رهبری زنان؛ دلیل مشترک پیروزی کشور‌ها بر کرونا


وب‌سایت عصرایران: این رهبران را با مردانی مقایسه کنید که در میان بحران با سرزنش دیگران، بگیر و ببند‌های قضایی و محکوم کردن رسانه‌ها مردم را گیج کرده و می‌ترساند.

به دنبال نمونه‌هایی از رهبری واقعی در بحران کرونایی جهان هستید؟ از ایسلند تا تایوان و از آلمان تا نیوزلند زنان در حال نمایش قدرت خود برای مدیریت اوضاع آشفته خانواده انسانی هستند. در حالیکه آمریکا با تمامی نهاد‌های قانونی‌اش در انتظار افزایش گرمای هوا برای نابودی کروناست، شیوع بیماری جهانی در فنلاند، ایسلند و دانمارک که از کشور‌های سرد جهان هستند، نشان می‌دهد که مدیریت زنانه در بطن خود این گرما را دارد.

به گزارش عصر ایران به نقل از فوربس، بسیاری بر این باورند که این کشور‌ها کوچک، کم جمعیت یا جزیره‌ای بوده و استثنائات زیادی دارند، اما آلمان بزرگ و پرجمعیت است و در مقابل بریتانیا کشوری جزیره‌ای با تفاوت‌های فراوان. اما رهبران زن این کشور‌ها به ما نشان داده‌اند که با قدرت و شیوه‌های منطقی و در عین حال زنانه کنترل امور را در دست گرفته و موفق عمل کرده‌اند. اما آن‌ها چه چیزی به ما یاد می‌دهند؟

حقیقت

“آنگلا مرکل” صدراعظم آلمان سریعا ایستاد و خطاب به هموطنان خود گفت که بیماری یک مشکل بزرگ است و می‌تواند بیش از ۷۰ درصد از جمعیت را مبتلا کند. او گفت:”موضوع جدی است”، “آن را جدی بگیرید”. مرکل بیماری را جدی گرفت و مردم او را جدی گرفتند. تست کرونا در آلمان از همان ابتدای واقعه شروع شد. آلمان سریعا از مراحل انکار، خشم، ناآرامی، ترس و عدم شفافیت که در دیگر نقاط دنیا شایع بود، عبور کرد. آمار بیماری در آلمان با وجود شیوع و شناسایی زودتر بیماری، بسیار کمتر از همسایگان اروپایی‌اش اعلام شد. نشانه‌های کنونی نیز حکایت از کاهش محدودیت‌های قرنطینه در این کشور در آینده نزدیک دارد.

۷ زن و ۷ کشور موفق در مبارزه با کرونا

رهبری زنان؛ دلیل مشترک پیروزی کشور‌ها بر کرونا

“تسای اینگ-ون” رئیس منطقه تایوان از اولین کسانی بود که سریع‌ترین واکنش را نسبت به شیوع بیماری کرونا نشان داد. او در ماه ژانویه، درست زمانی که اولین نشانه‌های بیماری ظاهر شد، ۱۲۴ دستورالعمل را برای توقف شیوع ویروس معرفی کرد. او برخلاف روش‌های رایج آن زمان از قرنطینه سفت‌و‌سخت در دیگر نقاط جهان استفاده نکرد. این رهبر تایوانی تاکنون بیش از ۱۰ میلیون ماسک را به آمریکا و اروپا فرستاده است. به گزارش سی‌ان‌ان، مدیریت “تسای” در میان “بهترین واکنش‌های جهان” در مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا قرار گرفته و این منطقه تنها ۶ مورد مرگ را گزارش کرده است.

آمار جان‌باختگان کرونا در کشور‌هایی به رهبری زنان

رهبری زنان؛ دلیل مشترک پیروزی کشور‌ها بر کروناآمار؛ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های اروپا- تا ۱۲ آوریل ۲۰۲۰

“جاسیندا آردرن” نخست‌وزیر نیوزلند نیز خیلی زود همه جا را قرنطینه کرد و با شفافیت کریستالی، زنگ هشدار را در این کشور به صدا درآورد. با وجود شناسایی ۶ مورد مبتلا در نیوزلند او قرنطینه خانگی برای مسافران ورودی به این کشور را اجباری کرد و در اندک زمانی ورود خارجی‌ها را ممنوع کرد. “وضوح و قاطعیت” نیوزیلند را از یک طوفان بزرگ نجات داد. در اواسط ماه آوریل آن‌ها تنها با ۴ مرگ مواجه شدند. در حالیکه برخی از کشور‌ها از حذف قرنطینه و محدودیت‌ها صحبت می‌کنند، “آردرن” به برخی از قوانین سخت‌گیرانه برای مبارزه با کرونا افزوده است. در حال حاضر نیز همه کسانی که از خارج به نیوزلند باز می‌گردند به مدت ۱۴ روز باید در مکان‌های مشخص شده از سوی دولت، قرنطینه شوند.

ایسلند تحت رهبری نخست‌وزیر “کاترین یاکوبسدوتیر” تست‌های رایگان ویروس کرونا را به همه شهروندان خود ارائه می‌کند. این موضوع کلید اصلی ممانعت از شیوع کرونا و درک دقیق از نرخ واقعی مرگ و میر ناشی از بیماری کووید -۱۹ است. بیشتر کشور‌ها تست کرونا را به افرادی با علائم اکتیو بیماری محدود کردند، اما ایسلند این تست را کامل و سراسری اجرا می‌کند.

تکنولوژی

با توجه به نسبت جمعیتی، ایسلند تا کنون ۵ برابر کره جنوبی تست غربالگری انجام داده است. ایسلند حدود ۳۶۴ هزار نفر و کره جنوبی بیش از ۵۱ میلیون نفر جمعیت دارند با این وجود نسبت تست‌های غربالگری کرونا در ایسلند نسبت به کره بیشتر برآورد می‌شود. ایسلندی‌ها همچنین با ایجاد یک سیستم غربالگری به مهار بیماری پرداختند و با استفاده از این روش مجبور به تعطیل کردن مدارس و دانشگاه‌ها نشدند.

“سانا مارین” فنلاندی در دسامبر سال گذشته جوانترین رهبر دولت در جهان شد. او برای مبارزه با کرونا از اینفلوئنسر‌ها در فضای مجازی استفاده کرد. اقدامی که شاید برای دیگر رهبران جهان هزاران سال طول بکشد. این زن جوان ۳۴ ساله فنلاندی اینفلوئنسر‌های فضای مجازی را در هر گروه و رده سنی جمع کرد و از آن‌ها خواست تا اطلاعات واقعی و مستند برای مدیریت بحران را در اختیار فالوئر‌های خود قرار دهند. او بر این باور بود که بسیار مردم روزنامه و اخبار آژانس‌های خبری را نمی‌خوانند.

عشق

“ارنا سولبرگ” نخست وزیر نروژ از ایده خلاقانه‌ای برای گفت‌و‌گوی مستقیم با کودکان کشورش از طریق تلویزیون استفاده کرد. او در یک کنفرانس کوتاه مطبوعاتی به سوالات آنلاین تمام کودکان کشور پاسخ داد و به آن‌ها گفت که احساس ترس در این شرایط کاملا طبیعی است. این شفافیت و حس مادرانه در کنار ماهیت کرونا باعث شد تا بسیاری از مردمِ هراسان نفس راحتی بکشند.

در مجموع برقراری احساس همدلی و مراقبت درونی این رهبران با جامعه، از دنیای دیگری می‌آید که همگی ما به خوبی آن را می‌شناسیم. در بسیاری از مواقع احساس می‌کنید دستان آن‌ها از پشت صفحات نمایشگر بیرون می‌آید تا صمیمانه شما را در آغوش کشیده و محبت نثارتان کند. چه کسی تصور می‌کرد که این رهبران چنین واکنش‌هایی به بحران نشان داده و کارنامه‌هایی درخشان ارائه دهند.

این رهبران را با مردان بزرگ و قوی‌ای مقایسه کنید که در میان بحران با سرزنش دیگران، بگیر و ببند‌های قضایی و محکوم کردن رسانه‌ها به شیطنت، مردم را گیج کرده و می‌ترسانند.

نتیجه سال‌ها تحقیقات متفاوت و گسترده نشان می‌دهد که رهبری زنان همواره متفاوت و سودمند بوده است. در مقابل بسیاری از نهادها، سازمان‌ها و کمپانی‌ها زنان را برای موفقیت به تقلید از رفتار‌های مردانه تشویق یا مجبور می‌کنند. با این وجود رهبران زن ۷ کشور جهان “کیس‌های مطالعاتی” خوب با ویژگی‌های منحصر به فرد برای رهبران هستند که تمایل به آموزش مدیریت بحران دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *