هاستل چیست؟


اگر از قشر متوسط جامعه باشید و در عین حال علاقه بسیار زیادی به مسافرت و گشت و گذار در نقاط مختلف جهان داشته باشید، قطعا باید با هاستل ها آشنا شوید.

آشنایی با هاستل ها در نقاط مختلف جهان و اقامت در آن ها می تواند به طرز شگفت انگیزی هزینه های مسافرت را کاهش داده و شما را ترغیب به مسافرت های بیشتر و طولانی تر کند.

اگر تاکنون در یک هاستل اقامت نداشته اید و برای مسافرت رفتن ملزم به اقامت در هتل ها و مسافر خانه ها بوده اید، پیشنهاد می کنیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی کنید. قطعا پس از مطالعه این مقاله می توانید مسافرت های مقرون به صرفه تری را تجربه کنید.

هاستل به چه معناست؟

Hostel از ترکیب دو واژه host به معنای مهمان کردن و hotel به معنای اقامتگاه هتلی ساخته شده است، بنابراین می توان این گونه نتیجه گیری کرد که هاستل گونه ای اقامتگاه موقت است که صمیمیت بیشتری میان مسافران آن برقرار بوده و همانند مهمانان یک خانه رفتار می کنند.

این اقامتگاه خاص با عنوان های دیگری همچون پانسیون در ایران و بک پرز و هوستال در سایر کشورها شناخته می شود؛ ناگفته نماند که از واژه پانسیون نیز در سایر کشورها استفاده می کنند.

مزایای-سفر-هاستلیویژگی های عمومی هاستل ها

اصلی ترین ویژگی هاستل ها به چند تخته بودن یک اتاق باز می گردد، با این حال در این اقامتگاه ها اتاق های یک تخته نیز وجود دارد، اما هزینه بالایی داشته و از مزایای ارزان بودن هاستل ها بهره مند نیستند.

میزان تخت ها در اتاق ها کاملا متغیر است؛ به عنوان مثال هاستل های گران قیمت و لوکس تخت خواب های محدودی را در یک اتاق قرار می دهند، اما هاستل های ارزان قیمت اصولا شامل دهها تخت خواب دو طبقه در یک اتاق هستند، با این حال اغلب هاستل ها شرایط نرمالی را برای اقامت مهیا می کنند که شامل اقامت چهار تا هشت نفر در یک اتاق است.

امکانات هاستل ها

امکانات هاستل ها نیز همانند هتل ها کاملا متفاوت است؛ به عنوان مثال هاستل های لوکس و لاکچری اصولا تخت خواب های یک طبقه ای را ارائه می کنند و آشپزخانه ها نیز دارای امکاناتی همچون دستگاه های خشک کن، فرهای توکار، اجاق گاز های صفحه ای و برقی و … هستند، اما هاستل های ارزان قیمت اصولا نیازهای ضروری و اولیه را رفع می کنند و به نیازهای رفاهی توجهی ندارند

به عنوان مثال وسایل آشپزی را به صورت سطحی مهیا نموده و در کنار تاسیس اتاق ها، سرویس های بهداشتی مشترک را نیز طراحی می کنند. یکی از مهمترین امکانات هاستل ها فراهم کردن فضای باز مناسب و فضای سبز مطلوب در اطراف اقامتگاه است.

هاستل-هامزایای اقامت در هاستل ها

بعد از مطالعه این مطالب ممکن است تصور کنید هاستل ها همواره سرشار از جمعیت زیاد و سرسام آور هستند، اما این گونه نیست و در اغلب موارد صرفا ده تا بیست درصد از ظرفیت هاستل ها تکمیل می شود و شما می توانید در یک فضای آرام و دوستانه لحظات دل انگیزی را سپری کنید. مهمترین مزایای هاستل ها را می توان در موارد ذیل خلاصه نمود:

  • کاهش هزینه های اقامت در مسافرت
  • امنیت بالای هاستل هایی که زیر نظر اتحادیه های بین المللی تاسیس شده اند
  • امکان مراوده و گفتگو با مسافرانی که از سایر نقاط جهان به مسافرت آمده اند
  • امکان استفاده از آشپزخانه و کاهش هزینه های مربوط به خورد و خوراک در مسافرت

بکپکری

کارت اشتراک سالیانه

اتحادیه بین المللی هاستل داران با هدف کاهش هزینه های اقامت برای افرادی که مدام در حال سفر هستند و یا روزهای بسیار زیادی را در طول سال به سفرهای تفریحی و غیر تفریحی اختصاص می دهند کارت اشتراک سالانه ای را مقرر نموده است و مسافران می توانند با عضویت در وب سایت های مربوطه و دریافت کارت اشتراک از تخفیف های ۱۰ الی ۱۵ درصدی برخوردار شوند.

اجاره هاستل

برای اقامت در یک هاستل شما باید مبادرت به رزرو تخت خواب و پرداخت اجاره بهای تخت مورد نظر نمایید. این تخت ها اصولا کدگذاری شده و شما یک کد را رزرو خواهید کرد.

اصولا هاستل ها در طول شب به صورت کامل در اختیار مهمانان قرار می گیرند و مدیران مربوطه شب به خانه باز می گردند به همین علت سیستم رزرواسیون هاستل ها از اهمیت بسیار زیادی برای مسافرانی که شب هنگام به مقصد می رسند برخوردار است.

نکات ایمنی در هاستل ها

اگر می خواهید در یک هاستل اقامت کنید باید نکات متعددی را رعایت کنید:

  • هاستل ها محل رفت و آمد انسان های متعدد از کشورهای مختلف هستند بنابراین پیش از رزرو و اجاره، اطلاعات دقیقی در خصوص وضعیت بهداشت هاستل مورد نظر به دست آورید.
  • سعی کنید اشیای گرانبها را با خود حمل نکنید و در صورت نیاز به حمل، از نشان دادن آن به دیگران و یا صحبت در خصوص آن ها بپرهیزید.
  • پیش از استفاده از وسایل داخل هاستل همچون لیوان، قاشق، بشقاب و … آن ها را شستشو دهید.
  • کمد خود را قفل کرده و کلید را از خود دور نکنید.
  • از صمیمی شدن زودهنگام یا رفتارهای خشن در هاستل بپرهیزید چرا که به راحتی منجر به اخراج شما از هاستل می گردد.

اقامت-در-هاستلهاستل در ایران

یک هاستل به معنای واقعی در ایران که مورد استفاده عموم قرار گیرد وجود ندارد. ایران یکی از کشورهایی است که مردم آن از اقامتگاه های هتلی و مسافرخانه ها استقبال بیشتری می کنند و به راحتی حاضر به اقامت در هاستل نمی شوند.

گذشته از اینکه طبق قوانین ایران هاستل ها نباید به صورت مختلط تاسیس شوند و این امر برای افرادی که به صورت خانوادگی به مسافرت می روند قدری دشوار خواهد بود.

نمونه های محدودی از هاستل که در ایران تاسیس شده اند در برخی از موارد مورد استفاده مسافرانی قرار می گیرد که به صورت انفرادی مسافرت رفته و قصد ندارند برای مدت زمان طولانی در ایران بمانند. این هاستل ها در ایران با عنوان پانسیون شناخته می شوند و شباهت بسیار زیادی به خوابگاه های دانشجویی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *