حیوان خانگی در مسافرت – هنگام رفتن به مسافرت با حیوان خانگی چه کنیم؟


اگر از یک یا چندین حیوان خانگی نگهداری می کنید حتماً با این شرایط مواجه شده اید که در موقع مسافرت نمی دانید با حیوان خانگی خود چه کنید. بردن حیوان خانگی به سفر امر بسیار دشواری است و مسئولیت های زیادی را به همراه دارد. راحت ترین گزینه درخواست از یکی از دوستان و آشنایان است که در مدتی که شما در منزل نیستید از حیوان خانگی شما نگهداری کنند. در برخی مواقع اما این گزینه نیز کارساز نیست، در این شرایط می توانید حیوان خانگی خود را به مراکز نگهداری مانند کنل، پانسیون و هتل حیوانات خانگی بسپارید. در ادامه به مواردی که می توانید هنگام سفر برای نگهداری حیوانات خانگی خود انجام دهیم اشاره کرده ایم، با ما همراه باشید.

هنوز برای سفر نوروزی تصمیم نگرفتید؟ همین حالا با رزرو آنلاین تور آنتالیا الماس چالوس تعطیلاتی بی نظیرتون رو برنامه ریزی کنید. برای رزرو آنلاین روی تصویر زیر کلیک کنید:

رزرو آنلاین تور آنتالیابرای حیوان خانگی پرستار مخصوص حیوانات بگیرید

اگر بتوان فردی قابل اعتماد را پیدا کرد که از حیوان خانگی به خوبی نگهداری کند، ترجیح اول هر کسی این است که در زمان مسافرت حیوانات خانگی خود را در خانه بگذارد. در صورتی که تعداد زیادی حیوان خانگی دارید این گزینه در واقع ارزان تر از نگهداری حیوانات در دامپزشکی است. اگر کسی را می شناسید و به او اعتماد دارید که مدتی را در خانه شما بماند، این یک انتخاب عالی برای سگ، گربه، حیوانات کوچک و حتی گیاهان خانگی است.

حیوانات خانگی شما روال معمول خود را حفظ می کنند و همچنین خطرات امنیتی را به حداقل می رساند. دوستان و اعضای خانواده برای نگهداری حیوانات خانگی گزینه بسیار عالی هستند، اما اگر کسی را نمی شناسید که مایل باشد از حیوانات خانگی شما نگهداری کند می توانید یک پرستار حرفه ای را استخدام کنید.

توزیع کننده های غذا و آب خودکار برای گربه ها و سگ ها جایگزین پرستار نمی شوند، اما می توانند وظایف پرستار را کاهش دهند که باعث صرفه جویی در هزینه شما نیز می شود. آن ها اطمینان حاصل می کنند که حیوان خانگی شما طبق برنامه شما غذا می خورند و همیشه آب در دسترس آن ها خواهد بود.

حیوانات خانگی در سفرمزایای ترک حیوانات خانگی در خانه:

 • حیوان خانگی شما در محیط آشنا خود قرار دارد (مخصوصاً برای گربه ها مناسب است)
 • هیچ خطری برای آسیب رساندن به اموال دیگران وجود ندارد
 • غذا، اسباب بازی، حیاط، قفس و … از قبل تنظیم شده و حیوان خانگی شما از قبل با محیط اطراف آشنا است.
 • هیچ حیوان دیگری برای رقابت یا جنگیدن وجود ندارد
 • حیوانات خانگی شما می توانند همان غذاهای معمول را بخورند و می توانند در روند روزمره خود قرار بگیرد
 • افرادی که از حیوانات خانگی شما مراقبت می کنند همچنین می توانند از خانه شما نگهداری و محافظت کنند

برای آسایش حیوانات خانگی در مسافرت او را به دوستان و افراد معتمد خود بسپارید

یافتن یک پرستار که از حیوانات خانگی شما در خانه خود مراقبت کند یک گزینه عالی برای بسیاری از سگ ها و حیوانات کوچک مانند خرگوش، همستر و خزندگان است. بعضی از گربه ها نیز به این گزینه علاقه بیشتری نشان می دهند، به خصوص اگر شخصی را پیدا کنید که خودش گربه نداشته باشد. این گزینه به حیوانات خانگی شما این امکان را می دهد که همچنان راحتی محیط خانه را تجربه کند و معمولاً هزینه آن کمتر از پرداخت هزینه به پرستار برای ماندن در خانه شما است.

ترک حیوانات خود با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا حتی یک پرستار حیوان خانگی حرفه ای برای سگ ها و گربه هایی که به خوبی اجتماعی شده اند و با حیوانات دیگر کنار می آیند یا مشکلات رفتاری ندارند، گزینه عملی است. سگ ها یا گربه های پرخاشگر ممکن است در خانه شخص دیگری احساس راحتی نکنند و باعث اذیت و آزار شوند.

حیوان خانگی خود را به دامپزشکی های مطمئن بسپارید

بسیاری از دامپزشکان خدمات شبانه روزی برای گربه ها، سگ ها و حیوانات کوچک را ارائه می دهند. اگر قصد دارید به مسافرت بروید و حیوان خانگی شما نیاز به مراقبت پزشکی منظم دارد، این گزینه خوبی است. نکته منفی سپردن حیوانات خانگی در دامپزشکی این است که آن ها اغلب در کنار حیواناتی که ممکن است بیمار باشند، نگهداری شوند. به همین دلیل قبل از سپردن حیوان خانگی خود در دامپزشکی های مخصوص، از جدا بودن خوابگاه نگهداری حیوانات بیمار مطمئن شوید.

مزایای نگهداری حیوانات خانگی در خارج از خانه:

 • حیوان خانگی شما به احتمال زیاد بیشتر اوقات در اطراف مردم و سایر حیوانات خواهد بود
 • زمان بازی و پیاده روی اختصاصی به خود را دارد
 • مناطق جدید برای کاوش و گشت گذار وجود دارد
 • حیوان خانگی شما دیگر در خانه احساس تنهایی نخواهد کرد

حیوانات خانگی خود را با خود به سفر ببرید

اگر با اتومبیل خود سفر می کنید یا اگر می خواهید مدت طولانی در یک مکان بمانید، به همراه بردن حیوان خانگی خود می تواند گزینه خوبی باشد. اگر تصمیم دارید که به کشور های خارجی سفر کنید مراقب شرایط مرزی برای ورود حیوانات خانگی به کشور جدید باشید. برخی کشورها مانند انگلیس مدت طولانی قرنطینه برای ورود حیوانات به کشور دارند. سایر کشورها سخت‌گیری کمتری دارند و فقط به نیاز به اثبات واکسیناسیون و گواهی سلامتی از دامپزشک دارند.

حیوان خانگینکات مهم در مسافرت با حیوان خانگی

زمانی که تصمیم می گیرید که حیوان خانگی خود را به مسافرت ببرید باید در ابتدا توجه کنید که بردن حیوانات خانگی نظیر مار، حیوانات خانگی بزرگ و یا ماهی‌های آکواریومی به مسافرت امکان پذیر نیست؛ بنابراین می توانید آن ها را به مراکز نگهداری حیوانات یا یک دوستان خود بسپارید. چندین نکته که در زمان سفر با حیوان خانگی باید رعایت کنید عبارت است از:

نکات مهم

 • پیش از شروع سفر حیوان خانگی خود را پیش دامپزشک ببرید تا معاینات لازم را انجام دهد. پیشنهاد می شود برای حفظ بهداشت حیوان در طول سفر ناخن های او را کوتاه کنید.
 • در صورتی که حیوان خانگی شما با مشکل استرس و اضطراب دست‌وپنجه نرم می کند، از دامپزشک متخصص بخواهید تا برای او آرام بخش تجویز کند.
 • حیوانات خانگی نیز مانند انسان ها در طول حرکت در اثر تکان های وسیله نقلیه ممکن است دچار تهوع و استفراغ شوند به همین دلیل بهتر است در زمان حرکت به آن ها آب و غذا ندهید. اگر مسافت طولانی را در پیش دارید می توانید هر چند ساعت یکبار متوقف شده و به حیوان خانگی خود آب و غذا بدهید.
 • در طول سفر و در مکان های عمومی از قلاده برای حیوان خانگی خود استفاده کنید در غیر این صورت او را در باکس مخصوص حمل بگذارید.
 • حتماً باکس سگ را در صندلی جلو یا عقب بگذارید و از قرار دادن آن در صندوق عقب خودرو خودداری کنید.
 • با قرار دادن میکروچیپ در بدن حیوان خانگی خود می توانید در هر زمانی به سوابق پزشکی و درمانی حیوان خانگی خود دسترسی داشته باشید.
 • حیوانات خانگی در طول سفر ممکن است به دلیل تکان های ماشین و تغییرات مکانی دچار بی اشتهایی شوند، سعی کنید آن ها را آرام کرده و بدون ایجاد استرس آن ها را به غذا خوردن تشویق کنید.
 • تجربه سفر برای حیوانات خانگی نیز مهم است، اگر حیوان خانگی شما تا به حال سفر نکرده است و تجربه جابه­جایی را ندارد ممکن است در طول مسیر رفتارهای نامناسبی انجام دهد. به همین دلیل قبل از سفر او را به چندین سفر کوتاه مدت ببرید تا استرس را از او دور کنید و حیوان نیز به باکس حمل خود احساس راحتی کند.
 • اگر نمی توانید مستقیماً حیوان خانگی خود را با خود حمل کنید می توانید از طریق شرکت های حمل‌ونقل پت اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *