باغ موزه مینیاتور تهران – آشنایی با باغ موزه مینیاتور یکی از بهترین جاذبه های تفریحی تهران


شاید نام باغ موزه مینیاتور تهران را شنیده باشید. باغ موزه ای زیبا و معاصر که چند سالی بیشتر از عمر تاسیس آن در پایتخت نمی گذرد. اما آیا راجب آن اطلاعاتی هم دارید؟در این مطلب از مجله گردشگری الماس چالوس قصد معرفی باغ موزه مینیاتور تهران را داریم ، با ما همراه باشید. باغ موزه مینیاتور یا بوستان مینیاتوری یکی از بوستان‌های منحصر به فرد استان تهران است که در شرق شهر تهران قرار دارد.

بوستان مینیاتوری فضای باز و مشجری است که به ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و معماری می‌پردازد. بوستان مینیاتوری اولین بوستان احداث شده است که به منظور نمایش ماکت‌ های مینیاتوری آثار میراث جهانی ایران که همگی در فهرست یونسکو به ثبت رسیده‌ اند، ساخته شده و در آن مدل‌ها و ساختمان‌ ها با اندازه بسیار کوچک نمایش داده شده‌اند. در واقع این بوستان تلفیقی از تفریح و آموزش است.

در واقع باغ موزه مینیاتوری تهران امکانی را برای بازدیدکنندگان خود فراهم می کند که اگر دوست داشته باشند جاذبه‌های گردشگری کشورمان را ببینید، اما به هر دلیلی هنوز امکان سفر کردن به استان‌ های مختلف کشور را ندارند با قدم گذاشتن به داخل باغ مینیاتوری تهران سفری به دور تا دور ایران را آغاز کنند.

با خرید تور تهران الماس چالوس سفری فوق العادع را به این شهر تجربه کنید.

باغ-موزه-مینیاتور-تهراناحداث باغ موزه مینیاتور تهران

باغ موزه مینیاتوری تهران در سال ۱۳۹۲ در مساحتی بیش از ۳ هکتار توسط شهرداری تهران (سازمان پارک‌ها و فضای سبز) ساخته شد. در محیط باغ موزه ماکت‌ هایی بسیار زیبا از ۱۳ اثر باستانی ایران که ثبت جهانی شده‌اند، با جزییات کامل ساخته و در معرض دید همگان قرار گرفته‌ اند. آثاری که ماکت‌ های آن را هنرمندان ایرانی ساخته‌ اند شامل ارگ بم، تخت جمشید، زیگورات چغازنبیل، میدان نقش جهان اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر و گنبد قابوس در مقیاس یک‌ بیست‌وپنجم هستند.

ماکت های دیدنی باغ موزه مینیاتورتهران

ساختمان و طراحی موزه مینیاتور هم الهام بخش عناصر اصیل معماری ایران مانند کاشی‌کاری های بی‌نظیر، حوض ها و آبراه های باغی شکل می‌باشد. به طور کلی، پارک مینیاتور فضای جدیدی را برای ترویج فرهنگ ایران به وجود آورده است. در ادامه به معرفی بخش‌ های مختلف و ماکت های این باغ موزه می‌ پردازیم.

برای سفر به تهران با خرید بلیط هواپیما تهران الماس چالوس می توانید با کمترین قیمت بع این شهر سفر کنید.

در معماری باغ موزه مینیاتور از مکان های تفریحی تهران، ماکت هر اثر باستانی در موقعیت جغرافیایی واقعی خود قرار گرفته است. برای مثال کلیساهای ارامنه شمال، بیستون غرب و میدان نقش‌ جهان مرکز باغ موزه قرار گرفته‌ اند. همچنین گرداگرد هر اثر باستانی پوشش گیاهی و طبیعی همان منطقه نیز به چشم می‌ خورد و این‌ گونه ایرانی کوچک را به نمایش می‌ گذارد.

در ساختمان گالری باغ موزه مینیاتور همواره نمایشگاه های مختلفی برگزار می‌شوند و امکانات دیگری همچون کتابخانه، فروشگاه هایی با محصولات هنری و فرهنگی، چایخانه سنتی و غیره نیز در آن وجود دارند. در ادامه به جزییاتی راجب تعدادی از ماکت های مناطق دیدنی ایران در باغ مینیاتوری تهران می پردازیم:

ماکت تخت جمشید

پرسپولیس یا تخت جمشید یکی از بناهای تاریخی ارزشمند است که در دوره داریوش هخامنشی با مساحت بیش از ۱۲۵ هزار متر مربع ساخته شد. ماکت زیبای این بنای ارزشمند تاریخی و بناهای اطراف آن در باغ موزه مینیاتور تهران به تصویر کشیده شده است که یکی از جلوه های بی نظیر پارک مینیاتوری تهران به شمار می‌ آید.

گنبد سلطانیه

این اثر یکی از بزرگترین آثار تاریخی – معماری ایران است که در حدود ۷۵۰ سال پیش ساخته شده. بنای هشت ضلعی، سازه آجری و رنگ آبی گنبد سلطانیه به خوبی در ماکت آن در باغ مینیاتور تهران به تصویر کشیده شده است.

ماکت های باغ موزه مینیاتور تهرانتخت سلیمان

مجموعه تاریخی تخت سلیمان و چشمه زیبای آن که در شمال شرقی استان آذربایجان غربی قرار دارد یکی از رمز آلود ترین مکان های ایران است. ماکت این مجموعه با طراحی فوق العاده‌ای در باغ موزه به نمایش گذاشته شده و جلوه خاصی به آن بخشیده است.

مجموعه بیستون در باغ موزه مینیاتور تهران

مجموعه بیستون درشهرستان هرسین استان کرمانشاه واقع شده و ماکت این مجموعه با به تصویر کشیدن سنگ نبشته بیستون و دیگر آثار این مجموعه مانند تندیس هرکول در پارک مینیاتوری تهران قرار دارد.

کلیساهای ارمنی

این مجموعه که شامل کلیساهای قره کلیسا، کلیسای سنت استپانوس و کلیسای زرزر است، در استان های آذربایجان شرقی و غربی قرار گرفته و از دیگر آثار باستانی موجود در ایران متمایز است. ماکت های این ۳ کلیسا در کنار هم در پارک مینیاتوری تهران قرار دارند.

میدان نقش جهان

ماکت میدان معروف نقش جهان با رنگ آمیزی ای جذاب در مرکز باغ موزه مینیاتور تهران قرار گرفته است و طراحی فوق العاده آن، گواه زبردستی سازندگان آن است.

ارگ بم در باغ موزه مینیاتور تهران

ماکت این اثر کاملا شبیه به خود ارگ قبل از تخریب توسط زلزله ساخته شده است. این اثر باستانی که در زلزله سال ۱۳۸۲ بخش زیادی از آن تخریب شد، امروزه در دست بازسازی است.

باغ موزه مینیاتور تهرانگنبد قابوس

بنای گنبد قابوس که در حدود ۱۰۰۰ سال در شهر گنبد کاووس استان گلستان ساخته شد، بلندترین برج آجری جهان است که بر روی تپه ای به ارتفاع ۱۵ متر واقع شده و تقریبا ۶۰ متر ارتفاع دارد. ماکت این سازه و قسمتی که روی آن قرار گرفته، به صورتی دقیق در بوستان مینیاتور تهران ساخته شده و به نمایش درآمده است.

بازار بزرگ تبریز

بازار تبریز که به عنوان میراث جهانی ایران در سال ۱۳۸۹ در یونسکو به ثبت رسید، یکی از شاهکارهای معماری و باشکوه ترین بازار سرپوشیده جهان میباشد. ماکت بازار تبریز در باغ مینیاتور به نمایش گذاشته شده است.

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

ماکت آرامگاه شیخ صفی اردبیلی، یکی از افراد معروف دوره صفویه، یکی از پربازدیدترین ماکت های باغ موزه مینیاتور به شمار می‌رود. گنبد آبی رنگ آرامگاه به زیبایی در این ماکت ساخته شده است.

زیگورات چغازنبیل در باغ موزه مینیاتور تهران

این معبد باستانی و مربعی شکل که ارتفاعی ۵۲ متری دارد و از جمله بناهای مقدس در دوره ایلامیان است که در استان خوزستان واقع شده. ماکت مینیاتوری این معبد درست همانند حجم های خشتی شکل و آجرهای کتیبه دار آن ساخته شده است.

پاسارگاد

این مجموعه، اثر باستانی شکوهمند دیگری از دوره هخامنشی است که در نزدیکی بنای پارسه در استان فارس قرار دارد و بنای آرامگاه کوروش بزرگ از معروف ترین آثار این مجموعه به شمار می‌رود. ماکت پاسارگاد، به طرزی دقیق و با طراحی فوق العاده در باغ مینیاتور به نمایش گذاشته شده است.

سازه های آبی شوشتر

ماکت آبشار های شوشتر به دلیل سبک طراحی با شبکه های واقعی آب و ساختار زیبا و طبیعی اش، به یکی از محبوب ترین ماکت های مینیاتوری بوستان مینیاتور تهران تبدیل شده است. این مجموعه شگفت انگیز که به عنوان یکی از بزرگترین سازه های صنعتی زمان باستان شناخته می‌شود در دوره هخامنشیان در استان خوزستان و در شهرستان شوشتر جهت استفاده از منابع آب ساخته شد.

باغ موزه مینیاتور تهرانپوشش گیاهی باغ موزه مینیاتور تهران

در ساخت پارک مینیاتور تهران اهمیت ویژه ای به محیط زیست داده شده است. بیش از نیمی از گیاهان باغ مینیاتور به صورت همیشه سبز اند. این گیاهان شامل درختانی بلند قامت نظیر چنار، بلوط، افرا، ماگنولیا، مورد، یاس، کاج موگو و گونه های دیگری هستند و توسط یک مخزن بزرگ آبیاری می‌شوند.

برای رزرو آنلاین هتل های تهران الماس چالوس کافی ست به بخش هتل ها مراجعه کنید. با انتخاب تهران به عنوان مقصد لیست کامل هتل های موجود را مشاهده کنید.

دیدنی های اطراف باغ موزه مینیاتور تهران

با وجود موقعیت باغ موزه مینیاتور در شرق تهران و در خیابان گلبرگ، می‌توان از اماکن اطراف آن نیز بهره برد. خیابان گلبرگ یکی از سرسبزترین خیابان های تهران است که با میدان هفت حوض، یکی از اصلی ترین میدان های نارمک با موقعیت تجاری و تفریحی ارتباط دارد. در سراسر خیابان گلبرگ و اطراف میدان هفت حوض رستوران ها و فست فودهای گوناگون، فروشگاه های بزرگ پوشاک و مراکز خرید وجود دارد. از دیگر مکان های تفریحی نزدیک بوستان مینیاتور تهران میتوان به بوستان گلبرگ، پاساژ گلبرگ، پارک کرمان و پارک یاسمن اشاره کرد.

مسیرهای دسترسی به باغ مینیاتور تهران

آدرس باغ موزه مینیاتوری تهران، بزرگراه امام علی (ع)، خیابان جانبازان غربی، بوستان تمدن (گلبرگ) است.

راه‌های دسترسی به باغ موزه مینیاتور زیاد است. اگر با وسایل نقلیه عمومی قصد رفتن به باغ موزه را دارید، ایستگاه متروی جانبازان و ایستگاه میدان رسالت در خط پنج سامانه اتوبوس‌های تندرو، نزدیک‌ترین ایستگاه‌ها هستند و با کمی پیاده‌روی به مقصد خواهید رسید. اگر قصد دارید با خودروی شخصی به باغ موزه بروید، خروجی خیابان کرمان در بزرگراه رسالت یا خروجی خیابان جانبازان غربی در بزرگ‌راه امام علی (ع) شما را به مقصد می‌رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *