اولین نوه و چالش‌های آن برای پدربزرگ و مادربزرگ


برترین‌ها: برای بسیاری از افراد، شنیدن این خبر که قرار است پدربزرگ یا مادربزرگ شوند بسیار هیجان‌انگیز و در عین حال نگران‌کننده است. خیلی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که داشتن اولین نوه خود را تجربه می‌کنند نمی‌دانند که چقدر درگیر زندگی این نوه کوچک خواهند شد و بعد از آمدن او زندگی‌شان چقدر تغییر خواهد کرد.

برای داشتن رابطه‌ای سالم با فرزند و نوه خود باید به دنبال مرز‌هایی سالم باشید. مرز‌های سالم برای هرگونه رابطه‌ای لازم و ضروری هستند و می‌توانند تغییرات مثبتی را در زندگی ایجاد کنند. این موضوع دقیقاً مانند قوانین راهنمایی و رانندگی در جاده‌هاست. اینکه قوانین را در نظر داشته باشید به این معنا نیست که می‌خواهید به خودتان و یا دیگران آسیب بزنید، بلکه بدین معناست که تصمیم دارید روابط و حد و حدود‌ها را به شکل مشخص و سالمی حفظ نمایید، برای مثال ممکن است که وقتی همسر شما از محیط کار به خانه می‌آید احتیاج داشته باشد که چیزی حدود نیم ساعت تنها باشد تا آرامش خود را به دست آورد.

اولین نوه، مرزهای سالم خانواده را رعایت کنید

در چنین شرایطی شما باید این حق او را درک کنید و اجازه دهید تا این کار را انجام دهد. در رابطه با روابط پدربزرگ و مادربزرگ با نوه نیز این موضوع صدق می‌کند و شما باید به دنبال قوانینی باشید تا حد و حدود روابط مشخص و حفظ شود.

در اینجا شما را با ۵ قانونی آشنا می‌کنیم که می‌توانید از زمان اعلام بارداری تا به دنیا آمدن نوه خود از آن‌ها پیروی کنید:

فضایی را به دیگران اختصاص دهید و فضایی بخواهید

فرزند شما در دوران کودکی و رشد خود از کمک شما استفاده کرده و حالا بالغ و بزرگ شده است، اما نوه شما در شرایط متفاوتی قرار دارد و به کمک شما نیازمند است، اما به یک شکل دیگر! نوه شما با ایجاد چالش‌های حمایتی و تشویقی خود به کمک شما احتیاج خواهد داشت. قطعاً حاملگی، زایمان و به دنیا آمدن نوه نیز از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی شماست.

فرزند شما و عروس یا دامادتان به فضا و شرایطی احتیاج دارند که بدانند شما همراه و پشتیبانشان هستید. قطعاً در اولین تجربه داشتن فرزند مسائل بسیاری پیش پایشان قرار می‌گیرد که نمی‌توانند به تنهایی از پس آن برآیند. ممکن است که در برخی از موارد با راهنمایی و نصیحت‌های شما موافق هم نباشند که این هم هیچ اشکالی ندارد، هیچ روش ثابت و مشخص‌شده‌ای برای تربیت یک فرزند وجود ندارد.

اولین نوه، مرزهای سالم خانواده را رعایت کنید

طبیعتاً فرزند شما دوست دارد که در تمامی مراحل کنارش باشید و در‌تر و خشک کردن نوزاد، همراهی‌اش کنید، ولی شما باید این را نیز مدنظر داشته باشید که خودتان هم به کمی استراحت احتیاج خواهید داشت! پس بهتر است که مرزهایتان را به طور کامل مشخص کنید تا هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی دچار خستگی و کلافگی نشوید. این‌گونه است که می‌توانید پدربزرگ یا مادربزرگ خوبی باشید.

بیشتر از آنکه حرف بزنید، گوش کنید

احتمالاً شما می‌توانید در تمامی بخش‌های بزرگ کردن و‌تر و خشک نمودن نوزاد به فرزند خود کمک کنید، چیز‌هایی مثل نحوه خواباندن نوزاد، چگونگی غذا دادن به او، جشن تولد، انتخاب نام نوزاد، شیردهی، تربیت و…، اما شاید بهتر باشد که پیش از آنکه خودتان تمامی آن‌ها را در دسترس فرزندتان قرار دهید، اجازه دهید که خودش هم تلاشش را بکند.

فرزند شما باید بداند که برای کمک کردن به آن‌ها آنجا هستید و اگر احتیاج به مشاوره دارند می‌توانند از شما درخواست کنند که کمکشان کنید. یادتان باشد که اگر تمامی کار‌ها و عقاید آن‌ها را سرکوب کنید احتمالاً با واکنشی منفی روبه‌رو خواهید شد و دیگر کمکی نیز از دستتان بر نخواهد آمد!

اولین نوه، مرزهای سالم خانواده را رعایت کنید

برنامه‌ها و فعالیت‌های خانوادگی را ادامه دهید

اینکه به‌تازگی نوه‌تان به خانواده پیوسته به این معنا نیست که شما باید تمامی برنامه‌هایی را که با فرزندتان داشتید کنسل کنید. شاید شما و فرزندتان عاشق این باشید که با یکدیگر به خرید یا تماشای فیلم بروید. بهتر است تا زمانی که نوه شما به طور کامل واکسینه نشده است آن را به دست فردی مطمئن‌تر بسپارید تا مشکلی برایش پیش نیاید.

علاوه بر این شما می‌توانید از هر فرصتی استفاده کنید، مثلا تا زمانی که نوزاد چرت می‌زند، فیلم محبوبتان را بگذارید و با فرزندتان آن را تماشا کنید. یادتان باشد درست است که با آمدن نوزاد برخی چیز‌ها تغییر می‌کند، اما این بدان معنا نیست که باید از همه چیز گذشت.

حواستان به همه چیز باشد

هیچ‌وقت از فرزندتان نخواهید که بین شما و شریک زندگی‌اش یکی را انتخاب کند. درست است که ممکن است از انتخاب فرزندتان راضی نباشید، اما این چیزی است که او انتخاب کرده و از آن راضی است. بعد از به دنیا آمدن نوه نیز باید این موارد را در نظر داشته باشید. سعی نکنید که با افزایش توجهتان بر روی نوه از داماد یا عروستان غافل شوید. اگر با داماد یا عروستان به خوبی رفتار کنید، آن‌ها هم تمایل بیشتری پیدا می‌کنند که به دیدنتان بیایند.

اولین نوه، مرزهای سالم خانواده را رعایت کنید

جدا از خانواده برای خود یک زندگی بسازید

سریع‌ترین راه برای کمک و راهنمایی فرزند خود آن است که طوری رفتار کنید که نوه شما مهم‌ترین اولویت زندگی‌تان است، اما شاید بهتر باشد که این مهم‌ترین اولویت تبدیل به تنها اولیتتان نشود. شما می‌توانید زندگی شخصی خود را نیز حفظ کنید. به کتابخانه بروید و کتاب محبوبتان را مطالعه کنید، با دوستانتان وقت بگذرانید و یک حیوان خانگی را به سرپرستی قبول کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که داشتن حیوان خانگی می‌تواند بیماری‌های قلبی و کلسترول را کاهش داده و از افسردگی جلوگیری کند. وقتی در خانه یک حیوان خانگی داشته باشید، صبح‌ها با انرژی بیشتری از خواب بیدار می‌شوید و همیشه سرحال خواهید بود. در این شرایط، عشق، محبت و روحیه مثبت در شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید آن را به شکل صحیح‌تری به اطرافیانتان انتقال دهید.

توصیه ما این است که در اولین برخورد‌ها با نوه خود شروع به نوشتن کنید. خاطراتتان را بنویسید و تمامی مراحل رشد او و اتفاقاتی که می‌افتد را تعریف کنید. این کار می‌تواند خاطرات شیرین شما را به ثبت برساند تا سال‌ها بعد که آن‌ها را مطالعه می‌کنید به یاد این روز‌ها مجدداً حس خوبی پیدا کرده و از داشتن چنین خانواده‌ای خدا را شکر کنید.

منبع: psychologytoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *