بهترین موزه های آمستردام از ون گوگ تا آنه فرانک


هلند مهد هنر و فرهنگ اروپا و بدون شک، آمستردام قلب این کشور است. همه ما نام هنرمندان بی شمار هلندی مانند ونسان ون گوگ، رامبراند و یوهان ورمیر را شنیده ایم و یا از جاذبه های تاریخی بی شمار هلند اطلاع داریم. با چنین پیشینه تاریخی و هنری کم نظیری اطلاع از بهترین موزه های آمستردام برای آن دسته از کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند، بسیار مهم است.

با بازدید از این موزه ها شما بخش بزرگی از آثار هنری هنرمندان هلندی را خواهید دید. همچنین گنجینه های تاریخی این کشور که در موز های شهر آمستردام قابل بازدید هستند، از کم نظیرترین نمونه های موجود در کشور هلند هستند.

آمستردام یکی از پربازدیدترین شهرهای توریستی اروپا محسوب می شود. یکی از دلایل این محبوبیت این است که این شهر جاهای دیدنی متنوعی در خود دارد که هرکس با هر نوع سلیقه ای را راضی خواهد کرد. در کنار جذابیت های طبیعی مانند گل های لاله و یا جذابیت هایی مانند فسیتوال های مختلف برای بسیاری از توریست ها، جاذبه های تاریخی و فرهنگی جذابیت فراوانی دارد. برای این دسته از توریست ها، بهترین موزه های آمستردام مانند موزه ملی، موزه ون گوگ یا خانه موزه رامبراند گزینه هایی هستند که به سادگی نمی توان از آن ها چشم پوشی کرد.

در این مقاله مجله ی گردشگری الی گشت به معرفی بهترین موزه های آمستردام، پایتخت جادویی هلند می پردازیم. همچنین اطلاعاتی از آنچه در این موزه ها نمایش داده می شود ارائه می دهیم تا به راحتی بتوانید لیستی از بهترین موزه های آمستردام تهیه کرده و در سفر خود به این شهر از آنها دیدن کنید.

معرفی بهترین موزه های آمستردام

۱- موزه ملی هلند، موزه ای که نباید دیدن آن را از دست داد!

موزه ملی، یا آن‌طور که در زبان هلندی نامیده می‌ شود  ریکسمیزیم (Rijksmuseum)، یکی از بزرگترین موزه‌ها در سراسر اروپا به حساب می‌آید.  هر سال حدود ۲٫۵ میلیون بازدیدکننده به این موزه مراجعه می کنند که این تعداد بازدیدکننده، موزه ملی هلند را در میان پرطرفدارترین جاذبه های توریستی اروپا قرار داده است.

تعداد تابلوهای هنری و اشیا تاریخی موجود در موزه ملی، عدد خیره کننده یک میلیون را نشان می دهد. البته این گنجینه عظیم هنر و تاریخ به طور معمول تنها ۸۰۰۰ شی و تابلو را به نمایش می گذارد. به دلیل این مجموعه عظیم و همینطور ساختمان خاص و جذاب آن، این موزه را معمولا با موزه متروپولیتن در شهر نیویورک مقایسه می کنند.

موزه ملی هلند تاریخچه جذابی دارد. در ابتدا و در سال ۱۸۰۰ این موزه با نام گالری ملی هنر در شهر لاهه شروع به کار می کند. پس از گذشت ۵ سال ابتدا مکان آن تغییر و به شهر آمستردام منتقل شده و در ادامه نام آن به موزه ملی تغییر می کند.

این موزه در مرکز شهر آمستردام و دور میدان موزه قرار دارد. برای بازدید از آن کافی است خود را به این میدان مشهور برسانید. ساختمان باشکوه موزه ملی هلند با معماری خاص و دیدنیش به راحتی قابل تشخیص است.

۲- موزه ون گوگ، ملاقات با نقاش

بدون شک ون گوگ یکی از مطرح ترین نقاشان تاریخ است. این هنرمند مشهور هلندی قرن نوزدهم، در طول عمر کوتاه ۴۷ ساله خود، آثار معروف فراوانی به یادگار گذاشته است. آثاری مانند شب پرستاره، شکوفه های بادام و البته پرتره های متعددی از خود ون گوگ.

موزه ون گوگ که یکی از بهترین موزه های شهر آمستردام به شمار می آید، آرشیوی تقریبا کامل از تمام چیزهایی که به زندگی این نقاش بزرگ مربوط می شود را در خود جای داده است. نزدیک به ۱۰۰۰ نامه که بیشتر آنها خطاب به برادرش تئو نوشته شده دید بسیار کاملی را در رابطه با ونسان ون گوگ، زندگی او و تفکراتش برای بازدیدکنندگان فراهم می کند. همین طور یک مجموعه بزرگ که نزدیک به ۲۰۰ نقاشی از این هنرمند را در خود دارد، آن را به بزرگترین مجموعه آثار ون گوگ تبدیل کرده است.

با بازدید از این موزه شما فرصت دیدن تابلوهای معروفی همچون آفتابگردان ها، خانه زرد و تعدادی از پرتره های ون گوگ را خواهید داشت. نحوه چیدمان موزه به شکلی است که سیر تاریخی زندگی این هنرمند مشهور به وسیله تابلوها و نامه ها مرور خواهد شد تا بازدیدکنندگان دید خوبی نسبت به او پیدا کنند.

از آنجا که موزه ون گوگ در فاصله بسیار کمی نسبت به موزه ملی هلند قرار دارد، با رزرو هتل در نزدیکی میدان موزه آمستردام، می توانید به راحتی از هر دو این موزه ها بازدید کنید.

موزه ون گوگ یکی از بهترین موزه های آمستردام

۳- موزه گل لاله، بازدید از سمبل هلند

کشور هلند را با چند نماد می شناسند: آسیاب بادی، رنگ نارنجی و گل لاله. در میان این نمادها گل های لاله برای بسیاری از ما شناخته شده تر و دوست داشتنی تر هستند.

موزه گل لاله شهر آمستردام ساختمانی بسیار ساده دارد و خبری از یک ساختمان باشکوه مدرن مثل موزه ون گوگ یا یک ساختمان تاریخی مانند موزه ملی نیست. تمام آنچه که مهم است در دل این موزه قرار دارد.

در موزه گل لاله داستان این گل و نحوه تبدیل شدن آن به مهم ترین سمبل کشور هلند روایت می شود. همچنین از فروشگاه این موزه می توانید سوغاتی های جذابی مانند پیاز این گل را خریداری کنید. چه سوغاتی جذابتر از یک باغچه پر از گل لاله؟

موزه گل لاله در پایتخت هلند

۴- خانه موزه آنه فرانک، به تماشای تاریخ بنشینید!

موزه آنه فرانک در حقیقت خانه ای است که این نویسنده مشهور در آن زندگی می کرده است. پس از درگذشت او این خانه به موزه ای تبدیل شده است تا بازدیدکنندگان از این نویسنده مشهور، زندگی او و تاریخ مربوط به دوره او بیشتر بدانند.

در سراسر این موزه تصاویر و اشیایی متعلق یا مرتبط به آنه فرانک قرار داده شده است. همچنین می توانید مواردی مربوط به حمله آلمان نازی به آمستردام را نیز مشاهده کنید. یکی از جذابیت های این موزه مخفیگاهی است که خانواده فرانک در خانه خود تدارک دیده و از آن استفاده می کردند. این مخفیگاه جان این خانواده را نجات داده است.

با بازدید از خانه موزه آن فرانک دید بسیار خوبی از تاریخ هلند در قرن بیستم و خصوصا در زمان جنگ جهانی دوم به دست خواهید آورد.

این موزه در نزدیکی موزه گل لاله قرار دارد و می توانید از این دو موزه در یک روز بازدید کنید.

نمای داخلی موزه آنه فرانک در آمستردامیکی از مزایای اصلی انتخاب موزه ها برای بازدید این است که با توجه به نزدیک بودن آنها به مرکز شهر، به راحتی با رزرو هتل های آمستردام می توانید تعداد زیادی از آنها را ببینید. به این ترتیب هزینه حمل و نقل شما به حداقل می رسد.

در این مقاله به معرفی مشهورترین و بهترین موزه های آمستردام پرداختیم، اما موزه های دیگری نیز قابل ذکر هستند. شهر آمستردام به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقصدهای توریستی اروپا برای علاقمندان به فرهنگ و هنر تعداد زیادی موزه دیگر را نیز در خود جای داده است. موزه هایی مانند موزه مادام توسو آمستردام، موزه هرمیتاژ، موزه ون لون و حتی موزه کیف های مردانه و زنانه. شما در سفر به آمستردام، دوست دارید از کدامیک از موزه های زیر بازدید کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *