بوئینگ ۷۳۷ مکس


هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس |  Boeing 737 Max

همه ما با شرکت هواپیماسازی مشهور و معتبر بوئینگ آشنا هستیم. این شرکت در طول دهه ها فعالیت برخی از بهترین و مطمئن ترین هواپیماهای مسافربری را به صنعت هواپیمایی عرضه کرده است. امروز اما می خواهیم در مورد یکی از جدیدترین اعضای خانواده بوئینگ صحبت کنیم. بوئینگ ۷۳۷ مکس یک هواپیمای تنگ پیکر و باریک است که به عنوان چهارمین نسل از بوئینگ ۷۳۷ وارد بازار شده است. در این مطلب این هواپیمای مدرن را بیشتر به شما معرفی می کنیم و در مورد ویژگی ها و مشخصات آن با شما صحبت می کنیم. با الی گشت همراه باشید.

مدل جدید هواپیمای کم مصرف بوئینگ

مطالب مرتبط:
ساخت جدیدترین هواپیمای بوئینگ با بال های تاشو!
تفاوت های بین هواپیمای ایرباس و بوئینگ!
معرفی هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر

بوئینگ ۷۳۷ مکس عضو جدیدی از خانواده هواپیماهای دو موتوره است که توسط بوئینگ ساخته و طراحی شده و به دنبال فروش موفق هواپیمای ۷۳۷ نکست جنریشن (Next-Generation 737) به بازار آمده است. هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به عنوان هواپیمای کوتاه برد آینده معرفی شده و شرکت هواپیمایی رایان ایر آن را یک «گیم چنجر» می نامد که قرار است تحولی عظیم در صنعت هواپیمایی ایجاد کند. این مدل هواپیما سال گذشته رونمایی شد و عمدتا به عنوان نسخه کم مصرف تر از مدل های پیشینش (بوئینگ ۷۳۷) در نظر گرفته می شود. طرح ساخت این هواپیما در آگوست ۲۰۱۱ تایید شد و اولین نسخه از این هواپیما در ماه مه ۲۰۱۷ رسما وارد سرویس شد.

تاریخچه ساخت این هواپیما

در سال ۲۰۰۶ شرکت هواپیماسازی بوئینگ شروع به اقدامات لازم برای جایگزین کردن بوئینگ ۷۳۷ با یک مدل جدیدتر و طراحی شکیل تر کرد که بتواند در ادامه ساخت و عرضه بوئینگ ۷۸۷ دریم لاینر وارد بازار شود. در سال ۲۰۱۰ رقیب سرسخت و دیرینه بوئینگ، یعنی شرکت ایرباس خانواده هواپیماهای ایرباس A320neo را به بازار وارد کرد که با بهینه سازی و اصلاح موتور و طراحی بدنه مصرف سوخت آن کاهش پیدا کرده بود. همین موضوع شاید بوئینگ را بیشتر ترغیب کرد تا زودتر دست به کار شود و سری هواپیماهای کم مصرفش را به بازار عرضه کند.

شرکت هواپیمایی رایان ایر یکی از مشتریان پر و پا قرص این مدل هواپیماست. این ایرلاین که عمدتا به دلیل پروازهای ارزان قیمتش در سرتاسر اروپا شهرت دارد با به کارگیری این مدل جدید و کم مصرف بوئینگ بهترین پروازها را با قیمتی مناسب به مسافرانش ارائه کند. در ماه آوریل ۲۰۱۸ رایان ایر باز هم سفارش ۲۵ مدل از این هواپیما را به شرکت بوئینگ ارائه داد و به این ترتیب تعداد کلی سفارش هایش را به عدد ۱۳۵ رساند. به طور کلی، شرکت بوئینگ تاکنون ۴۴۷۴ سفارش خرید دریافت کرده که تاکنون ۱۱۰ مدل از آن ها را به مشتریان تحویل داده است. بنابراین در آینده ای نزدیک شاهد تعداد بیشتری از هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در آسمان خواهیم بود. در نهایت، در سال ۲۰۱۵ اولین بدنه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس روی هم سوار شد و تست آزمایشی پرواز برای تحویل به اولین مشتری (ساوت وست ایرلاینز) با موفقیت صورت گرفت.

طراحی بوئینگ ۷۳۷ مکس

مزیت اصلی و قابل توجه این سری هواپیماها مصرف پایین سوخت و در نتیجه مقرون به صرفه بودن برای شرکت های هواپیمایی است. در این مدل هواپیما از تکنولوژی وینگلت جدیدی استفاده شده که مصرف سوخت را به میزان زیادی کاهش می دهد. «وینگلت» به برآمدگی نوک بال ها و گاهی دم هواپیما می گویند که باعث می شود با مصرف سوخت مشخصی بتواند مسافت بیشتری را طی کند. بدنه هواپیما هم با تغییراتی همراه بوده تا با موتورهای جدید همگام باشد. دم مخروطی هواپیما بزرگ تر شده و باعث کنترل بهتر پرواز شده است. به این ترتیب حفظ تعادل هواپیما در برابر جریانات هوا بهتر و راحت تر می شود. این اصلاحات که در این مدل هواپیما انجام شده روی هم رفته باعث کاهش مصرف سوخت هواپیما شده و بوئینگ ۷۳۷ مکس را به عنوان یکی از کارآمدترین و به صرفه ترین مدل های بوئینگ معرفی می کند.

کیفیت صندلی های هواپیما

یکی از اعتراضاتی که به این هواپیما وارد شده کم بودن فاصله بین صندلی هاست. اما وقتی به عنوان مسافر سوار هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس می شوید متوجه می شوید که علیرغم فضای کوچک داخل کابین، صندلی های هواپیما به گونه ای کاملا ارگونومیک طراحی شده و نهایت راحتی و آسایش را برای مسافران فراهم می کنند. به طور مثال هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ دو کلاس پروازی اکونومی و پرمیوم دارد (۱۴۴ صندلی اکونومی و ۱۶ پرمیوم). در بخش اکونومی فاصله بین صندلی ها ۷۸ سانتیمتر و در بخش پرمیوم هم این فاصله کمی بیشتر و در حدود ۱۰۰ سانتی متر است. کابین هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس در کل ۱۶۰ صندلی دارد، اما تایید شده که این مدل تا ۲۱۰ مسافر هم ظرفیت و گنجایش دارد. برای این که مقایسه بهتری داشته باشیم امریکن ایرلاین با همین مدل هواپیما حدود ۱۷۲ مسافر را جابجا می کند. رایان ایر نیز با حذف بخش پرمیوم و تنها با یک بخش (اکونومی) توانسته تعداد صندلی هایش را تا ۱۹۷ صندلی هم افزایش بدهد.

پنجره هواپیما

آیا مدل هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس از نظر پنجره و طراحی آن ها هم تغییراتی داشته است؟ در حقیقت، بله. پنجره این مدل کمی بزرگ تر به نظر می رسد و منظره و نمای بیشتری را به مسافران ارائه می کند.

چرخ های هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس

چرخ های این مدل بوئینگ به صورت ترایسیکل یا سه چرخه طراحی شده که قابلیت جمع شدن دارند. از آن جا که موتورهای بزرگ تری در این مدل هواپیما استفاده شده است، چرخ اصلی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس تقویت شده تا تحمل وزن بیشتر هواپیما را داشته باشد. ارابه فرود (Gear Door) هواپیما هم به صورتی طراحی و اصلاح شده فن موتور بزرگ تر را کاملا در بربگیرد. ارابه فرود تا ۲۰ سانتی متر عرض شده تا پاسخگوی این نیاز باشد.

سفارش های بین المللی برای مدل جدید بوئینگ

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم شرکت هواپیماسازی بوئینگ تاکنون بیش از ۴۰۰۰ سفارش ساخت برای هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس از طرف ۹۲ مشتری داشته است. در دسامبر ۲۰۱۱، شرکت بوئینگ اولین سفارش خرید را از شرکت هواپیمایی ساوت وست ایرلاینز دریافت کرد. در ژانویه ۲۰۱۲، نروژین ایر نیز سفار ش۱۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس و ۲۲ بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰ نکست جنریشن را به این شرکت تسلیم کرد. لایر ایر نیز حدود ۲۰۱ فروند هواپیما و ۲۹ فروند نکست جنریشن ۷۳۷-۹۰۰ را در فوریه ۲۰۱۲ نهایی کرده است. علاوه بر این شرکت هواپیمایی ویرجین آسترلیا نیز در سال ۲۰۱۲ سفارش ۲۳ فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس را به اضافه چهار هواپیمای دیگر به بوئینگ ارائه داد. شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز در جولای ۲۰۱۲ سفارش خرید ۱۰۰ فروند از مدل ۷۳۷ مکس و ۵۰ فروند هواپیمای ۷۳۷ نکست جنریشن را به بوئینگ داده است.

از جمله مشتریان اصلی و مهم مدل جدید هواپیمای بوئینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • فلای دبی در کل ۲۵۱ سفارش داده و تا به حال ۶ تای آن ها تحویل داده شده است.
  • لاین ایر مجموعا ۲۰۱ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس سفارش داده و ۸ تای آن ها را تحویل گرفته است.
  • ساوت وست ایرلاینز هم سفارش خرید ۲۰۰ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس را به شرکت بوئینگ ارائه داده و ۱۳ تای آن ها را تحویل گرفته است.
  • اسپایس جت ۱۵۵ سفارش داده است.
  • یونایتد ایرلاینز ۱۳۰ سفارش خرید.
  • نوروژین ایرلاینز ۱۱۰ هواپیما سفارش داده و ۲ تای آن ها را تحویل گرفته است.
  • رایان ایر ۱۱۰ سفارش و امریکن ایرلاینز ۱۰۰ سفارش داده و ۴ عدد از آن ها را تحویل گرفته است.

در مورد شرکت هواپیماسازی بوئینگ

بوئینگ شرکتی چندملیتی است کار ساخت، طراحی و تولید انواع هواپیما، راکت و ماهواره و … را بر عهده دارد. این شرکت خدمات پشتیبانی و سرویس دهی هم به مشتریانش ارائه می کند. شرکت بوئینگ در بین چند غول صنعت هواپیمایی قرار دارند و در کنار رقیب مشهورش یعنی ایرباس دهه هاست که در این صنعت مشغولند. شرکت هواپیماسازی بوئینگ در سال ۱۹۱۶ و توسط ویلیام بوئینگ در ساتل واشنگتن تاسیس شده است. البته شرکت کنونی بوئینگ در واقع از ادغام بوئینگ با شرکت مک دانل داگلاس در ۱۹۹۷ به وجود آمده است. در سال ۲۰۱۶ شرکت هواپیماسازی بوئینگ رکورد رفوش ۹۴٫۶ میلیارد دلار را ثبت کرد و به عنوان بیست و چهارمین شرکت پردرآمد دنیا در لیست Fortune 500 قرار گرفت. در سال ۲۰۱۷ این رتبه به ۶۱ تنزل پیدا کرد، اما مجددا در سال ۲۰۱۸ بوئینگ در رتبه ۲۵ بهترین شرکت های دنیا قرار گرفت.

منبع: aerospace-technology.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *