به خوبی پیش نرفت چه؟ اگر کامیون حمل بار به موقع نیامد و یا فضای قرارگیری وسایل به اندازه کافی را نداشت چه؟ در چنین شرایطی شما مدام استرس خود را افزایش می‌دهید. برای حل این مسئله بهتر است که از قبل فکر همه احتمالات را بکنید و بر اساس آنها، شرایط را نیز مهیا نمایید. لیستی از شرکت‌های حمل بار، آژانس‌های املاک و… تهیه کنید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی بتوانید بر روی گزینه دیگری حساب نمایید.

سعی کنید به خودتان خیلی سخت نگیرید. اگر برنامه‌ریزی و دقت بالایی در کار داشته باشید دیگر احتیاجی به این همه استرس و نگرانی وجود نخواهد داشت. سعی کنید که به همه چیز مثبت نگاه کرده و خود را برای شروع یک زندگی جدید در خانه‌ای جدید آماده کنید.

جابه‌جایی در زمان دشوار

همان‌طور که گفته شد، اسباب‌کشی به نوبه خود سخت و دشوار است، اما گاهی ممکن است که این جابه‌جایی به دلیل مسائلی، چون طلاق، تغییر شغل و… باشد که خوب این شرایط، آن را به مراتب سخت‌تر هم می‌کند. در چنین موقعیتی شما باید این تفکر و احساس را به خودتان القا کنید که شما فقط تصمیم به داشتن یک خانه جدید ندارید، بلکه قرار است که زندگی جدیدی را شروع کنید، پس انگیزه داشته باشید و با قدرت ادامه دهید.

برای شروع بهتر است که وسایل غیرضروری را کنار بگذارید و احساساتتان را درگیر آن‌ها نکنید. هر وسیله‌ای را که می‌تواند خاطرات گذشته را در ذهنتان مجسم کند کنار بگذارید و به سوی تغییراتی تازه پیش بروید. با عجله و یا عصبانیت تصمیم‌گیری نکنید تا در نهایت پشیمان هم نشوید. بهتر است که با دادن آرامش ذهنی و روحی به خودتان، شرایط را برای ساخت یک زندگی جدید مهیا سازید.

نقش کودکان در جابه‌جایی

چگونه با استرس ناشی از اسباب‌کشی کنار بیاییم؟

ممکن است که بخش مهمی از سختی جابه‌جایی خانه به فرزندان و کودکان شما مربوط شود. ترک دوستان و یا حتی اتاق خوابشان برای آن‌ها طاقت‌فرساست و بنابراین می‌توان این شرایط جدید را یک تغییر بزرگ در زندگی‌شان در نظر گرفت. در این شرایط برای کمک به فرزندتان باید صادق باشید و او را از شرایط باخبر کنید. از او بخواهید که برنامه‌ها و خواسته‌هایش در خانه جدید را به شما بازگو کند.

علاوه بر این باید قبل از جابه‌جایی فرزند خود را به خانه جدید ببرید و آن را به خوبی با محل زندگی جدیدش آشنا کنید. از او بخواهید که در مورد چیدمان اتاق خوابش فکر و برنامه‌ریزی کند. برایش دفتر خاطراتی تهیه کنید و بخواهید که ارتباطش را با دوستان و معلمان قدیمی‌اش از طریق این دفترچه حفظ کند. این کار‌ها باعث می‌شود که ذهن فرزند شما با جابه‌جایی آشنا شده و هرچه سریع‌تر برای آن آماده شود.

کمک به نوجوانان در کنار آمدن با اسباب‌کشی

شرایط ویژه سنی نوجوانان به گونه‌ای است که احتمالاً در زمان اسباب‌کشی آن‌ها را بسیار آزار خواهد داد، به همین دلیل هم بهتر است که در این مرحله از زندگی در کنار فرزندان نوجوان خود باشید و به او کمک کنید. برای شروع می‌توانید ژورنال‌ها و مجلات دکوراسیون متنوعی را در دسترس او قرار دهید و بخواهید که ایده‌های دکوراسیونی خانه جدیدتان را پیدا کند. از او بخواهید که دفترچه‌ای تهیه کرده و آموخته‌های دکوراسیونی‌ای را که به درد شما می‌خورد را یادداشت کند.

از فرزند خود بپرسید که چه خانه‌ای دوست دارد یا اتاق خواب ایده‌آل او دارای چه ویژگی‌هایی است. بعد از فهمیدن تمامی این‌ها سعی کنید در زمان انتخاب خانه جدیدتان سلیقه فرزندتان را نیز در نظر بگیرید. شما هم‌چنین می‌توانید از فرزند نوجوان خود بخواهید که در رابطه با محله و یا شهر جدید زندگی‌تان تحقیق کند و ببیند که آیا اصلاً چنین جایی مناسب شما هست یا نه؟ مدارس موجود در این منطقه کجا‌ها هستند؟ امکانات بهداشتی، فروشگاه‌ها، باشگاه ورزشی و… در آن محله چه شرایطی دارند و….

علاوه بر این، شما می‌توانید جزئیات جابه‌جایی و اسباب‌کشی خود را با فرزند نوجوان خود در میان بگذارید و در تصمیم‌گیری‌ها از او کمک بخواهید. با این کار هم از ذهن خلاق او برای پیش بردن کار‌ها کمک گرفته‌اید و هم اعتماد به نفس او را در پذیرش شرایط جدید افزایش داده‌اید.

منبع: thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *