بررسی کامل همه جوانب زندگی در کانادا


کانادا کشوریست  که بیش از ۸۲ درصد جمعیت آن از شرایط زندگی خود رضایت کامل دارند، کمترین میزان گزارش جرم و جنایت در دنیا را داراست و سیاست‌ های جمعیتی خود را بر اساس مهاجرت نیروی انسانی متخصص و کارآمد چیده است، از همین رو شاید کانادا بهترین مقصد برای زندگی، کار و تحصیل باشد. تقریبا می‌توان این طور گفت که کانادا یکی از مرفه‌ ترین، آرام‌ ترین، امن‌ ترین و آزادترین کشورهای دنیا به شمار می‌ رود.تعداد زیادی از شهروندان کانادایی به کشور خود افتخار می‌کنند، این بدین معنی است که قریب به ۷۳ درصد از کانادایی‌ها بخاطر دریافت خدمات درمانی رایگان (health care)، ۷۰ درصد بخاطر اعتبار بالای پاسپورت کانادایی، ۶۵ درصد بخاطر منشور حقوق و آزادی‌های فردی و اجتماعی و ۵۰ درصد بخاطر سیستم آموزشی کانادا به این کشور افتخار می‌کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه به جوانب مختلف زندگی در یکی از شادترین و برترین کشورهای دنیا یعنی کانادا بپردازیم.

رزرو آنلاین ارزان ترین بلیط پرواز کانادا در الماس چالوس.

موقعیت جغرافیایی کانادا

کانادا در شمال ایالات متحده آمریکا قرار دارد و دومین کشور بزرگ جهان پس از روسیه محسوب می شود. طبق آمار رسمی سال ۲۰۱۲، جمعیت کانادا کمی بیش از ۳۴میلیون نفر برآورد شده و نسبت تراکم جمعیت به مساحت کشور ۴ نفر برای هر کیلومترمربع است.

اکثریت قریب به اتفاق جمعیت کانادا در نزدیکی مرز جنوبی با ایالات متحده آمریکا زندگی می کنند.

پایتخت کانادا

شهر اتاوا Ottawa به عنوان پایتخت کشور کانادا دارای ۸۱۲٫۱۲۹  نفر جمعیت بوده و ۷۱ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است. همچنین اتاوا پایتخت و مرکز سیاسی کانادا نیز محسوب می‌ شود و به عنوان یک حکومت مشروطه براساس قانون اساسی و خانه تشریفات دولتی به شمار می‌ رود. بنابر آمار وب‌سایت worldatlas ، محبوب‌ترین شهرهای کانادا به شرح زیر هستند: تورنتو، ونکوور، مونترال، کلگری و اتاوا

وضعیت اقتصادی کانادا

در سال های اخیر صادرات محصولات کشاورزی و معدنی کانادا عملکرد خوبی در بازارهای جهانی داشته است. شرایط اقتصادی در اکثر شهرهای کانادا نسبتاً مناسب است. چند سال پیش به افراد توصیه نمی شد که برای بهبود کار و افزایش حقوق خود به کانادا مهاجرت کنند.

کانادایی ها از کیفیت زندگی بسیار بالایی برخوردار هستند و از زندگی نهایت لذت را می برند اما در مقایسه با حقوق دریافتی در ایالات متحده آمریکا ، انگلیس و اروپای شمالی ، کانادایی ها دستمزد بالایی دریافت نمی کردند.

اما اکنون افزایش دستمزدها و تقویت پول در جریان، موجب شده است که هم اکنون متوسط ​​دستمزد دریافتی کاناداهایی ها بالاتر از حقوق دریافتی افراد در ایالات متحده آمریکا ، انگلیس و بیشتر اروپا است.

یک مزیت عمده زندگی در کانادا این است که ، در اکثر مکان ها ، می توان با درآمد عادی خانه ای راحت ، بزرگ و مستقل خریداری کرد.

فرصت های شغلی و استخدامی در تورنتو / انتاریو جنوبی ، ونکوور ، کالگری و ادمونتون به وفور دیده می شوند.

کانادا از هرگونه رکود اقتصادی عمومی مصون نبوده است و نرخ بیکاری در تورنتو و ونکوور به ترتیب در حدود ۸ و ۷.۵ درصد معلق مانده است (آوریل ۲۰۲۰) ، در حالی که درصد این نرخ در کلگری و ادمونتون حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد هستند.

پیدا کردن کار برای مهاجران هنگام ورود به کانادا امری دشوار است. در حالت ایده آل شما قبل از انتقال به کانادا باید یک شغل را برای خود ترتیب دهید.

قبل از اینکه به طور جدی قصد مهاجرت به کانادا را داشته باشید، کاملاً ضروری است که بررسی کنید کارفرمایان کانادایی مدارک و تجربیات شما را می پذیرند یا خیر. اگر مهارت خاصی دارید و یا در حوزه متخصص هستید برای پیدا کردن شغل، کمتر با مشکل روبرو خواهید شد اما این امر هم تضمینی کامل برای استخدام شدن نیست.

کارفرمایان کانادایی وقتی موقعیتی برای استخدام دارند تمایل دارند که ابتدا به دنبال یک کارمند بومی باشند – کسی که توانایی و تخصص لازم را داشته باشد. اگر آنها نتوانند کارمند محلی مناسب پیدا کنند ، کارفرمایان به این فکر می کنند که یک مهاجر را بپذیرند.

با توجه به مشکلات احتمالی در یافتن کار مناسب ، به مهاجران توصیه می شود که پول لازم برای گذران زندگی   را همراه داشته باشند تا زمانی که شغل و درامد مناسب را کسب کنند. اگر تسلط با زبان انگلیسی شما عالی نیست ، ممکن است تقریباً غیرممکن باشد که شغل متناسب با مهارت خود را پیدا کنید.

کانادافرهنگ مردم کانادا

در طول تاریخ، فرهنگ کانادا، تحت تأثیر فرهنگ و سنن اروپایی به ویژه انگلیس و فرانسه و فرهنگ های بومی نیز قرار گرفته است. با گذشت زمان، عناصر جمعیت مهاجران کانادا همانند یک موزائیک فرهنگی در کشور کانادا گنجانیده شده اند. مردم کانادا به دلیل زبان مشترک، همسایگی، تلویزیون و مهاجرت های زیاد بین دو کشور آمریکا و کانادا، تحت تأثیر فرهنگ امریکایی نیز قرار گرفته اند.

کانادایی ها به خصوص در استان و روستاهای کانادا ، بسیار مهمان نواز هستند و از مردم استقبال می کنند.

اکثر مردم کانادا زندگی راحت و آسانی دارند و از یک فلسفه زنده و شاد برای زندگی پیروی می کنند. معمولاً احساس همنوع دوستی، روابط اجتماعی و وظایف شهروندی در شهرهای کانادا نسبت به سایر کشورها بیشتر است.

دین و مذهب مردم در کانادا

قریب به ۹۰درصد از شهروندان کانادایی مسیحی هستند و به طور مساوی به دو فرقه کاتولیک و پروتستان تقسیم شده‌اند. مهم‌ ترین تعطیلی رسمی و ملی این کشور روز کانادا Canada Day (با نام قبلی Dominion Day) در اولین روز از ماه جولای (تیرماه) بوده و به مناسبت بزرگداشت استقلال کانادا در سال ۱۸۶۷ میلادی تعطیل است. در این روز کانادایی‌ ها با مراسم و جشن‌های ملی و میهنی، پیک‌نیک و گشت و گذار و آتش‌بازی تولد کشورشان را جشن می‌گیرند.

زبان رسمی کانادا

کانادا یک کشور دو زبانه با زبان انگلیسی و فرانسه است که به عنوان زبان رسمی فهرست شده اند. طبق قانون، انگلیسی در کلیه استان ها صرف نظر از کبک در اولویت قرار دارد. بیست سال پیش کمتر از شصت درصد مردم کانادا زبان اول و مادری خود را زبان انگلیسی میدانستند در حالی که کسانی که فرانسوی را به عنوان زبان مادری خود گزارش می دادند حدود بیست و پنج درصد بود اما امروزه آمار ها نشان میدهند تعداد انگلیسی زبان ها بیشتر و تعداد فرانسوی زبان ها کمتر شده که عمدتا به علت هجوم فراوان آمریکایی ها به کاناداست.

زندگی در کانادافرهنگ غذایی کانادا

خوراک و غذای کانادایی ها نیز به نوعی در بر دارنده فرهنگ مردم کانادا است. کانادایی ها به شدت به سنت های آشپزی خود افتخار می کنند. تلاش برای شناسایی غذاهای خاص کانادا آسان نیست چرا که به دلیل چند ملیتی و چند فرهنگی بودن در کانادا به طیف وسیعی از تنظیمات غذایی و سبک های آشپزی برمی خوریم.

وقتی اکثر مردم به غذا های کانادایی فکر می کنند، آن ها بدون شک بر روی مواردی از قبیل بیکن کانادا و شربت افرا تمرکز می کنند، این غذا ها به صورت منحصر به فرد در کانادا دیده می شوند.

از غذای گوشتی دودی مونترآل گرفته تا سیب زمینی مشهور جزیره پرنس ادوارد، انتخاب های فراوانی از غذاهای محلی است که بسیاری از آن ها در رستوران های شهرهای مختلف کانادا در دسترس است.

وضعیت آب و هوایی

بیشتر مناطق کانادا آب و هوای نیمه قاره یا قاره دارند.

تابستان ها بسته به موقعیت مکانی هر شهر ، نسبتا گرم و زمستان ها سرد یا بسیار سرد (یا به طرز وحشیانه ای سرد) است. استثنا شهرهایی که در سواحل اقیانوس آرام کانادا قرار دارند دارای تابستان و زمستان معتدل است.

شهرهای تورنتو و ونکوور چند فرهنگی ترین و جهان وطنی ترین شهرهای کانادا هستند. آنها غنی از فعالیت های فرهنگی و هنری هستند و رستوران های آنها بسیاری از غذاهای جهان را ارائه می دهند.

آب و هوای کاناداسیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزش و پرورش در هر یک استان‌ های این کشور به طور مستقل عمل کرده و کنترل می‌ شود. برخی جنبه‌ های سیستم آموزشی کانادا بین استان‌ های مختلف ممکن است متفاوت باشد اما از آنجا که سیستم آموزشی تحت نظارت دولت فدرال قرار دارد، استاندارد های آموزشی در سراسر کشور تا حد زیادی یکپارچه باقی می‌مانند. عموما تحصیل از سن ۶سالگی تا ۱۶ سالگی در کشور کانادا اجباری است. اساس سیستم آموزشی کانادا، دانش‌آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید بین ۱۰ تا ۱۴ هزار دلار در سال بپردازند. مسلما هزینه مدارس خصوصی از این میزان بیشتر است.

پس از پایان دوره دبیرستان در کانادا، مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا شروع می شود. اما امروزه بسیاری افراد ترجیح می‌دهند که با توجه به رشد سریع بازار کار، به دوره های کوتاه مدت در کالج‌ها و یا موسسات فنی بروند تا بتوانند مهارت های مرتبط با دنیای بازار کار را سریعتر و در دوره های کوتاهتر بگذرانند.

بودجه بخش اعظم تحصیلات عالیه دانشگاهی توسط دولت کانادا تامین می‌شود و دانشگاه‌های تورنتو و مک‌گیل مونترال به ترتیب مشهورترین دانشگاه‌های این کشور محسوب می‌شوند. متقاضیان تحصیل در بسیاری از دوره های فنی، مهندسی، کاربردی، و هنری می توانند پذیرش تحصیلی از یک کالج کانادایی دریافت نمایند. مدت تحصیل در دوره های کالج بین ۲ تا ۴ سال می‌باشد. متقاضیانی که دارای مدرک زبان انگلیسی نیستند، باید ابتدا در دوره های زبان کالج شرکت کنند.

شرایط عمومی زندگی در کانادا

تحصیل و خدمات پزشکی و درمانی تقریبا در همه جای کانادا برای شهروندان و دارندگان اقامت دائم این کشور رایگان است! به بیانی دیگر بیمه خدمات درمانی در کانادا دولتی بوده و بودجه ان از محل مالیات دولت فدرال و استانهای این کشور تامین می‌شود. این در حالی است که دانشجویان بین‌المللی نیز امکان استفاده از این خدمات را تحت عنوان بیمه دانشجویی کانادا دارند و حتی می‌توانند از سایر مزایای حضور و تحصیل در این کشور نظیر کار دانشجویی، دریافت بورسیه تحصیلی و اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی در کانادا برخوردار شوند.

اخذ اقامت کانادا

برای دریافت اقامت کانادا و زندگی در کانادا راه های مختلفی وجود دارد، این روش ها مانند سایر کشورها شامل مهاجرت از طریق تولد، سرمایه گذاری، کار، ازدواج، تحصیل و پناهندگی است. برای اینکه درست ترین و بهترین راهی را که با توجه به شرایط شما مناسب است انتخاب نمایید، باید شرایط هر یک از این روش های مهاجرتی را مورد بررسی قرار داهید. کار( اسکیل وورکر) ، سرمایه گذاری و تحصیل سه روشی هستند که بیشترین تقاضا را در بین مهاجران به  کانادا دارند. روش پناهندگی به دلیل غیر قانونی بودن و معایبی که دارد، اصلا پیشنهاد نمی شود. چون کانادا از سیستم خاک در امر تابعیت پیروی می کند، با تولد فرزند در خاک این کشور فرزند پاسپورت کانادایی دریافت می کنند و پدر و مادر نیز اقامت کانادا را اخذ خواهند کرد. در مورد اخذ اقامت کانادا از طریق ازدواج قوانین سخت گیرانه ای در چند سال اخیر اتخاذ شده است. طرفین حتماً باید ثابت کنند ۲ سال یا بیشتر با هم در ارتباط بوده اند و از ازواجشان می گذرد تا بتوانند برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند. به دلیل کیفیت بالای آموزش و مدارس و دانشگاه های عالی در کانادا بسیاری از افراد به دنبال تحصیل در این کشور هستند و می توانند بعد از فارغ التحصیلی با ورود به بازار کار و تبدیل اقامت خود به اقامت کاری، و پس از آن به اقامت دائم و پاسپورت دست یابند. به دلیل نرخ نسبتا پایین بیکاری در کانادا (۶.۳ درصد) یکی از راه های محبوب مهاجرت و زندگی در کانادا، روش کاری یا اسکیل وورکر می باشد که فرد پس از کسب امتیازات لازم از همان ابتدای ورودش با اقامت دائم کانادا وارد این کشور می شود و پس از طی مراحلی می تواند به پاسپورت کانادا نیز دست یابد.

البته مهاجران کانادایی و افرادی که از طرق مختلف نظیر تحصیل و یا کار در کانادا در این کشور اقامت دارند باید برای برخورداری از تمامی مزایای شهروندی کانادا برای حداقل ۵سال در این کشور اقامت داشته و در صورت فارغ‌التحصیلی و داشتن کار تمام‌وقت در بازار کار این کشور نسبت به دریافت اقامت دائم (PR) و سپس حق شهروندی کانادا اقدام نمایند. در این میان، مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا از بالاترین استانداردهای آموزشی در سطح جهان برخوردار هستند و دورنمایی شغلی در این کشور به اندازه‌ای مثبت است که هر محصل و دانشجو پیش از پایان دوران تحصیل، شغل آینده خود را انتخاب کرده و به خوبی می‌داند قرار است چه افقی را برای خود متصور باشد.

مهاجرتهزینه زندگی در کانادا

بطور کلی می‌توان گفت که هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با کشورهایی همچون آمریکا، انگلیس و استرالیا به مراتب کمتر است. هزینه مسکن در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر جهان، کمتر بوده و هزینه خورد و خوراک در کانادا نیز در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای بزرگ جهان پایین است.

بر اساس آمار موجود، در کانادا هزینه صرف غذا در خارج از خانه در مقایسه با اروپا و آمریکا کمتر است و قیمت خودرو و بنزین در کانادا نیز همین شرایط را دارد. حراجی‌‌های واقعی و متنوعی که در کانادا برپا می‌شود خود یکی از بهترین فرصت‌ها برای کاهش هزینه‌هاست. از این رو هزینه تقریبی هر لیتر گازولین برای هر لیتر ۱٫۰۲ دلار ، هزینه ماهانه اتوبوس ۹۱ دلار ، هزینه بلیط تکی اتوبوس معادل ۳٫۱۵ دلار و هزینه تاکسی برای هر ۳۰ دقیقه ۱۶ دلار کاناداست. بطور تقریبی می‌توان گفت اگر بنا بر صرفه‌جویی مطلق نباشد و هزینه یک زندگی متوسط در کانادا را در نظر بگیریم، هر فرد می‌بایست ماهانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای مخارج خود کنار بگذارد. به این عدد البته باید ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار را بعنوان هزینه مسکن و رفت و آمد اضافه کرد. به بیان دیگر هر خانواده ۴ نفره در کانادا بطور متوسط برای یک زندگی معمولی ماهانه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار به علاوه هزینه مسکن خرج خواهد داشت.

مزایای زندگی در کانادا

به طور کل می ‎‌توان گفت که کانادا یکی از بهترین گزینه‌ های زندگی در خارج از کشور برای ایرانیان است. کشوری پهناور با منابع سرشار، جمعیت بسیار کم در مقایسه با مساحت، فرصت های بسیار و دورنمایی روشن برای پیشرفت در کار و تحصیل و از همه مهم تر کشوری مهاجرپذیر و چند فرهنگی که طبعا حل شدن و انطباق برای مهاجران را ساده‌ تر می‌ سازد. مهمترین مزایای زندگی در کانادا برای ایرانیان عبارتند از: امنیت و آرامش،

اقامت قانونی و اجازه کار،  اقتصاد پویا و بازار کار پر رونق، حمایت دولت از شهروندان، نظام آموزشی به روز و با کیفیت، احترام به مهاجران، آزادی بیان، اندیشه و اجتماعی، امکان همراهی خانواده با متقاضی ادامه تحصیل در کانادا و بسیاری از موارد دیگر.

معایب زندگی در کانادا

زندگی در کانادا برای ایرانیان هم‌ چون بسیاری دیگر از کشورهای پیشرفته دنیا با دشواری‌ هایی همراه است. ریشه بسیاری از این مشکلات زندگی در کانادا البته به نوع فرهنگ نهادینه در کشور ما و عادات اجتماعی موجود باز می‌ گردد. برای مثال اگر فردی هستید که به زندگی قانون‌ مند و احترام به قوانین عادت ندارید، حتما در کانادا با مشکل مواجه خواهید شد. همچنین اگر قوانین احترام به حقوق دیگران و حریم شخصی افراد آنچنان برایتان جا نیافتاده باشد ، بی‌تردید با دشواری‌ های بسیاری در کانادا دست به گریبان خواهید شد. البته به این موارد باید قوانین سخت گیرانه و کاملا متفاوت مالیات بر درآمد و همچنین قوانین راهنمایی و رانندگی را نیز اضافه کرد. بنابراین به جز مواردی همچون آب و هوا و مهارت زبان، عمده مشکلات زندگی در کانادا به سبک زندگی ما یا اصطلاحا Life Style ایرانی باز می‌ گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *