رسم و رسوم فنلاند – آشنایی با رسم و رسوم جالب مردم در کشور فنلاند


رسم و رسوم فنلاند بسیار جالب است. فنلاند از جمله کشور های اسکاندیناوی است که جذابیت ها و طبیعت های بکری دارد و هرساله میلیون ها گردشگر و توریست به این کشور زیبا سفر می کنند. این کشور سرزمین وایکینگ ها و زمستان های سرد و برفی و پر از گوزن و اسکیمو است. فنلاند، کشور بستنی در گرمای تابستان و قهوه در سرمای زمستان است.

فنلاند کشوری است که بیشترین جمعیت آن، دین مسیحیت را برای خود انتخاب کرده اند و یورو به عنوان پول رسمی این کشور شناخته می شود. آداب و رسوم فرهنگی فنلاندی دارای جذابیتی خاص است و آشنایی با این آداب و رسوم موجب شناخت فرهنگی جدید می شود.

رسم و رسوم فنلاند | رفتار مردم فنلاند چگونه است؟

برخلاف هوای بسیار سرد فنلاند، مردم فنلاند بسیار روشن فکر، پذیرا و گرم هستند.

یک فنلاندی بیشتر از اینکه تودار باشد، آرام و متین است. به همین دلیل، مردم فنلاند به راحتی شما را به خانه شان دعوت می نمایند. وقتی یک فنلاندی شما را به خانه اش دعوت می کند، باید بدانید که او به طور کامل پذیرای شما شده و زندگی­اش را برای شما باز نموده است. بنابراین، لازم نیست خیلی رسمی رفتار کنید بلکه؛ در حقیقت، هر چقدر طبیعی تر باشید، میزبان شما بیشتر خوشش می آید.

سبک زندگی فنلاندی ها

اگر از یک فنلاندی بخواهید مردم این کشور را توصیف کند، احتمالاً از اصطلاح “sisu”استفاده خواهد کرد، اصطلاحی که به راحتی می توان آن را درک کرد اما؛ ترجمه آن دشوار است. Sisu به معنی شجاعت و ایستادگی بسیار در مقابل مخالفت، و سرسختی و پیگیری امور است. به همین دلیل است که فنلاندی ها به ملیت خود افتخار می کنند.

رسم و رسوم فنلاند | برابری جنسیتی در فنلاند

فنلاندی ها برابری خواه و از نظر اجتماعی لیبرال هستند. در فنلاند درجه بالایی از برابری زن و مرد به چشم می‌ خورد. این مقوله در تعداد نسبتاً بالای زنانی که پست‌ های مهم سیاسی و سایر قسمت‌ های اجتماع را دارند به خوبی نمایان است. نگرش‌های مرد سالارانه معمولاً در اجتماع پذیرفته نمی‌شوند. اگر چه زنان سنت خوش رویی و صمیمیت را رعایت می‌کنند اما؛ در رابطه با ارزیابی مردان، نگرش آن‌ ها درباره تساوی حقوق بیش از هر چیزی اهمیت دارد.

زن‌ ها اغلب از نظر مالی مستقل هستند و معمولاً دنگ خود را در هزینه‌ هایی مانند صورت حساب رستوران، پرداخت می‌ کنند. البته مردان می‌توانند مؤدبانه چنین پیشنهادی را رد کنند اما؛ پذیرفتن آن نیز به دور از ادب نیست. آن‌ها حتی برخی کلماتی که به صورت سنتی مذکر بوده‌ اند را به کلمات خنثی تغییر داده ‌اند و برای ضمیر سوم شخص مفرد دو ضمیر مجزای مؤنث و مذکر اضافه کرده‌ اند.

رسم و رسوم فنلاندهویت مردم فنلاندی

مردم کشور فنلاند نسبت به وطن خود احساس بسیار قوی دارند و به عنوان مردمی وطن پرست در جهان شناخته می شوند. حس وطن پرستی که در بین مردم فنلاند وجود دارد، در واقع از تاریخ این کشور سرچشمه می گیرد. فنلاند کشوری با افتخارات ورزشی و جنگی بسیاری است اما؛ در حال حاضر پیشرفتی که در عرصه تکنولوژی داشته موجب شده تا به شهرتی جهانی دست پیدا کند. بسیاری از افراد جهان نسبت به مردم فنلاند و یا حتی چهره های تاریخی این کشور آشنایی ندارند و فنلاندی ها طی سال های اخیر تلاش کرده اند تا تاریخ خود را به مردم جهان معرفی کنند.

رسم و رسوم فنلاند | محصولات ساخته فنلاند

اصلیت بسیاری از چیزها به این کشور خارق العاده بر می گردد و فنلاندی ها به وجود این چیزها افتخار می نمایند. برای مثال، شهر هلسینکی در زمینه طراحی، یک نمونه معتبر جهانی به شمار می رود. آن ها در این زمینه کاملا پیشرو بوده و محله های مشهور متعددی در این شهر وجود دارند که این نکته را ثابت می نمایند. اس ام اس هم در کشور فنلاند ابداع شد. به نظر می رسد همه ما در زمینه برقراری ارتباط آسان به فنلاندی ها مدیون هستیم. در ضمن سانتا کلاز Santa Claus (بابا نوئل) هم فنلاندی است. طبق داستان و افسانه ها، سانتا کلاز Santa Claus یا همان بابا نوئل در لاپلند Lapland، منطقه ای در کشور فنلاند زندگی می نماید.

کشور فنلاند

استفاده درست از زبان فنلاندی

زبان مادری مردم این کشور، فنلاندی یا سوئدی است. زبان فنلاندی در خارج از این کشور تنها توسط برخی از اهالی استونی فهمیده می‌ شود. این ملت بدون داشتن هیچ نزدیکی زبانی با دیگران، تلاش می‌کنند با آموزش‌های وسیع و جامع در مدارس به بقای زبان مادری خود کمک کنند. تقریباً اکثر اهالی این کشور زبان انگلیسی را می‌فهمند و در دنیای تجارت نیز بسیار کاربرد دارد. حتی شرکت‌های بین‌المللی فنلاندی به عنوان زبان داخل شرکتی خود از انگلیسی استفاده می‌کنند.

آلمانی امروزه خیلی رایج نیست اما افراد بالای ۵۰ سال در گذشته آن را به عنوان زبان دوم یاد گرفته‌اند. اکثر مردم تحصیل کرده، به ویژه‌ آن‌هایی که ادارات عمومی را می‌گردانند، به هر دو زبان فنلاندی و سوئدی مسلط هستند. تنها برخی از مناطق ساحلی و جزایر خودمختار، منحصراً سوئدی صحبت می‌ کنند. دو زبانی بودن این کشور را در نام‌های انستیتوهای عمومی، شرکت‌ها، شهرها و برنامه‌های رادیو و تلویزیون می ‌توانید ببینید.

زبان فنلاندی دارای ویژگی های خاصی بوده که با آداب و رسوم فنلاندی ها کاملا مطابقت دارد. مردم فنلاند دارای ذهن بازی هستند؛ ممکن است فکر کنید که این نکته بخاطر این است که در زبان فنلاندی، جنسیت وجود ندارد. این باعث می شود ارتباط برقرار کردن بسیار آسان تر باشد. این زبان با چیزی که شخصیت مردم فنلاند را تعریف می نماید، همراه می شود. آن ها زبان خود را بسیار جدی می گیرند، همواره کاملا صادق هستند و در همه حال سعی می نمایند از کلمات درست استفاده نمایند. در این زبان، حتی مکث ها و سکوت ها هم باعث برقراری ارتباط می شوند. اگر لحظاتی از سکوت در مصاحبه پیش آمد، اصلا احساس موذب بودن نداشته باشید. یاد بگیرید که از مصاحبه لذت برده و آن ها را درک کنید.

احوال پرسی با مردم فنلاند

معمولاً سلام و احوال پرسی در این کشور با دست دادن و ارتباط چشمی همراه است. این دست دادن اغلب کوتاه، محکم و بدون حرکات اضافی مانند لمس شانه یا ساعد خواهد بود. زمانی که با یک خانواده برخورد داشتید، با کودکان نیز احوال پرسی داشته باشید. بغل کردن افراد حین خوش آمد گویی در فنلاند بسیار نادر بوده و مردان برای سلام در خیابان کلاه خود را از سر بر می‌دارند. روبوسی نیز در این کشور رایج نیست. البته روبوسی و بغل کردن در بین افراد صمیمی یا اعضای خانواده گاهی دیده می‌شود اما در حومه شهرها این رسم را نمی‌بینید.

کشور فنلاندرسم و رسوم فنلاند | حفظ فاصله در فنلاند

فنلاندی ها افرادی محافظه کار و تودار هستند که از دیگران انتظار دارند به حریم خصوصی آن ها احترام زیادی بگذارند. شخصیت محفوظ آن ها بخشی از ارزش های آن ها است و مودبانه تلقی می شود. مکان های عمومی، به ویژه وسایل حمل و نقل عمومی، بی سر و صدا هستند. فنلاندی ها برای حریم شخصی خود ارزش قائل اند. برقراری تماس چشمی قابل احترام است. لمس کردن و بغل کردن بی ادبانه تلقی می شود. فنلاندی ها با غریبه ها صحبت نمی کنند، اما در عین حال مهمان نواز هستند و در صورت نیاز به شما کمک می کنند.

صحبت کردن با افراد در ایستگاه یا وسایل حمل و نقل عمومی بی ادبانه است. این رفتار فنلاندی ها را بی ادبانه تلقی نکنید زیرا به فروتنی و خجالتی بودن آن ها مربوط می شود. جلب توجه در فنلاند پذیرفته شده نیست. از بلند صحبت کردن یا جلب توجه بپرهیزید. صحبت دیگران را قطع نکنید، حتی وقتی ساکت هستند. ممکن است سکوت افراد مدت طولانی تا حدود سه دقیقه طول بکشد. قطع صحبت دیگران بسیار ناخوشایند تلقی می شود.

نکاتی درباره تجارت در فنلاند

تجارت برای فنلاندی ها جدی و رسمی است. آن ها عمل گرا و پرکار هستند و تجارت مبادله ای را نشانه ضعف نمی دانند. از برقراری مکالمات شخصی در حین کار خودداری می کنند و با طرف مقابل صمیمی نمی شوند. در همین راستا، هر کاری که به صورت غیر حضوری قابل انجام باشد، به این روش انجام خواهد شد. ارسال ایمیل کفایت می کند.

در زمان ارائه هرگونه پیشنهاد تجاری، حداقلی رفتار کنید. فنلاندی ها انتظار دارند که پیشنهاد شما جزئیات را پوشش دهد. باید واضح و کامل باشد. سؤالات همتایان تجاری در پایان یک پیشنهاد یا ارائه بدان معنی است که ارائه شما ناقص بوده است. تصمیم گیری نهایی بر عهده مدیر عامل است.

رسم و رسوم فنلاند | لباس تجاری فنلاند

لباس تجاری فنلاند شیک و محافظه کارانه است. کت و شلوار گزینه خوبی است. کت خود را در نیاورید مگر این که میزبان ابتدا این کار را انجام دهد، حتی در طول وعده های غذایی.

روند جلسات تجاری

جلسات را از قبل برنامه ریزی کنید.

 • دستور کار جلسه و شرح حال شرکت کنندگان را در اختیار داشته باشید.
 • از همه مطالب برای همه حضار کپی تهیه کنید.
 • زودتر در محل جلسه حاضر شوید و در بدترین حالت به موقع حاضر شوید!
 • محکم دست بدهید، تماس چشمی را حفظ کنید و به همه لبخند بزنید.
 • همانطور که دست می دهید، نام و نام خانوادگی خود را بیان کنید.

زمان بندی دقیق و بر حسب دقیقه است

مدیریت زمان در تجارت امری حیاتی است. تجارت فنلاندی دقیق و کارآمد است. آن ها دوست دارند تا حد امکان از روز خود استفاده کنند. یک یا دو ساعت را در برنامه خود برای مکالمات احتمالی در نظر بگیرید.

حتی اگر قرار است پنج دقیقه تأخیر داشته باشید، سریعاً آن را به صورت تلفنی اطلاع دهید.

رسم و رسوم فنلاند | فرهنگ غذای فنلاند

فنلاندی‌ ها همه مواد غذایی رایج اروپایی شامل گوشت، ماهی، سیب زمینی، برنج و پاستا را مصرف می ‌کنند. خوردن دو وعده غذای گرم در روز برای ناهار و شام نیز رایج بوده و معمولاً بزرگسالان نیز به همراه غذای خود شیر می‌ نوشند. نوشیدنی مورد علاقه مردم این کشور قهوه بوده و تقریباً آن را در تمام جشن‌ها و موقعیت‌ها سرو می ‌کنند. غذا خوردن در رستوران‌های فنلاندی گران است. انعام دادن در این کشور رسم نیست و تنها در صورتی که بخواهید از سرویس دهی خوبی به طور ویژه تشکر کنید می ‌توانید مقداری انعام بدهید. معمولاً در فنلاند هر کسی دنگ غذای خود را حساب می‌ کند و اگر بخواهید دیگران را مهمان کنید باید مؤدبانه پیشنهاد خود را مطرح نمایید.

اگر به خانه یک فنلاندی دعوت شدید

در فنلاند قبل از آن که به خانه کسی بروید باید قرارتان را با میزبان هماهنگ کنید. این امر حتی درباره دوستان صمیمی هم صدق می‌ کند. فنلاندی ‌ها حریم خصوصی و آرامش خود را بسیار ارزشمند می‌دانند. مردم این کشور در داخل خانه کفش نمی‌پوشند و شما هم باید قبل از ورود به خانه کفش خود را در بیاورید. البته می‌ توانید قبل از ورود درباره این مسئله از میزبان سؤال کنید. به همراه بردن گل یا شکلات برای خانم میزبان نیز از دیگر رسم‌های خوشایند در فنلاند به شمار می‌ رود.

فنلاندرسم و رسوم فنلاند | آداب و معاشرت تجاری در فنلاند

رک بودن لازمه آداب و معاشرت تجاری در فنلاند است. ارتباطات مستقیم و رک هستند. فنلاندی ها مختصر و مفید صحبت می کنند و از صداقت حمایت می کنند. اختلافات تجاری، حمله شخصی محسوب نمی شود. با وجود همه این ها فنلاندی ها بسیار مهربان و رسمی هستند.

در فرهنگ تجارت فنلاند آنچه به زبان می آورید جدی گرفته می شود. آن ها روی حرف شما حساب می کنند. تمام توافق های کلامی یا غیر رسمی دارای ارزش هستند بنابراین، به آنچه می گویید توجه کنید و صاداقانه منظورتان را بیان کنید.

زبان های اصلی فنلاند، فنلاندی و سوئدی است. در صورت لزوم به همتایان تجاری خود پیشنهاد دهید از یک مترجم کمک بگیرید.

رسم و رسوم فنلاند | نام ها و عنوان های فنلاندی

فنلاندی ها اغلب از اسامی استفاده نمی کنند و فراموش کردن اسامی برایشان قابل درک است. تا زمانی که با شما اجازه داده نشده از اسم کوچک افراد استفاده نکنید. این اتفاق خیلی سریع رخ خواهد داد. قبل از دعوت به استفاده از اسم اول، سعی کنید از عنوان افراد استفاده کنید. البته استفاده از عناوین آقا یا خانم نیز قابل قبول است.

پیشنهاد استفاده از نام کوچک افراد از طرف کسی که سن یا رتبه بالاتری دارد، داده می شود. اگر دو طرف از این نظر با هم برابر باشند، انجام این کار به عهده خانم ها است، در صورتی که یک طرف خانم و یک طرف آقا باشد.

مقررات موقع دعوت شدن

 • در صورت لزوم پیشنهاد دهید که با خود غذا ببرید.
 • یک هدیه کوچک برای میزبان تهیه کنید.
 • قبل از ورود به خانه کفش های بیرون خود را در بیاورید.
 • برای کمک به آماده سازی های میز و شستشوی ظرف ها پیشنهاد کمک بدهید.
 • قبل از ترک میز غذا از میزبان تشکر کنید.
 • اگر در کنار میزبان نشسته اید از شما انتظار می رود بعد از غذا با چند کلمه از میزبان قدردانی کنید.

رسم و رسوم فنلاند | آداب غذاخوردن

 • صبر کنید تا به شما گفته شود که کجا بنشینید.
 • دست ها باید در معرض دید باشند. می توانید مچ دست خود را بر روی لبه میز استراحت دهید.
 • درخواست نمک و فلفل به معنای قرار دادن آن در دسترس طرف مقابل است، نه مستقیم در دست کسی.
 • قبل از میزبان شروع به غذا خوردن نکنید.
 • با دست غذا نخورید مگر اینکه میگو یا نان باشد. حتی میوه و سیب زمینی سرخ کرده با دست خورده نمی شوند.
 • وقتی میزبان از شما درخواست می کند مجددا غذا بکشید پیشنهاد او را قبول کنید و بشقاب خود را تمام کنید.
 • برای نشان دادن اینکه غذا خوردن شما به پایان رسیده است، ظروف را روی بشقاب خود قرار دهید. تیزی ها باید رو به پایین قرار بگیرند. دستگیره ها باید به سمت راست متمایل شوند.
 • وعده های غذایی اغلب با قهوه یا دسر به پایان می رسند. ترک میز قبل از این مرحله مودبانه نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *