خواهرخواندگی شهرها شروعی برای سفر


یکی از اصطلاحاتی که ممکن است در هنگام سفر از زبان راهنمایان گردشگری بشنوید، پیوند خواهرخواندگی شهرها است. اما این عبارت چه معنایی می دهد؟ خواهرخواندگی مفهومی میان انسان‌ هاست که روابط بین آدم ها را نشان می دهد. پس چرا برای شهرها، چنین عباراتی را استفاده می کنند و منظور از آن چیست؟ مردم انگلیسی زبان به این کلمه «Sister Cities» یا گاه‌گاهی «شهرهای دوست» با نام انگیسی «Friendship Cities» می گویند. هر چند این دو عبارت، در مفهوم عام یکی هستند اما در مفهوم خاص با هم فرق دارند.

در این مقاله مجله ی گردشگری الی گشت، مفهوم و دلایل پیوند خواهرخواندگی را به شما معرفی می کنیم. از پیوند خواهرخواندگی شهرهای ایران با دیگر شهرها می گوییم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ می دهیم.

پیوند خواهرخواندگی شهرها در جهان

تاریخ شکل گیری خواهرخواندگی شهرها

پس از جنگ جهانی اول و بعد از سال ۱۹۲۰، برای افزایش همبستگی بین دو کشور انگلیس و فرانسه، دو شهر از آن ها انتخاب گردید. در این دو کشور، به دو شهر پیوند خواهرخواندگی اطلاق شد. این پیوند تا سال ۱۹۸۶ و بعد از جنگ جهانی دوم هم ادامه یافت و منافع مشترک مردم دو شهر را نشان می داد. پس از جنگ جهانی دوم، دولتمندان کشورها بیشتر به این موضوع علاقه نشان دادند و روز به روز به خواهرخواندگی شهرها در جهان افزوده شد. این روند ادامه داشت تا اینکه هم اکنون حدود ۲۴۰۰ شهر دنیا چنین پیوندی با یکدیگر دارند. با بستن پیوند خواهرخواندگی شهرهای جهان انجام قراردادهای فرهنگی، ورزشی، اقتصادی و بازرگانی، آسان تر می نماید.

از اطلاعات عمومی مفید برای افرادی که در تور چین شرکت می کنند، پیوند خواهرخواندگی شهر پکن با تهران است؛ این پیوند در سال ۱۳۹۲ بسته شد و از آن به بعد، تبادلات فرهنگ این دو شهر شروع شد. پس پیشنهاد می دهیم نه تنها برای آشنایی بیشتر با مردم پکن به این شهر سفر کنید؛ بلکه سفیر مردم تهران در پکن باشید. اگر می خواهید در تور چین شرکت کنید، روی نام آن کلیک کرده تا به صفحه رزرو تور پکن منتقل شوید.

قبل از انقلاب هم، تهران با دو شهر لس آنجلس (۱۹۷۲ میلادی) و سئول (۱۹۶۳ میلادی) پیوندهای خواهرخواندگی بسته بود. اولین خواهرخواندگی شهرها پس از انقلاب در ایران هم، بین دو شهر تهران و بیشکک قرقیزستان در سال ۱۳۷۳ بسته شد. امروزه بیشتر شهرهای ایران پیوند خواهرخواندگی دارند.

پیوند خواهرخواندگی شهرهای جهان مانند تهران و پکن

مزایای خواهرخواندگی شهرها با یکدیگر

دولت ها با ایجاد چنین پیوندی، به دنبال دستیابی به شهرهای جهانی و گسترش صلح و پیشرفت پایدار هستند. زمانی که دو شهر به عنوان خواهرخوانده یکدیگر انتخاب می شوند، تعاملات مردم در این شهرها، بیشتر می شوند. همایش ها، فستیوال ها، جشنواره ها و در کل تبادلات آن ها افزایش می یابد. پس مردم دو شهر با فرهنگ، ارزش ها، آداب و رسوم بومی همدیگر آشنا می شوند. اگر چه این شهرداری ها هستند که بایستی مردم را با این موضوع درگیر نمایند اما همین موضوع دلیلی می شود تا مردم دو شهر یکدیگر را بشناسند. گردشگران هم می توانند اطلاعات خود را بیشتر کنند. دفعه بعدی که در شهری قدم زدید، به تابلوها دقت کنید. شاید توانستید تابلوی خواهرخواندگی شهرها را درون شهر خودتان بیابید.

چرا که در بعضی از شهرها، تابلوهای راهنمای شهری قرار داده اند که نام شهرهای خواهرخوانده با آن شهر را به شما نشان می دهند. در این تابلوها، حتی فاصله شهرها تا یکدیگر هم نوشته شده است. آیا شما خواهرخوانده شهر خود را می شناسید؟ آیا با آداب و رسوم و فرهنگ مردم آن شهر آشنایی دارید؟

به طور مثال، از خواهرخوانده های اصفهان یکی از شهرهای هند است. شهر اصفهان و حیدرآباد هند خواهرشهر هستند. آیا میدانستید که مردم هند هیچ گونه زبان رسمی ندارند؟ اگر دوست دارید تا بیشتر راجع به فرهنگ مردم هند بدانید، به سراغ مقاله ای با عنوان آداب و رسوم هندی در همین مجله بروید. هر چند که خواندن مقاله زمین تا آسمان با سفر به هند و از نزدیک دیدن مردم این کشور تفاوت دارد. برای آن دسته از افرادی که سفر را برای آگاهی بیشتر ترجیح می دهند، شرکت در تور مثلث طلایی هند را پیشنهاد می دهیم. مجموعه‌ی الی گشت یکی از بهترین مجری های برگزار کننده تور هند در ایران است.

نقشه خواهرشهری در جهان

چطور شهرهای خواهرخوانده را انتخاب می کنند؟

هر دو شهری که برای خواهرخواندگی انتخاب می شوند، باید در زمینه هایی با یکدیگر اشتراک داشته باشند. گه‌گاهی نیاز به دو سمبل مشابه و مشترک در هر دو شهر است. گاهی به تاریخی بودن شهرها، علمی بودن، دانشگاهی بودن یا حتی بندری بودن هر دو بستگی دارد. جالب این جاست که بعضی از این شهرها، نام های مشابه یا فستیوال ها و جشنواره های یکسانی دارند. این موضوع به رونق گردشگری و سفر بین دو شهر، کمک می کند. یکی از کارهایی که برای آشنایی مردم دو شهر با یکدیگر انجام می شود، نامگذاری خیابان هاست. اگر به خیابان های شهرتان نگاهی بیندازید، ممکن است نام خواهرخواندگی شهرها را با محل تولد خود بیابید.

پیوند خواهرخواندگی شهرها در زمینه های فرهنگی یا اگر مکانی خاص باشند، اصطلاحی دیگر پیدا می کنند. در دسته بندی خواهرخوانده ها، نام هایی مانند شهرهای یادگیرنده، شهرهای خلاق را هم می شنوید. شهرهای خلاق ایران اصفهان و رشت هستند که اولی از نظر صنایع دستی و دومی در غذا خلاق است. شهرهای یادگیرنده هم ۴ شهر شیراز، بهبهان، اراک و کاشان هستند؛ شهرهایی که در زمینه آموزش، فرهنگ و علم شناخته شده اند. پیوند ناشهری هم بین شهرها بسته می شود. به طور مثال، راه آهن تهران و راه آهن پاریس با یکدیگر پیوند خواهرخواندگی ناشهری دارند.

تابلوهای شهری برای نمایش خواهرخوانده ها

خواهرخواندگی شهرها در ایران با دیگر شهرهای جهان

خواهرخواندگی شهرها در تمام جهان برای توسعه ای پایدار ارج نهاده می شود. در کشورمان ایران می توانید نزدیک به ۴۸ شهر را بشمارید که با دیگر شهرهای جهان خواهرخوانده هستند. هر شهری تنها با یک شهر پیوند خواهرخواندگی ندارد و ممکن است با چندین شهر، این پیمان بسته شوند. برای نمونه، شهر تهران با ۲۲ شهر در جهان، پیوند خواهری دارد. شهرهای دوشنبه در تاجیکستان، هاوانا در باکو، خارطوم در سودان، برازیلیا در برزیل، پاریس در فرانسه، تفلیس در گرجستان، استانبول در ترکیه، مسکو در روسیه، پکن در چین و بسیاری دیگر در این لیست قرار دارند. شهرهایی که امروزه به راحتی می توانید به آن ها سفر کنید، تور بخرید یا اقدام به خرید بلیط هواپیما به چنین مقصدهایی داشته باشید.  حتی بیشترین هتل های این شهرها را در سایت های اینترنتی خرید و رزرو همانند الی گشت خواهید یافت. در جدول زیر نام تمام شهرهای ایران که خواهرشهر دارند، آورده شده است.

تهران اصفهان تبریز مشهد قزوین رشت
شیراز نیشابور یزد آستارا اراک اردبیل
بندرانزلی بندرعباس بوشهر چابهار خرم‌آباد خوی
دزفول رامسر زنجان ساری شهرکرد قم
کازرون کاشان کرمانشاه کیش گرگان مراغه
همدان آبادان آمل ارومیه بابلسر بسطام
بم بیرجند تربت جام دامغان دلیجان سبزوار
شاهرود شوشتر قشم ماسال محلات نجف‌آباد

در این لیست، اصفهان با ۱۷ شهر جهان، تبریز با ۱۶ شهر، مشهد با ۱۳ شهر، قزوین با ۱۲ شهر، رشت با ۸ و شیراز با ۷ شهر خواهرخوانده هستند. این تعداد قطعا در سال های آینده تغییر خواهد کرد. چرا که شهرهای بیشتری به این لیست افزوده خواهد شد. خواهرخواندگی شهرها امیدی برای صلح پایدار جهانی در آینده و افزایش گردشگری است.

جالب است بدانید که دانشگاه سئول با دانشگاه اصفهان از نوع ناشهری (دانشگاهی) پیوند خواهرخواندگی دارند. پیمان همیاری هم از دیگر پیمان هایی است که به جای خواهرخوانده شهرها بسته می شود. برای نمونه تبریز با شهر ترابزون ترکیه پیوند همیاری دارد که همانند مفهوم خواهرشهر است.

نمونه ای از پارک نمادی از خواهرخواندگی بین شهرها

همچنان که عبارت پیوند خواهرخواندگی شهرها را شنیدید، با عباراتی مانند برادرخواندگی و شهرهای دوقلو هم آشنا شوید. منظور از تمام این عبارات یکی است. پیوندی که باعث رشد و تعاملات فرهنگی بین دو شهر می شود. در صورتی که برنامه سفر به شهرهای خواهرخوانده ایرانی در کشورهایی مانند تایلند، هند و غیره را دارید، به سایت الی گشت مراجعه کنید. تور چین، تور دهلی، تورهای تایلند و بسیاری دیگر برای آشنایی و سفر شما به این کشورها، توسط آژانس گردشگری الی گشت برگزار می شود.

شما در چه شهری زندگی می کنید؟ آیا شهر شما با شهرهای دیگر پیوند خواهرخواندگی دارد؟ خوشحال می شویم در کامنت ها برای ما از چنین موضوعاتی بنویسید. اطلاعات مفید خود را با ما و دیگر خوانندگان در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چرا کلمه خواهرخوانده استفاده می شود و مثلا برادرخوانده نمی گویند؟

از آنجایی که در دستور زبان بسیاری از زبان ها، نام شهرها مونث تلقی می شوند، از کلمه خواهر به جای کلمه بردار استفاده شد.

آیا تنها شهرها، با یکدیگر پیوند خواهرخواندگی دارند؟

خیر. استان های ایران با ایالت های دیگر کشورها هم پیوند خواهرخواندگی دارند. این موضوع برای آب های ایران هم وجود دارد.

تعداد خواهرشهرهای جهان چقدر است؟

امروزه در سال 1398 می توان تعداد خواهرخواندگی شهرها را 2400 شهر در جهان شمرد که آماری در حال افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *