بهترین موزه های تهران – تهران گردی در نوروز را از این 20 موزه دیدنی آغاز کنید!


بهترین موزه های تهران را می شناسید؟ شهر تهران موزه های بسیاری دارد که شناخت آن ها به یک تجربه تهرانگردی بی نقص تبدیل می شود. موزه های تهران با ساختمان ها و معماری های دیدنی و آثار تاریخی جذاب گزینه های مناسبی برای تهرانگردی در نوروز محسوب می شوند. اگر شما هم طرفدار موزه گردی هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید!

همین حالا تور تهران الماس چالوس را آنلاین رزرو کنید و سفری بی نظیر را به پایتخت تجربه کنید.

۱-موزه هنرهای معاصر، یکی از بهترین موزه های تهران در عصر مدرن

موزه هنرهای معاصر یکی از دیدنی‌ های متفاوت و شگفت‌ انگیز تهران است و همه روزه از تعداد زیادی بازدید کننده داخلی و خارجی میزبانی می‌ کند. این موزه دارای جامع‌ ترین و مهم‌ ترین گنجینه‌ های هنر مدرن پس از جنگ جهانی دوم تا پیش از دهه ۱۹۸۰ میلادی در خارج از اروپا و آمریکای شمالی است که شامل کارهای مهمی از جنبش‌ های هیجان‌ نمایی انتزاعی، پاپ آرت، مینیمالیسم، مفهومی و فوتورئالیسم می‌ شود. موزه هنرهای معاصر یکی از بهترین موزه های تهران است.

موزه هنر های معاصر یکی از بهترین موزه های تهران۲-باغ موزه قصر

باغ موزه قصر در محل سابق یکی از قدیمی‌ترین قصرهای پادشاهان قاجار، در محل تلاقی جاده قدیم شمیران (خیابان دکتر شریعتی) با خیابان عباس آباد (خیابان بهشتی) بنا شده است. این موزه یکی از بهترین موزه های تهران است. برای مدت‌ها این قصر دارای استفاده‌های مختلفی بود، تا این که به دستور رضاشاه پهلوی به طور کامل تخریب و زندان قصر فعلی به جای آن ساخته شد.

۳-خانه موزه استاد صبا

موزه استاد صبا، خانه اجدادی است که به وسیله ی پدرش خان پزشک خریداری شده و تا هفت پشتشان در آنجا زندگی کرده اند. وزارت فرهنگ، بعد از مرگ ایشان این خانه را از بازماندگان خریداری کرد.  بعدها وسایل ایشان نیز توسط همسر ایشان به موزه اهدا گردید. زمانی که این موزه شکل گرفت. ابوالحسن صبا از موسیقی‌دانان و آهنگ‌سازان ایرانی است که صدای ویولن را به خدمت موسیقی ایرانی گرفت. این موزه یکی از بهترین موزه های تهران است و طرفداران بسیاری دارد.

۴-موزه فرش، یکی از بهترین موزه های تهران برای بادید در نوروز

موزه فرش ایران از دیگر جاهای دیدنی تهران، از موزه هایی است که به دستور فرح پهلوی در استان تهران بنا شد و در بیست و دوم بهمن سال ۵۶ توسط وی افتتاح گردید. موزه فرش را می توان از معدود موزه های تخصصی در دنیا دانست که با هدف پژوهشی در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش خاصه فرش ایرانی ایجاد شده است. این موزه یکی از بهترین موزه های تهران است و همواره بازدید کنندگان بسیاری را میزبانی می کند.

موزه فرش تهران۵-موزه موسیقی، یکی از بهترین موزه های تهران برای عاشقان موسیقی

موزه موسیقی که به عنوان یکی از جاهای دیدنی تهران که خیلی مورد توجه گردشگران قرار ندارد و آن موزه موسیقی تهران است که محفلی برای آشنایی با دنیای موسیقی ایران در چند سده گذشته است. مجموعه ای نفیس از سازهای مناطق مختلف کشور که ساز و ضرب و ریتم اقوام بزرگ و پر افتخار ایران زمین را در نمایشگاه دائمی، در معرض دید علاقمندان به هنر موسیقی قرار می دهد.

۶-اگر عاشق سینما هستید، موزه سینما یکی از بهترین موزه های تهران برای شماست!

موزه سینمای ایران در مجموعه باغ فردوس واقع است. باغ فردوس محله ایست نرسیده به سرپل تجریش در خیابان ولیعصر، عمارت موزه سینما را منسوب به دوره قاجار می دانند. در موزه سینما ایران می توانید از عکس‌ها، اسناد و وسایل و تجهیزات قدیمی سینما از شخصیت‌های سینمایی نظیر دوبلورها و فیلم‌ سازان و نیز پشت صحنه فیلم‌ های بزرگ، پوسترها و دیگر چیزهای وابسته به سینما بازدید کنید. این موزه یکی از بهترین موزه های تهران برای کسانی است که عاشق هنر و سینما هستند.

۷-موزه آبگینه

یکی از بهترین موزه های تهران، موزه آبگینه و سفالینه‌ است. این موزه اولین و تنها موزه تخصصی شیشه و سفال کشور و یکی از پربازدیدترین موزه‌ های پایتخت به شمار می‌ رود. موزه آبگینه در خانه قوام السلطنه، یکی از سیاست‌ مداران معروف دوره قاجار و پهلوی در خیابان سی تیر دایر است.

۸-کاخ گلستان، نگین گردشگری و یکی از بهترین موزه های تهران

کاخ گلستان بدون شک یکی از نام آشناترین کاخ های شهر تهران می باشد. این کاخ که تنها اثر ثبت جهانی شده پایتخت است در میدان پانزده خرداد واقع شده و شامل سیزده موزه متفاوت و مجزا می باشد که بازدید از آن برای هر تهرانگردی به شدت توصیه می شود. کاخ گلستان با معماریو فضای بی نظیرش یکی از بهترین موزه های تهران به شمار می رود.

کاخ گلستان۹-کاخ نیاوران

کاخ نیاوران یا کاخ موزه نیاوران، در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران قرار دارد. این کاخ در مجموعه باغ نیاوران در میدان نیاوران شهر تهران واقع شده و مساحت آن حدود ۱۱ هکتار است. کاخ نیاوران اقامتگاه تابستانی محمدرضا شاه پهلوی بود. این کاخ یکی از مکان‌های شاخص گردشگری و یکی از بهترین موزه های تهران است.

۱۰-کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد مجموعه ای از بناهای تاریخی در فضایی به وسعت ۳۰۰ هکتار، در شمالی ترین و خوش آب و هوا ترین نقطه شهر تهران است. کاخ سعد آباد یکی از زیباترین مجموعه های فرهنگی و هنری شهر تهران را شامل می شود که به کاخ سعدآباد مشهور است. بخشی از این مجموعه در اختیار نهاد ریاست جمهوری و بقیه فضا، در طول سال میزبان علاقمندان به تاریخ ایران است. کاخ سعد آباد با فضاسازی بی نظیر و معماری تکرار نشدنی یکی از بهترین موزه های تهران محسوب می شود.

۱۱-موزه جواهرات

موزه جواهرات یکی از بهترین موزه های تهران است. پادشاهان از دوران صفوی به بعد، به فکر جمع کردن جواهرات افتادند. در این دوران جواهرات زیادی از دولت‌ های هندوستان، عثمانی، بریتانیا و فرانسه به قیمتی مناسب خریداری و وارد ایران شدند. خب پس می‌ توانید تصور کنید که خزانه ایران مملوء از جواهرات ارزشمندی شده بود که هر یک از آنها ارزش بسیار زیادی داشتند.

۱۲-موزه مرکزی شهدا

در موزه‌ ی مرکزی  شهدا می‌ توانید عکس، وصیت‌ نامه، دفترچه خاطرات، مدارک تحصیلی، سجاده، قرآن، تسبیح، قلم‌ کاری، عینک مطالعه، نوار سخنرانی، مقالات، کتاب‌ ها و آثار هنری ۷۰۰ شهید وطن را مشاهده کنید. موزه‌ ی شهدا در شهرهای دیگر کشورمان مانند تبریز،اصفهان، بیرجند، تنکابن، اصفهان، کرمانشاه، زنجان، قزوین نیز شعبه دارد.

۱۳-موزه آثار شهدا

موزه شهدا وسایل و آثار شخصی باقی‌مانده از شهدای جنگ هشت ساله‌ی ایران و عراق، اتفاقت انقلاب ۱۳۵۷ و دیگر کشته‌شدگان در راه جمهوری اسلامی به نمایش درآمده است. این مرکز در کنار مزار شهدای پر افتخار این وطن در سال ۱۳۷۳ خورشیدی تأسیس گردید.

۱۴-باغ موزه نگارستان

این باغ زیبا در دوره قاجاریه احداث شد و در گذر زمان، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته و حوادث و داستان‌های زیادی را به چشم خود دیده است. اکنون نگارستان یکی از جاهای دیدنی تهران و تفرجگاه‌های خوش آب‌وهوای پایتخت است که علاوه بر داشتن محیطی باصفا و روح‌انگیز، روایتگر گوشه‌هایی از تاریخ ایران زمین در عهد پادشاهان قاجار است. این باغ موزه به عنوان یکی از بهترین موزه های تهران یک کافه جذاب نیز دارد.

باغ نگارستان یکی از بهترین موزه های تهران۱۵-باغ مینیاتوری ایران

باغ‌ موزه مینیاتور تهران که در بوستان تمدن واقع شده است مجموعه‌ای از ۱۳ ماکت از بناهای تاریخی کشور شامل تخت جمشید شیراز، میدان نقش جهان اصفهان و ارگ بم کرمان است. یکی از جاذبه‌های گردشگری نسبتاً جدید در تهران است که متأسفانه به دلیل تبلیغات کم و نامناسب، کمتر شهروندی در پایتخت حتی اسم آن را شنیده است اما این باغ یکی از بهترین باغ موزه های تهران است.

۱۶-موزه ملک

موزه ملک یکی از موزه‌ های دیدنی تهران است که در بخش‌ های مختلف آن اشیای تاریخی با موضوعات مختلف به نمایش در آمده است. موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک از سوی زنده‌یاد حاج حسین آقا ملک، وقف بر آستان قدس رضوی شده و یکی از موسسات تابع آن است.

۱۷-موزه ملی ایران

موزه ملی ایران به سبک معماری دوره ساسانی است که توسط آندره گدار با الهام از ایوان کسری پایه‌ ریزی شده است. این موزه به عنوان نخستین موزه ایران در سال ۱۳۱۶ خورشیدی افتتاح گردید و از آن زمان تا کنون درهای این موزه به روی بازدیدکنندگان و علاقه‌ مندان باز است.

۱۸-موزه عروسک های ملل

موزه عروسک‌های ملل در سال ۱۳۹۳ و همزمان با روز جهانی صلح آغاز به کار کرد و امروزه با داشتن ۵۴۰ عروسک از ۵۳ کشور دنیا کلکسیونی کامل از عروسک‌ های دلربا به شمار می‌آید.این موزه همچون سرزمینی رویایی صدها عروسک از کشورهای مختلف دنیا را در خود جای داده و با بازدید از آن گویی که به دنیای عجیب و جذاب آن‌ها سفر کرده‌ اید و شگفت‌ زده خواهید شد.

موزه عروسک های ملل تهران۱۹-موزه رضا عباسی

موزه رضا عباسی یکی از موزه های کشور است که شامل نگارگری های زیبای ایرانی، نسخه های خطی و آثار هنری و تاریخی است. این موزه از جاهای دیدنی تهران، در سال ۱۳۵۶ گشایش یافته و به عنوان یادبود نقاش مشهور دوره صفوی اهل کاشان، رضا عباسی نام‌گذاری شده است.

۲۰-موزه عبرت ایران

موزه‌ی عبرت یک زندان موزه است که در گذشته محل نگهداری و البته شکنجه‌ی زندانیان سیاسی ایران بوده است. موزه‌ی عبرت را مقصد گردشگری سیاه ایران می‌نامند، چرا که در آن قرار نیست خوش بگذرانید، بلکه برعکس. در چنین مکان‌هایی قرار است با حقایق تلخی روبرو شوید که حتما ناراحتتان خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *