خدایان یونان – همه آن چه که باید درباره خدایان اساطیری یونان بدانید!


مطالعه درباره خدایان یونان یکی از جذاب ترین سوژه هاست. یونان یکی از قدیمی ‌ترین تمدن ‌های جهان را دارا است. یونان باستان از کشور ‌های با قدمت طولانی است که امروزه تغییرات شگرفی در آن پدید آمده است. با این حال فرهنگ و قوانین برگرفته از یونان باستان هنوز هم در این کشور اجرا می‌شود و از آنجا که تاریخ این کشور نشأت گرفته از یک فرهنگ غنی می ‌باشد، لذا شناخت حقایقی درباره آن می‌ تواند برای بسیاری از افراد جالب و شگفت انگیز باشد.

در تلقى مردم یونان، خدایان به صورت انسان تصور مى شدند و خصوصیات انسانى داشتند ولى جاودانه بودند. مردم در یونان قدیم به توحید (یک‌خدایی) اعتقاد نداشتند و خدایان متفاوتی را می‌پرستیدند. اساطیر یونان، فرهنگ انسانى خدایان بشمار مى رود، نخستین خداى یونان گائیا بود که انسان و حیوان و گیاه را خلق مى کرد و آخرین خدا، کرونوس بود، خدائى بى رحم که اولاد خودش را مى خورد. تنها یکى از فرزندان او به نام زئوس به همت مادرش از چنگال پدر جان بدر برد.

برای آشنایی بیشتر با کشور یونان مقاله راهنمای سفر به یونان الماس چالوس را مطالعه نمایید.

خدایان یونانخدایان یونان | خدای اصلی در یونان باستان

یونانیان باستان، المپیک را به عنوان خدای اصلی خود در نظر گرفتند و معتقد بودند که درست مثل انسان، آنها افرادی بودند که می‌توانستند صحبت کنند، مبارزه کنند، و نیز از یکدیگر مراقبت کنند. اساطیر یونانی مجموعه‌ای از اسطوره ‌ها و افسانه ‌ها هستند که بخش اجتناب ناپذیری از فرهنگ باستانی آن ها را تشکیل می‌دهند.

دین یونان باستان بسیار شبیه دیگر سنت‌های مذهبی معاصر بود که از طبیعت منشا می‌گرفت. این در تعداد زیادی از داستان‌ها مشهود است که به صراحت جزئیات عقاید یونانی را مشخص می‌کند. حتی دو حماسه یونانی، ایلیاد و اودیسه، که بر اساس جنگ تروا است، به بسیاری از الهه‌های یونانی اشاره دارد و سعی می‌کنند تا به نوعی با آنها ارتباط برقرار کنند. البته، ما بسیاری از شواهد باستان شناسی از جمله مجسمه ‌ها، کتیبه ‌ها و غیره را داریم که به ما توضیحات و تصاویری واضح از الهه‌ های یونانی را ارائه می‌ دهد.

دین یونان باستان بسیار شبیه دیگر سنت‌ های مذهبی معاصر بود که از طبیعت منشا می‌گرفت. این در تعداد زیادی از داستان‌ها مشهود است که به صراحت جزئیات عقاید یونانی را مشخص می‌کند. حتی دو حماسه یونانی، ایلیاد و اودیسه، که بر اساس جنگ تروا است، به بسیاری از الهه‌های یونانی اشاره دارد و سعی می‌کنند تا به نوعی با آن ها ارتباط برقرار کنند البته؛ ما بسیاری از شواهد باستان شناسی از جمله مجسمه‌ها، کتیبه‌ها و غیره را داریم که به ما توضیحات و تصاویری واضح از الهه‌های یونانی را ارائه می‌دهد.

یونانخدایان یونان | پانتئون یونانی

پانتئون یونان را می‌توان به چهار دسته تقسیم کرد:

– المپیک: خدایان اصلی پانتئون بودند.

– الهه‌ها اولین کسانی بودند که در زمین وجود داشتند.

– تیتان‌ها نسل اول غول‌ها بودند که ظاهرا از گایا و اورانوس فرود آمدند.

– غول‌ها نیز فرزندان گایا و اورانوس بودند، اما بعد از اینکه تیتان‌ها کشته شدند، به دنیا آمدند و به این ترتیب موجب بروز خفقان فراوان شدند.

خدایان یونانالمپیک Olympus

المپیک‌ها گروهی دوازدتایی (گاهی چهارده تا) از الهه‌های اصلی پانتئون یونان هستند. گفته می‌شود که آنها در “جنگ خدایان” تیتان‌ها را شکست داده و در نتیجه موقعیت عالی را به دست آورده‌اند. بر اساس افسانه‌های اساطیر یونانی، محل اقامت آنها در بالای کوه المپیوس است، از این رو نام المپیایی به آنها داده شده است.

خدایان یونان | زئوس Zeus

زئوس بر کوه الیمپوس حکومت می‌کند و پادشاه خدایان است. او پسر کرونوس و ریا، شوهر هرا است، و ۱۵ کودک دارد که همه آنها المپیایی هستند.

زئوس جوان­ترین فرزند رئا و کرونوس بود. او بزرگترین فرمانروای کوه المپ و معبد تمام خدایانی که در آنجا بنا شده بودند بود،

زئوس به عنوان یک مرد قد بلند و ستبر با لباس فاخر نشان داده شده است. او دارای موی بلند و ریش بلند است. به طور کلی، او به صورت ایستاده به تصویر درآمده است.

رعد، اسلحه او و ویژگی اصلی وی است که به طور کلی در دست راست او قرار دارد. گاهی اوقات او یک عصای سلطنتی را در دست چپ خود حمل می‌کند. گاو و عقاب حیوانات مقدس او هستند.

زئوس رییس خدایان یونان، خدای آسمان و رعد و برق، کسی که دیگر خدایان از نسل او بودند. وی به‌خاطر رفتارهایی که با فرزندان و همسرانِ خود داشته است، نزد زنان بدنام است. در آثار هنری، زئوس را به عنوان یک مرد ریش‌دار و پیر به تصویر کشیده اند.

هادس Hades

هادس خدای مرگ است. او پروردگار عالم اموات و نگهبان همه ثروت‌هایی است که در زیر زمین پنهان است. او برادر بزرگتر زئوس است و با پرسفونه ازدواج کرده است.

اگرچه او تصویرهای کلاسیک زیادی ندارد اما؛ به همراه سگ سه سر خود “کربروس” که در کنار او نشسته است، به تصویر در آمده است.

او همیشه دارای یک حلقه تیره و کلید هادس در دستانش است. پرنده مقدسش جغد جادوگر است.

خدایان یونان | پوسوئیدون Poseidon

پوسوئیدون خدای دریا، زلزله و اسب است. نیزۀ سه‌شاخه و گاو نر نمادهای وی می‌باشند.

اغلب به عنوان نپتون شناخته می‌شود، پوسوئیدون ارباب دریا است. او کسی است که اسب‌ها را از کف دریا ایجاد می‌کند و همچنین ایجاد کننده زلزله است. پوسوئیدون برادر زئوس و هادس است.

او به عنوان یک پیرمرد محکم با ریش بلند به نظر می‌رسد و یک نیزه سه ‌شاخ در دست دارد.

او معمولا یک نیزه سه‌شاخ را نگه می‌دارد، اما مجسمه پوزیدون در گوتبورگ، سوئد، او را به عنوان یک جوان که ماهی و پوسته حشیش را در دست دارد، ساخته‌اند.

هرا Hera

هرا ملکۀ خدایان و الهۀ ازدواج، الهه زایمان است. اغلب گفته می‌شود الهه زنانگی است و همسر و خواهر زئوس است.

بانوی قدرت، حامی زنان و ملکهٔ آسمان‌ها بود. هرا تا حدی زیبا بود که آوازه‌اش به گوش برادرش رسید و همین مسئله باعث شدزئوس برای دیدار با هرا به جزیرهٔ «اوبه» سفر کند و با یک نگاه دلباختهٔ خواهر خویش شود.

او به عنوان یک زن آرام و چشم‌گیر، که اغلب روی تخت نشسته و یک تاج روی سر او نشسته است، تصویر می‌کنند.

او یک انار و یک کودک نوپا در دست دارد. حیوانات مرتبط با هرا شامل شیر و طاووس هستند.

خدایان یونانخدایان یونان | دمتر Demeter

دمتر به عنوان خدای کشاورزان در نظر گرفته شده، الهه باروری، جوانه، کشاورزی، برداشت، و خلاقیت است. او خواهر زئوس و آرام‌ ترین خدایان است.

دمتر به صورت ایستاده یا نشسته، به شکل یک مادر، زن بالغ، لباس بلند و حجاب پوشیده است.

او حامل ذرت و یک مشعل و گاهی اوقات یک گرز است. حیوانات نشان داده شده در کنار دمتر عبارتند از خوک و مار.

دیمیتر الهۀ کشاورزی، حاصل‌خیزی و باروری زمین هم‌چنین زند‌گی پس از مرگ است. یونیان باستان، عطسه را به دیمیتر نسبت می‌ دهند. همانند ایرانیان که نیز این باور خرافی را دارند که اگر در حین انجام کاری عطسه کردید، بهتر است دست از آن کار بکشید.

هفایستوس Hephaestus

هفایستوس، شوهر آفرودیت و پسر زئوس است که فلج به دنیا آمده است. خدای آهنگران و تمام کارگران فلزکار و همچنین سنگ‌های قیمتی است. او را خدای آتش و فلزکاری می‌دانند. وی همچنین خدای فناوری است و به نظر می‌رسد که بسیار ماهر است او اسلحه و زره قهرمانان یونانی مانند آخیلوس را ساخته است.

او به عنوان یک مرد سالخورده چکش به دست و نشسته روی یک الاغ است.

وسایل همراه او شامل ابزارهای آهنگری و حیوانات مقدس او شامل گاوآهن و سگ، به غیر از الاغ او است.

یونانخدایان یونان | آفرودیت Aphrodite

همسر دروغین هفایستوس و دختر زئوس می‌باشد، آفرودیت الهه عشق، زیبایی، کبوتر، پرنده، سیب، زنبور عسل و قو است. او به عنوان یک زن جوان زیبا با یک موی سر زیبا توصیف شده است. پرنده مقدسش کبوتر است. نمادهای او عبارتند از خردل، گل رز و انار.

آتنا Athena

او الهه حکمت و جنگ است. آتنا از سر زئوس با زره بر بدنش متولد شد و نشان داد که او یک جنگجو متولد شده است. او حامی شهر آتن است.

آتنا یکی از محبوب‌ ترین خدایان یونان بود. او را الهه عقل، عدالت و زیبایی می ‌نامند. وی فرزند همسر اول زئوس بود.

او به عنوان یک زن قوی با موی بلند سر و گردنش تصویر شده است. معمولا در منظر ایستاده، یک تصویر نادر از آتنا در روی تخت سلطنتش همراه با سپر او بر روی یک سکه آتالوس وجود دارد.

او یک سپر و یک شمشیر در دستانش دارد و با یک جغد همراه است.

خدایان یونان | آپولو Apollo

آپولو، جوان‌ترین فرزند زئوس و برادر دوگانه‌گیِ آرتمیس بود. او خدای آفتاب و زیبایی، شعر و موسیقی، نور است.

آپولو آگاه‌ترین خدای یونانی است. او خدای موسیقی، پزشکی، سلامتی، نور، حقیقت و تیراندازی است. وی با خورشید همراه است و خدای زیبایی است. او پسر زئوس و دوقلوی آرتمیس است.

او به عنوان یک مرد جوان قد بلند با موهای بامزه و یک فریبندگی استادانه توصیف شده است. اکثر تصاویر او را در موقعیت ایستاده نشان می‌دهند.

نمادهای همراه او ظرف، لیره و برگ است. حیواناتی همراه او، قوها، گاو، گوزن، روباه، مار و کلاغ هستند.

یونانآرس Ares

آرس خدای نظم، شجاعت، خشونت، و خونریزی است، در نتیجه همه جنبه‌های منفی و مثبت را دارد. او پسر زئوس و هرا و معشوق آفرودیت است.

آرس در میان خدایان به خدای دیوانه شهرت دارد. وی را خدای وحشی‌گری در جنگ می‌نامند. او اغلب با نیزه و زره و عقاب و یا جغد به تصویر کشیده می‌شود.

وی در حالت ایستاده یا به عنوان یک فرد قوی و بالغ با ریش تیره‌ای در تصویرها آمده است و به عنوان یک جنگجوی سالم یا جوان لباس پوشیده است.

او دارای یک سپر و شمشیر در دست خود است و دارای یک کلاه خود روی سر می‌باشد. حیواناتی که برای او مقدس هستند، مارها، خرچنگ‌ها، گاوها، گربه‌ها و سگ‌ها هستند.

خدایان یونان | الهه ‌های اولیه

خدایان اولیه یا “Protogenoi” همانطور که آن ها نامیده می‌شوند، موجوداتی هستند که جهان اولیه را تشکیل می‌دهند. آنها گروهی از موجودات “اولین متولد شده‌ها” هستند و از آنها بود که کل نسل جهان به وجود آمد. از این رو، آنها نیز جاودان هستند.

پنتوس، پدر زندگی دریایی است و نسویی الهه حامی جزایر است.

کرونوس، خدای زمان

تارتاروس، به جهان زیر زمین اشاره دارد. این تاریک‌ترین و کشف نشده‌ ترین قسمت جهان است.

اربوس، خدای تاریکی و موجودات درون است.

گایا، از منظر انسان شناسی مادر زمین است.

هیرا، الهه نور است.

آنانکه، نشان دهنده اهمیت چیزها و اجتناب ناپذیری است.

نیکس، خدای شب

اورانوس، ارباب آسمان است، اوری نیز روح کوه است.

اتر، سازنده اتمسفر است.

فانس، نشان دهنده خدای کیهان و تولید مثل است.

خدایان یونانتیتان ‌ها

تیتان ها یا “خدایان قدیم” به عنوان یک نژاد قدرتمند از خدایان که فرزندان (اغلب بعنوان فرزندان) گایا و اورانوس بودند، توصیف شدند. آن ها بعدا توسط المپیک‌ها در “جنگ خدایان” شکست خوردند. هر تیتان دارای نمادهای خاص و ارزش است.

کرونوس، پادشاه تیتان‌ ها بود که در دستش با یک چرخ به تصویر کشیده شده بود که از آن برای پدرش اورانوس استفاده می کرد.

هلیوس، نشان دهنده  تنظیم خورشید است.

استوکس، نفرت و شخصیت بدی دارد. این همچنین نشان دهنده رودخانه استوکس است که در جهان زیر زمین جریان دارد.

پرومتئوس، کسی است که نژاد بشر را ایجاد کرده است.

اوشنوس، خدای رودخانه‌ها و آب‌های تازه است.

تمیس، تیتان ثبات، قانون و نظم جهان است.

منموسین، نشان دهنده خاطره است.

فایب، تیتان اختربین و نبوت است.

سلنه، نشان دهنده ماه است.

پرسس، نشان دهنده صلح و همچنین غرور است.

خدایان یونان | غول ‌ها

غول‌ ها هنگامی که خون اوسانوس پراکنده شد، متولد شدند. آن ها موجودات عظیمی بودند که با ناهنجاری‌های بسیاری متولد شده بودند. آن ها اغلب با دست و چشم‌های متعدد، دم، بال، و غیره به تصویر کشیده شده ‌اند. با این حال، همه آنها جنگجو بوده و در دست خود یک گرز دارند. آنها اساسا خدایان دم دار بودند.

الکیونئوس، در قلمرو خود جاودانه درنظر گرفته شد، اما بعدا توسط هراکلس کشته شد.

آنتائوس، نیز توسط هراکلس شکست خورد و کشته شد. او به مبارزه و قتل همه کسانی که جرأت ورود به قلمرو او را داشتند، دست می ‌زد.

گریون، غولی هیجان انگیز با سه بدن، شش پا، دو جفت بال و دم مار است.

اوریون، یک غول شناخته شده و یک شکارچی خوش تیپ بود که بعدها به ستاره ای تبدیل شد و توسط زئوس در آسمان قرار گرفت.

پولیفموس، غول عظیمی است که در اودیسه هومر ظاهر می‌ شود. او جای اودیسه قهرمان و سربازانش را تنها برای مدت کوتاهی پس از کشتن قهرمان حماسه می‌ گیرد.

پورپریون، حاکم غول‌ ها بود. داستان‌ های افسانه‌ای نشان می ‌دهد که او قصد داشت به هرا تجاوز کند و به همین دلیل توسط زئوس و هراکلس کشته شد.

طلوس، غولی عظیم الجثه با یک جفت بال بود.

تتیوس، توسط آرتمیس و آپولو پس از تلاش برای تجاوز به مادر آنها، کشته شد.

تیفون، یک غول بالدار با دم مار که می ‌تواند طوفان را اداره کند. او نمی ‌توانست کشته شود، زیرا جاودانه بود و بنابراین، زنده ماند و در زندان‌های تارتاروس زندانی شد.

به غیر از این چهار دسته گسترده که بخشی از اسطوره‌ های اصلی هستند، مردم نیز دارای خدایان مختلفی هستند که در هر فرقه‌ای وجود دارند و توسط مردم مختلف، به ویژه در مناطق روستایی، پرستش می ‌شوند. بنابراین پانتئون مردم یونانی دارای خدایان زمینی، ارواح دریایی، خدایان آسمانی، خدایان سلامتی و باروری و الهه‌ های مختلفی هستند که توسط کشاورزان پرستش می ‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *