نوسازی شانزلیزه – خداحافظی با شانزلیزه قدیمی، شانزلیزه جدید در راه است!


نوسازی شانزلیزه خبری ست که این روزهای سر و صدا به پا کرده است. خیابان شانزلیزه در پاریس یکی از مشهورترین خیابان های جهان است که اغلب به عنوان “زیباترین خیابان جهان” توصیف می شود. خیابان شانزلیزه جذاب در قرن هفدهم تکمیل شد و برخی از مهم‌ترین بناها و لحظات تاریخی پاریس در این خیابان افسانه‌ای رخ داده است. اگرچه به احتمال زیاد بسیاری از مسافران در مورد خریدهای باورنکردنی، رستوران ها و بوتیک های مجللی که در خیابان شانزلیزه قرار دارد شنیده‌اند، اما تاریخچه این منطقه نیز غنی و جذاب است. با وجود جذابیت زیاد این خیابان برای گردشگران، بسیاری از شهروندان پاریسی معتقدند که شانزلیزه جذابیت قدیم خود را از دست داده است. از همین رو شهرداری پاریس تصمیم گرفت با ارائه طرحی جدید این خیابان مشهور را کاملاً دگرگون کند. در ادامه بیشتر در مورد این طرح صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

نوسازی شانزلیزه | شانزلیزه‌ای جدید در دست ساخت

در طی ماه های اخیر شهردار پاریس اذعان کرد که شهرداری قصد دارد با اختصاص دادن بودجه ۲۵۰ میلیون یورویی، خیابان شانزلیزه را پس سال ها بازسازی و گسترش دهد. هرچند این تحول جاه طلبانه قبل از میزبانی بازی های المپیک تابستانی ۲۰۲۴ در پایتخت فرانسه اتفاق نخواهد افتاد.

آن هیدالگو در طی مصاحبات اخیر خود اعلام کرد که در این طرح برنامه ریزی شده، که در سال ۲۰۱۹ توسط مسئولان انجمن محلی و مشاغل رونمایی شد، قصد بر این است که این خیابان ۱.۹ کیلومتری از مرکز پاریس تبدیل به “یک باغ خارق العاده” شود. یک گروه مخصوص به نام کمیته شانزلیزه، از سال ۲۰۱۸ برای طراحی عمده و نوسازی شانزلیزه و محوطه اطراف آن در حال فعالیت است.

کمیته در بیانیه‌ای ضمن استقبال از اعلامیه هیدالگو بیان کرد: “این خیابان افسانه ای در طول ۳۰ سال گذشته شکوه خود را از دست داده است و مردم پاریس به تدریج این خیابان باشکوه را فراموش کردند. چندین بحران پی در پی نظیر جنبش جلیقه‌زردها، اعتصابات، بهداشت و اقتصادی شانزلیزه را تحت تأثیر قرار داده است.”

ژان نوئل رینهارد، رئیس کمیته در سال ۲۰۱۹ در مصاحبه خود بیان کرد که “این خیابان اغلب به عنوان زیباترین خیابان جهان شناخته می شود، اما آن هایی که هر روز در اینجا کار می کنند، در این مورد چندان هم عقیده نیستند. تعداد بازدیدکنندگان و مشاغل و برندهای مختلف و مشهور در شانزلیزه روز به روز بیشتر می شود، اما از نظر فرانسوی ها این مکان جز یک خیابان فرسوده و قدیمی به نظر نمی رسد.”

نوسازی شانزلیزهنوسازی شانزلیزه| تغییرات و تحولات خیابان شانزلیزه

نام شانزلیزه در فرانسوی به معنای زمین های الیزه است که اشاره به کلمه بهشت در افسانه های یونانی دارد. آندره لو ناتر، باغبان لوئیس چهاردهم، ابتدا تفرجگاه گسترده ای را که با دو ردیف درخت نارون در هر طرف قرار داشت، طراحی کرد که گاردن کورس (Grand Cours) نامیده می شد. در سال ۱۷۰۹ گاردن کورس به خیابان شانزلیزه تغییر نام داده شد و پس از آن گسترش یافت؛ در پایان قرن ۱۷ام این خیابان به مکانی محبوب برای پیاده روی و پیک نیک تبدیل شد.

پاریس در سال ۱۹۴۴ رهایی از اشغال نازی ها را در خیابان شانزلیزه جشن گرفت. رخدادهای بی شماری مانند پیروزی ها در جام جهانی هنوز جمعیت را به این خیابان می کشاند، اما جذابیت معروف آن به مرور کمرنگ شده و بیشتر توسط پاریسی ها نادیده گرفته  می شود. امروزه این خیابان مشهور میزبان هتل ها، کافه های گران قیمت، فروشگاه های لوکس، نمایشگاه فروش ماشین های گران قیمت، برندهای تجاری در بالاترین سطح جهان است.

در سال ۲۰۱۹ فیلیپ چیامبارتا که شرکت PCA-Stream وی طرح های اولیه تغییر خیابان شانزلیزه را تنظیم کرده، اظهار داشت روزانه حدود ۱۰۰۰۰۰ عابر پیاده در خیابان شانزلیزه رفت و آمد می کنند که ۷۲٪ آن ها گردشگر و ۲۲٪ در آنجا کار می کنند. وی افزود: در بزرگراه هشت لاین این خیابان به طور متوسط در هر ساعت ۳۰۰۰ وسیله نقلیه گذر می کنند که میزان عبور و آلودگی از آن از جاده کمربندی شلوغ پریفریک در اطراف پایتخت فرانسه بیشتر است.

تغییرات مثبت در فضای شهری شانزلیزه

چیامبارتا می گوید شانزلیزه به مکانی تبدیل شده است که به تنهایی با خلاصه ای از مشکلات پیش روی شهرهای جهان، روبه رو است. آلودگی، محل پارک اتومبیل، گردشگری و مصرف گرایی از جمله مشکلات پیش روی شانزلیزه است. این خیابان برای “اکولوژیکی، مطلوب و فراگیر” نیاز به توسعه مجدد دارد.

این برنامه ها همچنین شامل طراحی مجدد میدان معروف کنکورد، بزرگترین میدان پاریس، در انتهای جنوب شرقی خیابان است که توسط شهرداری به عنوان “اولویت شهرداری” توصیف شده است. پیش بینی می شود این طرح قبل از بازی های المپیک تکمیل شود. هدف نهایی این برنامه عظیم این است که خیابان شانزلیزه تا سال ۲۰۳۰ تکمیل گردد.

هیدالگو در مصاحبه اخیر خود اذعان کرد که این پروژه یکی از پروژه های پیش بینی شده برای تبدیل شهر “قبل و بعد از ۲۰۲۴” بود. از دیگر برنامه های این طرح تبدیل اطراف برج ایفل به “یک پارک فوق العاده در قلب پاریس” است. کمیته در مورد آنچه که باید در این خیابان انجام شود یک رایزنی عمومی برگزار کرد. این برنامه ها شامل کاهش نصف فضا برای وسایل نقلیه، تبدیل جاده ها به مناطق عابر پیاده و سبز و ایجاد یک تونل از درختان برای بهبود کیفیت هوا است.

پاریسنوسازی شانزلیزه | نگاهی بر تاریخچه خیابان شانزلیزه

در ابتدا خیابان شانزلیزه توسط لویی چهاردهم ساخته شد، در حالی که ناپلئون هنگام تسخیر اروپا، دستور ساخت طاق معروف پیروزی (Arc de Triomphe) را داد. هنگامی که شانزلیزه برای اولین بار طراحی شد، این زمین از زمین های بایر در حومه پاریس بود. بعداً در همان قرن، به دستور ماری دو مدیچی، خیابان شانزلیزه منظره سازی شد و به خیابان وسیع و سرسبز امروزی تبدیل گشت.

این خیابان یک خط کاملاً مستقیم است که از لوور به میدان معروف کنکورد و باغ تویلری عبور می کند و در انتهای دیگر آن طاق پیروزی باشکوه قرار دارد. رودخانه سن در جنوب قرار دارد، در حالی که منطقه تجاری شلوغ مادلین در شمال واقع شده است. امروزه خیابان شانزلیزه به یکی از جذاب ترین مناطق خرید در کل پاریس (و احتمالاً جهان) مشهور است. این خیابان همچنین به عنوان محل برگزاری بزرگترین رژه نظامی در اروپا است که هر ساله در جشن‌های روز ملی فرانسه برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *