مردم کشورهای مختلف دنیا در شب کریسمس چه می خورند؟


درست مثل هر مراسم دیگری، شام در جشن کریسمس هم از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با این وجود اینکه جشن کریسمس در بیشتر نقاط جهان برگزار می شود اما آیین ها و رسوم مرتبط با آن در سرتاسر دنیا متفاوت است و هر کشوری آداب و رسوم خاص خود را برای برگزاری شب کریسمس و همچنین برای شام این شب دارد. در ادامه این مقاله سری به کشورهای مختلف می زنیم و با آداب و رسوم غذایی برخی از آن ها در شب کریسمس آشنا می شویم.

سوئد

جولبرد سوئددر سوئد، شام کریسمس یا جولبُرد معمولاً با ماهی سرد شروع می شود. بعد از آن گوشت قرمز، خوراک داغ و سپس دسر سرو می شود. در اغلب موارد گوشت خوک مخصوص کریسمس هم روی میز قرار دارد. این گوشت ابتدا آب پز می شود و سپس رویش را با تخم مرغ، پودر سوخاری و خردل می پوشانند و به صورت سرد سرو می کنند. در شام کریسمس سوئدی معمولاً در کنار غذاهای اصلی، گوشت قلقلی، لوتفیسک (غذایی که از ماهی و سیب زمینی درست می شود) و سوسیس مرغ هم دیده می شود. نوشیدنی محبوب این شب شامل نوعی شراب به نام گلوگ است که قبل و بعد از شام نوشیده می شود.

پورتوریکو

غذای ملی پرتوریکو برای شب کریسمس نوزاد خوک رُست شده است که لِکوُن نام دارد. لکون پروسه پخت سخت و طاقت فرسایی دارد که از دو صبح آغاز می شود تا برای شام کریسمس آماده شود و نیاز است حداقل دو نفر حواسشان به خوک باشد و به کمک هم آن را بچرخانند تا همه طرفش خوب پخته شود. سوسیس خون یا مورسیلا هم سرو می شود، چرا که به گوشت طعم و رنگ می دهد. به عنوان دسر، یک پودینگ با پایه نارگیل به اسم تِمبلِک سرو می شود که با نوشیدنی کوکیتو عالی می شود. کوکیتو یک نوشیدنی است که از شیر غلیظ، شیرنارگیل و رام درست می شود.

غذای ملی پرتوریکوژاپن

در ژاپن کریسمس با مرغ سوخاری معنا پیدا می کند و رستوران های KFC شلوغ ترین زمان خود را در طی سال در دوران کریسمس می گذرانند.

این سنت از سال ۱۹۷۴ آغاز شد، یعنی زمانی که برند مرغ کنتاکی یک کمپین تبلیغاتی به نام کنتاکی برای کریسمس راه انداخت و این تبلیغش بسیار محبوب شد. حالا اغلب خانواده ها مجبورند سفارش کریسمس خود را از هفته ها جلوتر ثبت کنند تا خیالشان راحت باشد که مرغ سوخاری کریسمس به دستشان می رسد.

البته در ژاپن علاوه بر مرغ کنتاکی چیزهای دیگری هم برای کریسمس خورده می شود. مثلاً کیک کریسمس که معمولاً کیک توت فرنگی است. برای نوشیدنی هم ساکی داغ سرو می شود تا غذا راحت تر از گلویشان پایین برود.

ژاپنپرتغال

اغلب مردم پرتغال برای جشن گرفتن کریسمس انواع مختلفی از ماهی کُد و سیب زمینی آب پز سرو می کنند. اما در شام کریسمس پرتغالی ها دسر و شیرینی جات حرف اول را می زند. پرتغالی ها دو نوع کیک کریسمس دارند، بولو رِی که با آجیل و میوه پر می شود، و بولو رینها که ترکیبی از میوه های غیر شیرین است. به علاوه شیرینی های دیگری مانند فیلهو که خمیر سرخ شده و پوشیده با دارچین و شکر است و همینطور بروآ که شکلات های کوچک درست شده از زرده تخم مرغ است. در کنار اینها معمولا سیب زمینی شیرین نیز سرو می شود.

شام شب کریسمس در کشور پرتغالاروپای شرقی

لیتوانی، لهستان و اوکراین همگی ترکیبی از ۱۲ غذای مخصوص کریسمس را سرو می کنند. گوشت قرمز، تخم مرغ و شیر را به خاطر روزه‌ مخصوص کلیسای ارتودوکس و کلیسای کاتولیک شرقی کلاً از شام کریسمس حذف می کنند. با اینکه امروزه دیگر این روزه چندان سفت و سخت گرفته نمی شود اما همچنان غذاهای شب کریسمس بیشتر از ماهی و غلات درست می شوند.

ماهی اغلب شامل شاه ماهی، کپور و اردک ماهی است و قارچ هم معمولاً کنارش سرو می شود. نوشیدنی محبوب این کشورها در شب کریسمس اغلب شامل کمپوت میوه یا کیسل کرَن بری است.

شام کریسمسآلمان

شامل کریسمس در آلمان شامل اردک، غاز، خرگوش و یا گوشت رست شده در کنار کوفته سیب زمینی و کلم قرمز است. برای دسر هم استولن سرو می شود که میوه پوشیده شده با آجیل و ادویه است و رویش هم میوه خشک و خاک قند دارد. نوشیدنی معمول شام کریسمس آلمانی ها زبان آتشین نام دارد که ترکیبی از یک نوع شراب حرارت دیده و رام است.

نروژ

محبوب ترین غذای شب کریسمس در نروژ، مرغ رُست شده است که با کلم ترش و سیب زمینی آبپز سرو می شود. نکته‌ جالب درباره غذای نروژی ها این است که چیزی شبیه به کله پاچه هم در شب کریسمس می خورند. به این صورت که سر کامل گوسفند را بخار پز می کنند. ابتدا گوش ها و چشم هایش را می خورند. مغز گوسفند را در می آورند آبپز یا سرخ می کنند و جداگانه سرو می کنند. برای دسر هم مولته کرم می خورند که از ترکیب نوعی تمشک به نام کلاودبری با خامه همزده و شکر درست می شود.

آمریکا

شام کریسمس در آمریکا بسیار شبیه شام جشن شکرگزاری است. یعنی بوقلمون یا ران خوک، دورچین، پوره سیب زمینی و عصاره گوشت می خورند. نکته جالب اینکه یهودی های ساکن آمریکا در شب کریسمس رسم دارند غذای چینی بخورند و اغلب رستوران های چینی در این شب باز هستند و به مشتریان خود سرویس می دهند.

شام شب کریسمسگرینلند

گرینلندی ها سنت جالبی دارند. در شب کریسمس مردان هستند که برای زنان غذا سرو می کنند. غذایی که در این شب سرو می شود شامل ماتاک است که در واقع رشته های بلابر نهنگ (نوعی بافت چربی خاص) است که داخل چربی نهنگ قرار می گیرد. غذای دیگر گرینلندی ها برای شب کریسمس کیویاک نام دارد که برای تهیه آن گوشت نوعی مرغ دریایی را برای ماه ها داخل پوست فوک دریایی قرار می دهند و هنگامی که شروع به تجزیه شدن می کند آن را سرو می کنند.

دسر محبوب کریسمس در گرینلند فرنی مخصوص کریسمس است که با کره سرو می شود و رویش دارچین و شکر می ریزند.

جامائیکا

شام کریسمس در جامائیکا اغلب از شب قبل آماده می شود و شامل میوه، گیاه ترش مزه سورِل، گوشت و نوشیدنی پانچ است. شام اصلی می تواند هر چیزی از بوقلمون تا بز یا دم گاو پخته شده باشد.

بریتانیا

شام کریسمس در انگلیس بدون بوقلمون، سیب زمینی رُست شده، کلم بروکسل، زردک، خوک در پتو، دورچین، عصاره گوشت و سس کرَن بری کامل نمی شود. خوک در پتو، بر خلاف اسمش هیچ ربطی به خوک و پتو ندارد؛ بلکه نوعی سوسیس است که معمولاً داخلش پنیر هم دارد. شام کریسمس انگلیسی با پودینگ کریسمس به پایان می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *